Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα μαζί με DI ή χωρίς? Ιδού η απορία!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά! Πριν λίγο καιρό πήρα μια gt 100 για live που κάνω. Είχα μπει στο τριπάκι να πάρω ή πεταλάκια ή πεταλιέρα και τελικά κατέληξα για αρχή στην πεταλιέρα και μετά να φτιάξω τον ήχο μου με πεταλάκια ξεχωριστά. Το θέμα μου τώρα όμως είναι αν χρειάζεται να πάρω ένα DI Box. Η πεταλιέρα μου balancάρει κατα κάποιο τρόπο το σήμα μου ή θα πρέπει να πάρω και ένα Di? Eυχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια σου πολλα!

Το θέμα μου τώρα όμως είναι αν χρειάζεται να πάρω ένα DI Box. Η πεταλιέρα μου balancάρει κατα κάποιο τρόπο το σήμα μου ή θα πρέπει να πάρω και ένα Di?

Για να κανεις τι?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω live λαϊκά σε διάφορα μαγαζιά και όλοι μου λένε πως το DI είναι η αρχή για να έχεις έναν καλό ήχο... Δεν γνωρίζω πάααρα πολλά περί hardware και τι οφέλη μπορώ να έχω από το κάθε τι γιαυτό και ρωτάω... Θα με βολέψει το DI στο να balancάρει το σήμα μου ή τέλοσπάντων θα μου προσφέρει κάτι άλλο γενικά ή θα πάνε τσάμπα τα λεφτά και μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά μόνο με την Πεταλιέρα. Παίζω εγώ κι ένα μπουζούκι σε μαγαζιά της τάξεως των 100 ατόμων κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το DI θα μπορείς να στέλνεις κατευθείαν σήμα στο ΡΑ και δε θα χρειάζεται να κουβαλάς ενισχυτή για να έχεις τον ήχο σου, θα τον φτιάξεις ΜΙΑ φορά στην πεταλιέρα και από κει και στο εξής θα κουμπώνεις στο ΡΑ (και θα παίρνεις μόνιτορ από το ΡΑ), αυτό είναι ένα βασικό προτέρημα του DI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αρχικά, πριν χρησιμοποιήσεις DI, στο output settings της πεταλιέρας ρύθμισε το main output level στα +4dB.

Χρησιμοποίησε δύο ίδια καλώδια καλής ποιότητας 1,5μ - 2μ για την σύνδεση της πεταλιέρας στην κονσόλα. Σύνδεσε την πεταλιέρα stereo στην κονσόλα, ρύθμισε σωστά τα gain & pan στην κονσόλα και δοκίμασε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος να χρησιμοποιησεις DI ειναι το γεγονος οτι η κονσολα ειναι συνηθως πολυ μακρια απο τη σκηνη για να φτασουν τα καλωδια ,αλλοιως μπορεις να τη συνδεσεις και κατευθειαν στη κονσολα (& στερεο αν θελεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ Superfunk

Έτσι όπως του το διατύπωσες θα νομίζει πως η χρήση DI γίνεται για λόγους extension  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι μονο για extension μπορει να χρειαστει καποιος DI με αυτη την πεταλιερα μια και ΜΟΝΗ της ειναι...ετοιμοπολεμη για οποιοδηποτε stage (δεν θα υπαρξει δηλ. καποια ηχητικη βελτιωση λογω DI) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ Superfunk

Μάλλον κάτι σου διαφεύγει.

Μπορεί να έχεις την επιλογή -10dB/+4dB από τη ίδια την πεταλιέρα

αλλά

η έξοδός της δεν είναι balanced, με ότι συνεπάγεται αυτό (θόρυβος) για την μεταφορά σήματος audio σε "μεγάλες" αποστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω live λαϊκά σε διάφορα μαγαζιά και όλοι μου λένε πως το DI είναι η αρχή για να έχεις έναν καλό ήχο...

 

Καλο με την εννοια του αθορυβου. Κι αυτο, με μεγαλη συζητηση. ;)

Λοιπον, οπως θα καταλαβες απο αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω,

το χρειαζεσαι αν η κονσολα ειναι μακριαααα και γεμιζεις το συμπαν με θορυβο.

Αυτο δεν σημαινει οτι θα καθαρισει πχ το "θορυβωδες" σημα που στελνεις,

απο την κιθαρα, μπασο, μπουζουκι, λαουτο, λυρα η οτι αλλο καψομαγνητοφορο

οργανο εχεις, στην πεταλιερα. Αφορα μονο την γραμμη απο την εξοδο της,

μεχρι την κονσολα.

 

Τωρα βεβαια, στα μαγαζια 100 ατομων που λες, η κονσολα θα ειναι μαλλον,,,

εχμμμ διπλα σου??.. ;D και την ρυθμιζεις με το ενα χερι, καθως σπρωχνεις την μπακετα

του ντραμερ με το αλλο, μη σου βγαλει κανενα ματι! :P

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου