Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή


spiegate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και καλως σας βρίκα στο forum.Είμαι αρκετά μπερδεμένος επειδή βρίσκομαι σε αναζήτηση ενισχυτή και έχω ψιλοχαθεί.Ο εξοπλισμός μου είναι ο εξής:Κιθάρα σχήμα les paul με sd jb για bridge και sd jazz για neck,πεταλάκια boss os-2,proco rat2,behringer gti21,behringer preamp booster.Το είδος που παίζω είναι alternative rock κυρίως αλλά και grunge και λίγο classic rock,άντε και λίγο punk.Αυτό που θέλω είναι ένας ενισχυτής με reverb και fx loop κατα προτίμιση,γύρω στα 30-60 watt με καλά καθαρά,πάνω στα οποία τα πεταλάκια να ακούγονται καλά και παχιά(όχι όπως στα καθαρά του marshall mg30dfx που είχα που νόμιζες ότι κάποιον σφάζανε).Δεν με νοιαζει να έχει παραμόρφωση ο ενισχυτής αφού δεν θα τη χρησιμοποιώ.Τα χρήματα που διαθέτω είναι μέχρι 450 Ε.Συγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά πιστεύω πως όλοι κάποτε είχαν το ίδιο "πρόβλημα" με εμένα...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

- Fender Blues Junior (499E)

- Laney LC-30 (599E)

- Peavey Classic 30 (599E)

 

¶κουσέ τους με τα πεταλάκια σου και πάρε όποιον σου αρέσει καλύτερα. Αν δεν έχεις τα λεφτά, εγώ προτείνω λίιιγη ακόμη υπομονή γιατί αξίζει τον κόπο... :wink:

 

Καλό ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα,ευχαριστώ για τις απαντίσεις.Για να πω την αλήθεια,διάβασα κάτι κριτικές στο harmony central για τον fender blues junior που με άφησαν πολύ ικανοποιημένο και θα μου άρεσε σαν επιλογή,αλλά δεν ξέρω αν έχει αρκετή ένταση για home studio.Που θα βρω τους ενισχυτές που μου προτείνεται για δοκιμή;Ξέρω οτι Laney φέρνει ο Νακας,αλλά fender και Peavey που;(πειραιά,αθήνα).Α,και κάτι ακόμα,να μην κοιτάξω κάτι σε τρανζίστορ(πχ Tech 21 trademark);

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα' date='ευχαριστώ για τις απαντίσεις.Για να πω την αλήθεια,διάβασα κάτι κριτικές στο harmony central για τον fender blues junior που με άφησαν πολύ ικανοποιημένο και θα μου άρεσε σαν επιλογή,αλλά δεν ξέρω αν έχει αρκετή ένταση για home studio.Που θα βρω τους ενισχυτές που μου προτείνεται για δοκιμή;Ξέρω οτι Laney φέρνει ο Νακας,αλλά fender και Peavey που;(πειραιά,αθήνα).Α,και κάτι ακόμα,να μην κοιτάξω κάτι σε τρανζίστορ(πχ Tech 21 trademark);[/quote']

 

Peavey και Fender φέρνει το Guitar Store. Fender φέρνει και ο Καγμάκης.

Αρκετη ένταση θα έχει σίγουρα!! Έτσι κι αλλιώς πουσαρισμένες οι λάμπες δίνουν σωστά τον χαρακτήρα τους. Μην ανησυχείς καθόλου για την ένταση. :wink:

Ο Tech 21 είναι πολύ τίμιο μηχανάκι, αλλά καμμία σχέση με τους άλλους ενισχυτές που έχουν προταθεί... ¶λλο πράγμα η λάμπα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το guitar store που βρίσκεται;Από μια γρήγορη αναζήτηση δεν το βρίκα.Από γνώμες που έχω ακούσει και λόγο τιμής γέρνω προς τον fender(αφού τον δοκιμάσω πρώτα φυσικά).Ξέρεις αν έχει καμιά έξοδο(είτε για σύνδεση σε καμπίνα είτε για ακουστικά...) και fx loop;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις απαντήσεις σε όλα θα τις βρείς εδώ:

 

http://www.fender.com/support/manuals/pdfs/manuals_elec/guitarpdf/Blues_Junior.pdf

 

 

To Guitar Store είναι Σουλτάνη 4 στα Εξάρχεια. (210 - 3846200) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει πάρα πολύ αυτά που έγραψες,αλλά συνήθως συνιστώ έναν Line 6 Spider II 75W και άνω(έχουν βγει και Spider III τώρα και πρέπει να είναι ακόμα καλύτεροι).Ο ενισχυτής αυτός πιστεύω πως καλύπτει πολλά είδη μουσικής και θα βγάζεις πάντα έναν καλό ήχο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε SamTheRipper δεν ψάχνω για modeling amp.Ψάχνω έναν ενισχυτή που θα κάνει ένα πράγμα,αλλά θα το κάνει καλά.vandergraaf thanks για το manual

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου