Προς το περιεχόμενο

ESP (E-II) Eclipse DB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παρε μια gibson classic με 60ς neck και εισαι αρχοντας.Και vintage και μεταλ...

 

 

 

 

 

Επισης ειχα μια les paul standard με 60s neck η οποια ηταν φοβερη.

 

+10000000

εχω μια custom του ' 88 με 60ς μανικι κ παιζει τα παντα.

με ακουσματα παρομοια με του @emperor κ ενισχυτη 5150 (ιιι) κ 1936 marshall καμπινα... ;)

οσο για την ταστιερα της jackson καλη ειναι,δοκιμασμενη ειναι,αλλα προτιμω την ταστιερα της usa kramer stagey του 89 που εχω. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθάρα που έχεις είναι πάρα πολύ καλή και για 'μένα τα επιπλέον 1000 ευρώ δεν δικαιολογούν την κίνηση που θέλεις να κάνεις! Ποιός είπε πως θα δώσεις 1000 ευρώ για καλύτερη κιθάρα; Τι σημαίνει καλύτερη; Έχεις ήδη εξαιρετική! Μην κολλάς στο γεγονός πως γράφει LTD, είναι από τις πολύ καλές LTD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα που έχεις είναι πάρα πολύ καλή και για 'μένα τα επιπλέον 1000 ευρώ δεν δικαιολογούν την κίνηση που θέλεις να κάνεις! Ποιός είπε πως θα δώσεις 1000 ευρώ για καλύτερη κιθάρα; Τι σημαίνει καλύτερη; Έχεις ήδη εξαιρετική! Μην κολλάς στο γεγονός πως γράφει LTD, είναι από τις πολύ καλές LTD!

 

+++++++++++++++++

 

Εφόσον η κιθάρα που έχεις σε καλύπτει και διαφαίνεται απ'τα γραπτά σου η αρεσκεία σου και το γεγονός ότι βρήκες την βολή σου σε Jackson, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και μια Jackson μεταλοκιθάρα να'σαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ειναι μια καλη κιθαρα και με καλυπτει, γι'αυτο και θελω να παρω ακριβως την ιδια, αλλα καλυτερη... και ESP φυσικα. Δηλαδη, εστω και μικρη διαφορα να εχει απο την δικη μου (που ολα συγκλινουν οτι εχει και με το παραπανω - περα απο κλειδια κλπ που ειναι η μερα με την νυχτα) ψηνομαι πολυ να την παρω. Ειναι και θεμα ψυχολογιας χεχε.

 

Η ερωτηση σου ομως "τι ειναι καλη κιθαρα" ειναι σωστη. Στην μουσικη αυτη που παιζω/παιζουμε ο ηχος εχει να κανει πιο πολυ με μαγνητες/ενισχυτη παρα με την ιδια την κιθαρα. Απο εκει και περα μια καλη κιθαρα με καλα ξυλα κλπ προφανως θα ΑΚΟΥΣΤΕΙ καλυτερα. Μετα εχει να κανει με το τι σε βολευει! Εμενα πχ πιο πολυ με βολευει η Jackson σαν ταστιερα και η ESP σε ολα τα υπολοιπα.

 

Τι ειναι καλη κιθαρα?

 

1.ηχος (ξυλα/μαγνητες/κατασκευη)

2.αισθηση / ευκολια στο παιξιμο (καθαρα υποκειμενικο)

3.αψυχολογητο εφε του μαρκετινγκ που μας κανει να θελουμε μια συγκεκριμενη μαρκα που για καποιον λογο καπως μας εχει κατσει. Αλλοι θελουν gibson, αλλοι Jackson, αλλοι Ibanez, αλλοι ΕSP. Οταν δωσεις καλα λεφτα, ολες οι κιθαρες δεν μπορει παρα να ειναι καλες.

 

Oποτε η ερωτηση παραμενει... ποσο καλυτερη/διαφορετικη ειναι η LTD απο την ESP?

 

 

 

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρε μια gibson classic με 60ς neck και εισαι αρχοντας.Και vintage και μεταλ...

 

 

 

+1

 

 

Επισης αν θελεις esp κατηγοριας ... μερσεντες παιζουν και οι edwards που ειναι απλα καταπληκτικες.

Οπως εναλλακτικη ειναι και τα ανωτερα μοντελα της Tokai.

Τωρα να μου πεις που να τις βρεις ολες αυτες... και δικιο θα εχεις.

Για αυτο παρε τη gibson που αναφερθηκε παραπανω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Ή παίρνεις κάτι που σε βολεύει αλλά έχει άλλο όνομα στην κεφαλή ή τα σκας για κάτι που οκ, καλό μεν αλλά πλερώ το λογότυπο.

 

Παρεμπιπτόντως, για να συγκρίνεις και... "λογιστικά" τις δύο κιθάρες που αναφέρω (ESP/LTD & Jackson)...

 

Οι ESP/LTD EC είναι καθαρά λεσπολοειδή(sic). Μικρότερη κλίμακα(628-24.7 αν θυμάμαι σωστά), μικρότερο radius(12mm αν ισχύει το 305 που λέει), μικρότερο nut width(42mm) κτλ. Το προφίλ στον λαιμό απ'όσο θυμάμαι πρέπει να'ναι παρόμοιο με Jackson, άντε ένα D τσικ  πιο παχύ.

 

Οι Jackson είναι 25.5" κλίμακα, το compound radius πάει από 12" σε 16", συνήθως 43mm nut width κι ένα τσικ λεπτότερο μπράτσο.

 

Όσο για τα ξύλα... είναι ξύλα. Και σταματώ εδώ.

Σε μέταλ καταστάσεις, δε, αν φορτωθείς με gain δεν ξεχωρίζεις την Gibson απ'την Rockson.

 

Η δική μου άποψη είναι πως στην κιθάρα που πόσταρες πληρώνεις περισσότερο το λογότυπο και το τζαπανέζικο QC (όχι πως και υπόλοιποι Ασιάτες πάνε πολύ πίσω σ'αυτό τελευταία, βέβαια...) παρά την κιθάρα καθ'αυτήν. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα εντελώς generic όργανο με EMG.

 

Θαρρώ πως είναι πολύ καλύτερο να προτιμήσεις ένα όργανο με βασικό κριτήριο το να σε βολεύει και δευτερεύουσα την εμφάνιση και τα λογότυπα.

 

Παρεμπιπτόντως, μια μικρή σημείωση. Σε άνθρωπο που λέει πως τον βολεύουν οι Jackson δεν θα πρότεινα Gibson, όσο... πολυτάλαντες κι αν είναι!  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι μετα τις πιο προσφατες απαντησεις,

 

γενικα θεωρω οτι η κιθαρα που ποσταρες δεν αξιζει 2000 ουτε για την ποιοτητα κατασκευης, ουτε για τα parts και αυτο το λεω εχοντας παιξει με eclipse.

 

Μετα απο αρκετο gain και με EMG μαγνητες δεν νομιζω οτι θα ακουσεις καποια σοβαρη διαφορα προς το καλυτερο. Βεβαια εδω κολαει και η ερωτηση "τι θεωρεις καλυτερο;"

πραγμα υποκειμενικο.

 

Οσοι παρακολουθουμε το θεμα εχουμε καταλαβει οτι θελεις να παρεις την ESP για να γραφει ESP και να κ@υλωνεις γιαυτο λοιπον σαν πιο αντικειμενικοι (αν μπορουμε να το πουμε αυτο) σου προτεινουμε να ψαξεις στα μεταχειρισμενα γιατι οι τιμες εκει αντανακλουν καλυτερα την "πραγματικη" αξια της κιθάρας. Δεν προκειται να σου ακουσεις την αποψη "κομπλε ειναι, σκασε 2000 ευρω και παρτην" γιατι για τους περισσοτερους δεν τα αξιζει, αλλα στην τελικη αν εσενα σε φτιαχνει χτυπα, η ζωη ειναι μικρή για να μην αποκτησουμε αυτα που μας αρεσουν!

;)

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως! Ευγε για την προσεγγιση!

 

Απο εκει και περα ομως, λαμβανω σοβαρα υπ'οψην ολα αυτα που ειπαμε και εχω προβληματιστει. Θα δοκιμασω λοιπον και καποια αλλα οργανα και επισης θα σκεφτω σοβαρα να βαλω EMG παλι πανω. Προς σειμουρ την βλεπω την φαση. Θα δοκιμασω λοιπον την ESP, αλλα θα δοκιμασω και τις RG τις Ibanez σε εκεινο το price range, και ισως κατι custom made.

 

Παντως η υποκειμενικη μου αληθεια ειναι οτι πιο ομορφη κιθαρα απο την ESP Eclipse δεν εχει :P Αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτες οι αλλαγες στα λογοτυπα μηπως αντικατοπτριζουν και αλλαγες στην ποιοτητα. Γιατι αμα ειναι να πληρωνεις ESP standard και να παιρνεις LTD Elite / Edwards θα μεινω με την LTD.

 

 

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως! Ευγε για την προσεγγιση!

 

Απο εκει και περα ομως, λαμβανω σοβαρα υπ'οψην ολα αυτα που ειπαμε και εχω προβληματιστει. Θα δοκιμασω λοιπον και καποια αλλα οργανα και επισης θα σκεφτω σοβαρα να βαλω EMG παλι πανω. Προς σειμουρ την βλεπω την φαση. Θα δοκιμασω λοιπον την ESP, αλλα θα δοκιμασω και τις RG τις Ibanez σε εκεινο το price range, και ισως κατι custom made.

 

Παντως η υποκειμενικη μου αληθεια ειναι οτι πιο ομορφη κιθαρα απο την ESP Eclipse δεν εχει :P Αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτες οι αλλαγες στα λογοτυπα μηπως αντικατοπτριζουν και αλλαγες στην ποιοτητα. Γιατι αμα ειναι να πληρωνεις ESP standard και να παιρνεις LTD Elite / Edwards θα μεινω με την LTD.

 

 

 

Νομίζω ότι τα περισσότερα ειπώθηκαν αλλά ας υπερθεματίσω. Θεωρώ ότι αφού έχεις ένα όργανο τύπου Α (ας πούμε μέταλ) που σε βολεύει, είναι σπατάλη να πάρεις και άλλο ένα ίδιο αλλά ακριβότερο. Οι ibanez είναι ωραία όργανα και πιο σολο οπότε μου ακούγεται καλή φάση. Επίσης με τα μισά λεφτά παίρνεις ibanezara. ο φίλος x-minor έκανε μία πολύ έξυπνη παρατήρηση, ότι αν σε βολεύει η jackson δύσκολα θα σου κάτσει η gibson. Σωστό. Με 2000, αν γουστάρεις να τα δώσεις (μαζί σου) παίρνεις αμερικάνικη jackson και κλείνει το θέμα. Επίσης γνώμη μου να αποφύγεις άλλα ripoff τύπου tokai κλπ, διότι πρέπει να τα πάρεις από ebay τυφλά και ξαναερχόμαστε στα ίδια (κάτσει-δε κάτσει).

 

Ρε φίλε αν έχεις σκοπό να δώσεις τόσα χρήμαμα, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, μη πάρεις γουρούνι στο σακί. Πήγαινε και δοκίμασε, παίξε, πάρε το χρόνο σου. Τόσο μαγαζιά είναι εκεί έξω που παρακλάνε να πουλήσουν. Μπες μέσα και πες  ;D. Έχω το χρήμα, φέρε όργανα. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα! Δυστυχως, ακριβη Jackson ή ESP που να τις βρεις να τις ακουσεις? Πχ για Ibanez θα παω στον Τριμη, για τα υπολοιπα που?

 

Εννοειται η φαση δεν θα ειναι γουρουνι στο σακι, γι'αυτο και για την ESP που θα την επαιρνα καπως ετσι, ειναι επειδη ξερω περιπου πως θα ειναι το οργανο. Απο το πολυ το μπιρι μπιρι παντως με ξεσηκωσατε και μεχρι και flying v στα 30 μου σκεφτομαι!..

 

Σε 4-5 μηνες που θα εχω τα χρηματα (πρωτα ο Εωσφορος) θα εχω καταληξει!

 

ΥΓ. Ετσι πανω στην κουβεντα

 

http://www.thomann.de/gb/esp_alexi_laiho_std_whbk_scythe.htm

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου