Προς το περιεχόμενο

Πατέντες: Εδώ πραγματικά βλάπτουν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά σκεφθείτε πως θα μπορούσαμε να έχουμε ο καθένας στο σπίτι μας

την δική μας παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας' date=' δωρεάν από τον ήλιο και τον αέρα[/b'],

αλλά αυτό απαγορεύεται, διότι έτσι δεν θα πληρώναμε ΔΕΗ. :wink:

 

Σκεφθείτε πως τα αυτοκίνητα που κινούνται με ηλεκτρισμό

(αυτοκινούμενα, δίχως να πληρώνεις κάτι για την κίνησή τους)

δεν βγαίνουν σε παραγωγή

διότι αυτό δεν συμφέρει στις 7 «αδελφές» εταιρείες παραγωγής πετρελαίου. :twisted:

 

OFF-TOPIC

 

Χωρίς να θέλω να ανοίξω OFF-TOPIC διάλογο, και τα 2 δεν ισχύουν. Μπορείς να έχεις στην ταράτσα σου ό,τι εξοπλισμό θέλεις που να παράγει ενέργεια, και μάλιστα η ΔΕΗ θα σε πληρώσει αν της παρέχεις και ένα ποσοστό ρεύματος. Το άλλο δεν ισχύει γιατί αφενώς είναι μία νέα τεχνολογία που δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά ώστε να βγει σε μαζική παραγωγή και αφετέρου δεν είναι τσάμπα. Πληρώνεις ρεύμα, που θέλει πετρέλαιο. Αντί για βενζινάδικο πας σε...ρευματάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πραγματικα εχω μεινει αφωνος, απο τις αποψεις μερικων για την ανθρωπινη ζωη.Ρε εδω μιλαμε για ανθρωπους, χιλιαδες ατομα που πεθαινουν καθημερινα μη εχοντας προσβαση σε φαρμακα.Για μενα τα πραγματα ειναι απλα, εφοσον καποιος κοπιαρει ενα φαρμακο και το δινει στο υποδεκαπλασιο της αρχικης του τιμης ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ γιατι ετσι θα μπορεσουν να το παρουν περισσοτεροι,τωρα αν κερδοσκοπει στην πλατη της επιχειρησης πραγματικα ελαχιστα με ενδιαφερει.Μακαρι να βρεθει καπιως να το δωσει στα 75$ και να τσεπωσει αυτος τα φραγκα.

Θεωρω πολυ πιο ανηθικο το να μιλαμε για ανθρωπινες ζωες και να χρησιμοποιουμε εκφρασεις του στυλ "θα πρεπει να συμβιβαστει..." κλπ παρα καποιος να κερδοσκοπει εις βαρος μιας επιχειρησης.

 

Οσον αναφορα τον ΟΗΕ, αυτο που θα επρεπε να συμβει,κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα, ειναι ο ιδιος ο οργανισμος να χρηματοδοτει τετοιες ερυνες για φαρμακα,ωστε να μπορουν να κυκλοφορησουν σε προσιτες τιμες, πραγμα βεβαια το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει...

 

Σταυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκεφθείτε πως θα μπορούσαμε να έχουμε ο καθένας στο σπίτι μας την δική μας παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας' date=' δωρεάν από τον ήλιο και τον αέρα[/b'], αλλά αυτό απαγορεύεται, διότι έτσι δεν θα πληρώναμε ΔΕΗ. :wink:

 

Ιχνηλάτη αυτό που λες δεν ισχύει. Μπορείς να παράγεις ενέργεια και όπως είπε και ο Γεράσιμος μπορείς ακόμα και να την πουλάς στη ΔΕΗ. Το πρόβλημα είναι ότι ένα βράδυ που δε θα φυσάει τι ακριβώς θα κάνεις; Το να αποθηκεύσεις τέτοια ποσά ενέργεια (και μάλιστα επαρκώς και με ασφάλεια) είναι πρακτικά αδύνατο, οπότε...; Πρέπει να έχεις πάντα κάποια πηγή ενέργειας του τύπου πυρηνική, λιγνίτη κλπ ως backup.

 

blue, νομίζω μας παρεξήγησες. Όλοι μας συμφωνούμε πως πρέπει να βρεθούν λύσεις. Και σε τεράστιο βαθμό η μη έυρεσή τους αποτελεί σχεδόν ΑΠΟΔΕΙΞΗ (λέξη την οποία πολύ δύσκολα χρησιμοποιώ προσωπικά) του συμφέροντος κυβερνήσεων ανά τον κόσμο να μη βερθεί. Εκεί που διαφωνούμε είναι στη μέθοδο. Γιατί εμείς αυτή τη στιγμή υποστηρίζουμε έναν κλέφτη, ο οποίος απλά αντί να πουλάει κάτι και να κερδίζει πχ 1000¤ το πουλάει και κερδίζει 100¤. Ε όχι, δε μου είναι δυνατόν να το δεχθώ αυτό! Ας κάνουμε κάτι, ας ξεσηκωθούμε και ας απαιτήσουμε να υπάρχει δωρεάν περίθαλψη για όλους τους ασθενείς, ας στείλουμε ρε γμτ 100¤ ο καθένας σε ένα νοσοκομείο στην αφρική! Αλλά δε δίνουμε μισό ¤, ούτε μισό ¤ (εκτός αν γίνει τίποτα κραυγαλέο, του τύπου τσουνάμι) και τώρα μας πατήσανε το κουμπί μας πέντε απατεώνες κι εμείς τους υποστηρίζουμε. Διαφωνείς σε αυτό; Δε θα έπρεπε να βοηθήσουμε την κατάσταση με άλλον τρόπο;

 

Και να σου πω και κάτι; Αν δεχθούμε την κλοπή πατέντας από φαρμακοβιομηχανίες, είναι σαν να υπογράφουμε ότι φάρμακο για τις μέχρι στιγμής ανίατες ασθένειες ΔΕ θα βρεθεί ΠΟΤΕ. Γιατί αν υποστηρίξουμε την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας στ φάρμακα, πες μου ποιος θα δώσει τα δισεκατομύρια που χρειάζονται για r&d. Κανένας :( Διαφωνείς σε αυτό; :)

 

Πάντως απλά θα ήθελα να τονίσω ότι προσωπικά τουλάχιστον σαφέστατα και βλέπω το θέμα ανθρωπιστικά και φυσικά το πρώτο μέλημα όλων μας (πιστεύω) είναι οι άνθρωποι και όχι οι επιχειρήσεις. Απλά με τρελαίνει ότι ένας έξυπνος πάει και μας πατάει τον κάλο για να βγάλει λεφτά εις βάρος της συνείδησής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα τα πραγματα ειναι απλα' date=' εφοσον καποιος κοπιαρει ενα φαρμακο και το δινει στο υποδεκαπλασιο της αρχικης του τιμης [b']ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ[/b] γιατι ετσι θα μπορεσουν να το παρουν περισσοτεροι,τωρα αν κερδοσκοπει στην πλατη της επιχειρησης πραγματικα ελαχιστα με ενδιαφερει.Μακαρι να βρεθει καπιως να το δωσει στα 75$ και να τσεπωσει αυτος τα φραγκα.

 

Κάτσε ρε συ Σταύρο, δυο λεπτά. Γιατί να μην απαιτήσουμε να παράγεται αυτό το φάρμακο από κάποιον μη κερδοσκοπικό οργανισμό και να διατίθεται δωρεάν ή σε τιμή κόστους; Γιατί να υποστηρίξω την εξυπνακίστικη λαμογιά; Ας πάνε να παράγουν το φάρμακο από τον ΠΟΥ για παράδειγμα. Όχι όμως και να τσεπώνει ο χ απατεώνας. Το θεωρώ τραγικό. Και επαναλαμβάνω αυτό που είπα παραπάνω, για το μέλλον της έρευνας. Έχω άδικο σε αυτό;

 

Πάντως θα συμφωνήσω ουσιαστικά μαζί σου στο ότι έχουμε (εμείς) την άνεση και την πολυτέλεια να αναλύουμε φιλοσοφικές και ηθικές πολιτικές αξίες, ενώ κόσμος πεθαίνει, και φυσικά αν ήταν η γυναίκα μου/ πατέρας μου/ γιος μου στη θέση τους δε θα ήμουν τόσο ψύχραιμος.

 

Πάντως και πάλι, για να μην παρεξηγούμαστε κανείς δεν είπε ότι έχουμε δικαίωμα να θυσιάσουμε ούτε μισή ζωή για το κέρδος του οποιουδήποτε. Απλά το θεωρώ τόσο προφανές που δεν το είχα καν αναφέρει, δε φαντάστηκα ότι θα υπήρχε τέτοια παρεξήγηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα εχω μεινει αφωνος' date=' απο τις αποψεις μερικων για την ανθρωπινη ζωη.Ρε εδω μιλαμε για ανθρωπους, χιλιαδες ατομα που πεθαινουν καθημερινα μη εχοντας προσβαση σε φαρμακα.Για μενα τα πραγματα ειναι απλα, εφοσον καποιος κοπιαρει ενα φαρμακο και το δινει στο υποδεκαπλασιο της αρχικης του τιμης [b']ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ[/b] γιατι ετσι θα μπορεσουν να το παρουν περισσοτεροι,τωρα αν κερδοσκοπει στην πλατη της επιχειρησης πραγματικα ελαχιστα με ενδιαφερει.Μακαρι να βρεθει καπιως να το δωσει στα 75$ και να τσεπωσει αυτος τα φραγκα.

Θεωρω πολυ πιο ανηθικο το να μιλαμε για ανθρωπινες ζωες και να χρησιμοποιουμε εκφρασεις του στυλ "θα πρεπει να συμβιβαστει..." κλπ παρα καποιος να κερδοσκοπει εις βαρος μιας επιχειρησης.

 

Οσον αναφορα τον ΟΗΕ, αυτο που θα επρεπε να συμβει,κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα, ειναι ο ιδιος ο οργανισμος να χρηματοδοτει τετοιες ερυνες για φαρμακα,ωστε να μπορουν να κυκλοφορησουν σε προσιτες τιμες, πραγμα βεβαια το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει...

 

Σταυρος.

 

τα πραγματα δεν ειναι ετσι απλα,μια και αυτο που εσυ λες ειναι το γνωστο "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα" & ειναι βεβαια το αιωνιο αλλοθι για τα μεγαλα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας (που γινονται,εχουν γινει η και θα γινουν στο μελλον..)

 

με το ιδιο σκεπτικο π.χ. & ο Bush για να σταματησει την τρομοκρατια μπορει να πεταξει 7-8 πυρινικες μπομπες σε ολα τα μουσουλμανικα κρατη & το λυσαμε το προβλημα.... :roll: (αφου ετσι θα σωθουν τοοοοσες ζωες... αθωων πολιτων)

 

δεν εχεις παρα να διαβασεις λιγο ιστορια για να καταλαβεις τι εννοω.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αναφορα τον ΟΗΕ, αυτο που θα επρεπε να συμβει,κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα, ειναι ο ιδιος ο οργανισμος να χρηματοδοτει τετοιες ερυνες για φαρμακα,ωστε να μπορουν να κυκλοφορησουν σε προσιτες τιμες, πραγμα βεβαια το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει...

:wink:

 

επετρεψε νου να αμφιβαλω για την καλες προθεσεις των εταιριων να βρουν το φαρμακο που θα εξαληψει ασθενειες οπως το aids, τον καρκινο κλπ γιατι πολυ απλα κατι τετοιο θα τους στοιχιζε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλα φραγκα και οντας επιχειρησεις δεν νομιζω να θελουν κατι τετοιο...

Οποτε η ολη ιστορια σχετικα με το research & development δεν με πολυ πειθει :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk οταν μιλαμε για ανθρωπους οι οποιοι κυριολεκτικα πεθαινουν σαν τις μυγες, για μενα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

Το παραδειγμα με την τρομοκρατια που ανεφερες ειναι περα για περα αποτυχημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αναφορα τον ΟΗΕ' date=' αυτο που θα επρεπε να συμβει,κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα, ειναι ο ιδιος ο οργανισμος να χρηματοδοτει τετοιες ερυνες για φαρμακα,ωστε να μπορουν να κυκλοφορησουν σε προσιτες τιμες, πραγμα βεβαια το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει...

[/quote'] :wink:

 

επετρεψε νου να αμφιβαλω για την καλες προθεσεις των εταιριων να βρουν το φαρμακο που θα εξαληψει ασθενειες οπως το aids, τον καρκινο )κλπ γιατι πολυ απλα κατι τετοιο θα τους στοιχιζε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλα φραγκα και οντας επιχειρησεις δεν νομιζω να θελουν κατι τετοιο...

Οποτε η ολη ιστορια σχετικα με το research & development δεν με πολυ πειθει :roll:

 

Κανείς δεν έδωσε άλωθι στις εταιρίες! Το γράφω κι εγώ ότι είναι αρπακτικά ρε γαμώτο!!!. Διαβάστε προσεκτικά τι γράγουμε και μην το ρίχνετε στις αοριστολογίες γιατί στην τελική χειρότεροι κερδίζουν! :evil: Δηλαδή έλεος στη τελική! Και όσον αφορά το r&d των εταιριών τα πράγματα είναι απλά: Βάζουν 10 για να πάρουν 100 μη σου πω και 1000! τι δεν καταλαβαίνετε από αυτό δηλαδή; :roll: Απλός νόμος της παγκοσμιοποιημένης πλέον αγοράς.

 

Μπράβο σε όλα αυτά τα φασιστειδή καθεστώτα που η αξία ενός ανθρώπου μετριέται και καθορίζεται από την μετοχή της general motors & coca cola στο ασιατικό χρηματήστηριο ( :wink: ) μόνο και μόνο επειδή βρέθηκε κάποιος και κλέβει πατέντες γιατί αυτός νοιάζεται για την ποιότητα της ανθρώπινης ζωής ε; Αλήθεια σε τι συνθήκες εργάζονται οι υπάλληλοι της εταιρίας αυτής; αλλά ούτε αυτό μας ενδιαφέρει καθώς θα σωθούν χιλίαδες και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Κάτι τέτοια έλεγε και κάποιος ημιμυστακοφόρος μεσίληξ κάπου στη δεκαετία του 30 και όλοι χειροκρόταγαν στην Κ.Τ.Ε (απέυθείας νύξη για αυτά τα καθεστώτα και όχι για απόψεις που γράφτηκαν για να μην παρεξηγηθώ! :wink:)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να απαντήσω σε αυτό το θέμα' date='αλλά με αυτά που βλέπω...

 

Πρόλογος:

 

Όταν με ρωτάει κανείς γιατί θεωρώ οτι όλα είναι σκατά,του παραθέτω αυτήν ακριβώς την υπόθεση :(

 

Κυρίως θέμα:

 

Λίγη ανθρωπιά ρε γμτ. :cry: :cry: Mουσικοί δεν είστε?Γιατί μιλάτε σαν στελέχη?Με τι να συμβιβαστεί ο τρίτος κόσμος κύριε boukaw7?Mε την ιδέα του ΘΑΝΑΤΟΥ μπροστά στο ύψιστο και ιερό ιδανικό των δικογοριλικιών?

Μιλάμε για ηθική στην κλοπή της πληροφορίας μπροστά στην εξαθλίωση του συνανθρώπου?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SOFTWARE,ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ.

 

Επίλογος:

 

[i']we hope that your rules and wisdom will choke you

we hope that you choke

[/i]

(radiohead-exit music)

 

Μιας και το θέμα έχει πάρει τροπή ΠΟΛΙΤΙΚΗ ήδη, θεωρώ πως το καλύτερο θα ήταν να σβηστεί τελείως

 

Όταν δεν αγωνίζεσαι για κάτι αλλά απλά υπομένεις την μοίρα σου περιμένοντας τον αγιο βασίλη (ε είμαστε και στο πνεύμα των ημερών βλέπετε :D :D ) να σου λύσει τα προβλήματα τότε αν αυτό δεν είναι συμβιβασμός τότε τί είναι; έμμεση μορφή ψυχοπνευματικών κινητοποιήσεων;

Λύσεις υπάρχουν και σίγουρα δεν είναι ούτε αυτές των Ινδών ούτε ό,τι ισχύει μέχρι τώρα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk οταν μιλαμε για ανθρωπους οι οποιοι κυριολεκτικα πεθαινουν σαν τις μυγες' date=' για μενα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

Το παραδειγμα με την τρομοκρατια που ανεφερες ειναι περα για περα αποτυχημενο.[/quote']

 

απολυτα πετυχημενο ειναι (αλλα η αληθεια ποναει.... :roll: )

 

απο τη στιγμη που κανουμε την παρανομια πανακια γινομαστε απλα καφροι.

 

boukaw7 συμφωνω απολυτα μαζι σου....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου