Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή


spiegate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε SamTheRipper δεν ψάχνω για modeling amp.Ψάχνω έναν ενισχυτή που θα κάνει ένα πράγμα' date='αλλά θα το κάνει καλά.[/quote']

 

Τότε εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις ενισχυτές όπως ο VOX AD30VT που σου πρότειναν.

 

Τον είχα και τον πούλησα για αυτόν τον λόγο: ήθελα να κάνει ένα πράγμα (καλά καθαρά) και μόνο αυτό. Η απόδοσή του δεν μπορώ να πω ότι προσωπικά με κάλυψε σε αυτόν τον τομέα. (Ίσως τα αυτιά μου έχουν καλομάθει στον ήχο της λάμπας του HRD).

 

Δε λέω ότι είναι κακός ενισχυτής προς Θεού, απλά ήταν μια κακή επιλογή για ΜΕΝΑ.

 

Τον πούλησα και πλέον είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός Fender Pro Jr ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον έχω δοκιμάσει και γω τον Vox AD30VT και έχω ακριβώς την ίδια άποψη.Μιας που είσαι κάτοχος ενός παρεμφερούς μοντέλου με τον blues jr να σου κάνω 2 ερωτήσεις.

1)Τον έχεις δοκιμάσει με κάνα distortion πετάλι;

2)Στο speaker connector μπορείς να συνδέσεις καμπίνα όσα watt θες αρκεί να είναι 8 ohm;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω σχετικά λίγο καιρό και παίζω στο σπίτι μόνο καθαρά με αυτόν.

 

Καταλληλότεροι να σου απαντήσουν σε αυτά είναι ο Superfunk και ο JAM οι οποίοι χρησιμοποιούν τους Pro Jr τους σαν βασικούς τους ενισχυτές ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε SamTheRipper δεν ψάχνω για modeling amp.Ψάχνω έναν ενισχυτή που θα κάνει ένα πράγμα' date='αλλά θα το κάνει καλά.[/quote']

Tώρα θα σε γελάσω τι είναι οι modelling amps.Καιρό ακούω τέτοια πράγματα,πρώτα για τις line 6 κιθάρες και μετά για τους ενισχυτές και μου έχει δημιουργηθεί η απορία τι είναι αυτό το πράγμα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε SamTheRipper δεν ψάχνω για modeling amp.Ψάχνω έναν ενισχυτή που θα κάνει ένα πράγμα' date='αλλά θα το κάνει καλά.[/quote']

Tώρα θα σε γελάσω τι είναι οι modelling amps.Καιρό ακούω τέτοια πράγματα,πρώτα για τις line 6 κιθάρες και μετά για τους ενισχυτές και μου έχει δημιουργηθεί η απορία τι είναι αυτό το πράγμα :wink:

Modelling amp είναι ένας ενισχυτής που προσομοιώνει άλλους γνωστούς ενισχυτές(fender,marshall,mesa boogie...)μέσω ψηφιακών κυκώμάτων.Αυτού του είδους οι ενισχυτές κατα τη γνώμη μου είναι ό,τι πρέπει για αρχάριους που θέλουν να ψαχτούν με διάφορους ήχους αλλά από κάποιο σημείο και μετά καταλαβαίνεις πως θες κάτι πιο συγκεκριμένο σε ήχο και ποιότητα.Ελπίζω να σε κάλυψα

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spiegate7 δεν κάνει τίποτα! Το site το είχε... :wink:

 

Όσο για το modeling: υπάρχουν και καλοί ψηφιακοί ενισχυτές modeling όπως ο VettaII που κάνει πάααaαρα πολλά πράγματα αρκετά καλά και αναλογικοί, όπως οι ενισχυτές της Tech 21(όχι ακριβώς modeling συγκεκριμένων μοντέλων, αλλά "κατηγοριών" ενισχυτών British="Marshallειδής" , California="Boogieοειδής", Tweed="Fenderροειδής') , που κάνουν λίγα πράγματα, αλλά κατα την γνώμη μου καλύτερα από τους Vetta.

Οι Spider είναι αρκετά κάτω από τους παραπάνω.

 

Σίγουρα όμως κανένας απο τους modeling ενισχυτές δεν μπορεί να σου δώσει την "ζεστασιά" και την αμεσότητα/feeling της λάμπας.

 

Ειδικά όσο αυξάνεται η ένταση, αλλά και το overdrive/distortion, τόσο το transistor ακούγεται πιο αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελής η ερώτηση μου αλλά γιατί παίζοντας με distortion πετάλι η ποιότητα του gain αλλάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή (δεδομένου ότι έχουμε και ίδια καμπίνα); Τρελαίνομαι με τα καθαρά ενός Fender Deluxe Reverb αλλά το distortion πετάλι μου θα αποδώσει καλύτερα σε Marshall (αλά Eric Johnson);

Στη τελική ,

κριτήριο για την αγορά ενισχυτή είναι με τι παίζεις πιο πολυ π.χ με καθαρά funky οπότε στρέφομαι προς Fender και θυσιάζεις το distortion μέρος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελής η ερώτηση μου αλλά γιατί παίζοντας με distortion πετάλι η ποιότητα του gain αλλάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή (δεδομένου ότι έχουμε και ίδια καμπίνα); Τρελαίνομαι με τα καθαρά ενός Fender Deluxe Reverb αλλά το distortion πετάλι μου θα αποδώσει καλύτερα σε Marshall (αλά Eric Johnson);

Στη τελική ' date='

κριτήριο για την αγορά ενισχυτή είναι με τι παίζεις πιο πολυ π.χ με καθαρά funky οπότε στρέφομαι προς Fender και θυσιάζεις το distortion μέρος ;[/quote']

Η ποιότητα του gain αλλάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή διότι δεν έχουν τα ίδια κυκλώματα,λάμπες κτλ...και το πετάλι "περνάει" μέσα από αυτά πριν φτάσει στο ηχείο/καμπίνα.Δεν πιστεύω πως κριτήριο για αγορά ενισχυτή είναι το με τι παίζεις περισσότερο.Αν παίζεις μόνο με καθαρά ή μόνο με distortion/overdrive τότε οι επιλογές σου είναι πιο ξεκάθαρες,αλλά αν χρησιμοποιείς και καθαρά και βρώμικα στις ίδιες αναλογίες τότε γιατί να θυσιάσεις κάτι από τα δύο;Μάλλον θα ψάξεις για την μέση λύση.Πάντως από κάτι βιντεάκια που είδα στο youtube από καθαρά ο blues junior σκοτώνει,αλλά ακόμα αναρωτιέμαι τι θα κάνει με ένα hi-gain πετάλι από μπροστά

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα του gain αλλάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή διότι δεν έχουν τα ίδια κυκλώματα' date='λάμπες κτλ...και το πετάλι "περνάει" μέσα από αυτά πριν φτάσει στο ηχείο/καμπίνα.Δεν πιστεύω πως κριτήριο για αγορά ενισχυτή είναι το με τι παίζεις περισσότερο.Αν παίζεις μόνο με καθαρά ή μόνο με distortion/overdrive τότε οι επιλογές σου είναι πιο ξεκάθαρες,αλλά αν χρησιμοποιείς και καθαρά και βρώμικα στις ίδιες αναλογίες τότε γιατί να θυσιάσεις κάτι από τα δύο;Μάλλον θα ψάξεις για την μέση λύση.Πάντως από κάτι βιντεάκια που είδα στο youtube από καθαρά ο blues junior σκοτώνει,αλλά ακόμα αναρωτιέμαι τι θα κάνει με ένα hi-gain πετάλι από μπροστά[/quote']

 

Υπάρχουν ενδεικτικά μοντέλα αυτής της μέσης λύσης που να συνδυάζουν ωραία funky καθαρά με ανταπόκριση σε ένα distorion pedal;

Δύσκολα πάντως θ άλλαζα τα καθαρά ενός Fender λαμπάτου. Και ειδικά ο blues junior όντως στα καθαρά σκοτώνει οπότε αν με distortion πετάλι μπροστά

ανταποκρινόταν καλά η λύση θα ταν μονόδρομος :wink: Ας μιλήσουν οι ειδικοί επί τούτου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελής η ερώτηση μου αλλά γιατί παίζοντας με distortion πετάλι η ποιότητα του gain αλλάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή (δεδομένου ότι έχουμε και ίδια καμπίνα); Τρελαίνομαι με τα καθαρά ενός Fender Deluxe Reverb αλλά το distortion πετάλι μου θα αποδώσει καλύτερα σε Marshall (αλά Eric Johnson);

Στη τελική ' date='

κριτήριο για την αγορά ενισχυτή είναι με τι παίζεις πιο πολυ π.χ με καθαρά funky οπότε στρέφομαι προς Fender και θυσιάζεις το distortion μέρος ;[/quote']

 

Απλα ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΥΠΟ & ΜΑΡΚΑ DISTORTION (ειναι αλλωστε φθηνοτερο απο το να αλλαξεις ενισχυτη :lol: :lol: )

 

Δεν ταιριαζουν ολα τα πεταλακια σε ολους τους ενισχυτες....

Με Fender Black η Silver Face ενισχυτες ταιριαζουν πεταλια βρωμας που ΕΧΟΥΝ αυτο που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ οι ενισχυτες αυτοι δηλ. ΜΕΣΑΙΑ (κλασσικη λυση το tube screamer & αλλα παρομοια πεταλια...)

 

Για αυτο ακριβως παιρνεις πρωτα τον ενισχυτη που σου αρεσει στα ΚΑΘΑΡΑ (γιατι τα καθαρα ειναι ο πραγματικος του ηχος,μιλαμε παντα για κλασσικους μονοκαναλους ενισχυτες) και μετα ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΙΣ τα πεταλια σου πανω του,οχι το αντιστροφο....

 

Οι Pro/blues Junior βεβαια ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν με blackface Fender ενισχυτες οποτε και εκει πρεπει να ψαξεις τα πεταλια που ταιριαζουν περισσοτερο.

 

Παντως και τα πεταλια εχουν πανω τους κατι....κουμπακια (ρυθμιστικα τα λενε :lol: ) με τα οποια πολυ σπανια δεν μπορεις να τα φερεις σε καποιον ενισχυτη...

Α, και ο ενισχυτης εχει πανω του τετοια...κουμπακια... :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου