Προς το περιεχόμενο

Μουσική και Φυσική


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή αν έχετε το μαθηματικό υπόβαθρο για να αναλύετε έτσι απλά τις εξισώσεις του Einstein υποκλίνομαι.

 

Οσο επιμενεις πως η κατανοηση των εξισωσεων της Ειδικης Σχετικοτητας ειναι αξια υποκλισης τοσο θα εκτιθεσαι. Μαλλιασε η γλωσσα μου να σε καλω να τις μελετησεις γιατι ειναι αλγεβρα γυμνασιου και δεν προκειται να χασεις πανω απο μισο απόγευμα απ'την ζωη σου.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο επιμενεις πως η κατανοηση των εξισωσεων της Ειδικης Σχετικοτητας ειναι αξια υποκλισης τοσο θα εκτιθεσαι. Μαλλιασε η γλωσσα μου να σε καλω να τις μελετησεις γιατι ειναι αλγεβρα γυμνασιου και δεν προκειται να χασεις πανω απο μισο απόγευμα απ'την ζωη σου.

 

Ένα θα πω και δε θα ξαναγράψω σε αυτό το νήμα, διότι έχει καταστραφεί.

 

Η ημιμάθεια είναι άσχημο πράγμα. Ίδιον δε, του ημιμαθούς, είναι η δημόσια διδασκαλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησες σωστα για τον εαυτο σου.

 

Και οπως λενε οι Εβραιοι τραπεζιτες, "nothing can help you."

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παίζουμε την κολοκυθιά και αφού δεν μου απάντησες, θα σου πω απλά ότι αν δεν καταλαβαίνεις κάτι αυτό δε σημαίνει ότι προσπαθούν να σε εξαπατήσουν οι επιστήμονες και θα το αφήσουμε εδώ το θέμα. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες στην παγιδα γιατι η δευτερη εικονα σε βαζει σε σκεψεις για την πρωτη.

 

Δεν μπορω να εχω γνωμη για το αν o Κακου εχει δικιο στο συγκεκριμμενο, μπορω ομως να τον εμπιστευτω ή οχι. Σε αλλα, ΠΟΛΥ πιο απλα ζητηματα μου εχει αποδειξει πως αντιφασκει, οποτε δεν τον εμπιστευομαι πλήρως. Η ιστορια θα τα κρινει αυτα. Η γνωμη μου ειναι πως οι ιστορικοι του μελλοντος θα μελετουν τα βιβλια του Κακου όπως μελεταμε σημερα τον Αριστοτελη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για να επαναφέρω το θέμα, πάντως, πιο κοντά στην αρχική (μου) δημοσίευση, ακούγοντας, αυτές τις μέρες, λίγο περισσότερο τους Deerhoof, τους βρίσκω μια χαρά για avant garde/noise/experimental φάση και διαβάζοντας το βιογραφικό τους στο wiki, μόνο τυχαίους δε θα τους χαρακτήριζα.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Deerhoof

 

Το δε κομμάτι, που παρέθεσα, στο πρώτο ποστ, (για όποιον μπήκε στον κόπο να το ακούσει, μέχρι τέλους) βρήκα ότι έκλεισε με, σχεδόν, αριστοτεχνική αρμονία, συνδυάζοντας τα, φαινομενικά, ασύνδετα θέματα σε κοινή μελωδία.

 

Αυτό απαντάει, εν μέρει, και στο ερώτημα, γιατί το cern διάλεξε τέτοιου τύπου συγκρότημα (και όχι τον Bonamassa, όπως αναφέρθηκε) και έχει (kateme) τον εξής συμβολικό χαρακτήρα:

 

όπως και τα πειράματα/μελέτες Φυσικής του cern κινούνται σε "μη χαρτογραφημένες" περιοχές, προκειμένου να καταλήξουν σε χρήσιμα συμπεράσματα, που δεν ήταν εμφανή/ορατά, εξ αρχής, έτσι και μια noise/avant garde μπάντα (εν προκειμένω οι Deerhoof) ξεκινάνε από κάτι, που ακούγεται, αρχικά, ασύνδετο, για να καταλήξουν, τελικά, σε πιο "νορμάλ" μουσικές φόρμες.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για να επαναφέρω το θέμα, πάντως, πιο κοντά στην αρχική (μου) δημοσίευση, ακούγοντας, αυτές τις μέρες, λίγο περισσότερο τους Deerhoof, τους βρίσκω μια χαρά για avant garde/noise/experimental φάση και διαβάζοντας το βιογραφικό τους στο wiki, μόνο τυχαίους δε θα τους χαρακτήριζα.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Deerhoof

 

Το δε κομμάτι, που παρέθεσα, στο πρώτο ποστ, (για όποιον μπήκε στον κόπο να το ακούσει, μέχρι τέλους) βρήκα ότι έκλεισε με, σχεδόν, αριστοτεχνική αρμονία, συνδυάζοντας τα, φαινομενικά, ασύνδετα θέματα σε κοινή μελωδία.

 

Αυτό απαντάει, εν μέρει, και στο ερώτημα, γιατί το cern διάλεξε τέτοιου τύπου συγκρότημα (και όχι τον Bonamassa, όπως αναφέρθηκε) και έχει (kateme) τον εξής συμβολικό χαρακτήρα:

 

όπως και τα πειράματα/μελέτες Φυσικής του cern κινούνται σε "μη χαρτογραφημένες" περιοχές, προκειμένου να καταλήξουν σε χρήσιμα συμπεράσματα, που δεν ήταν εμφανή/ορατά, εξ αρχής, έτσι και μια noise/avant garde μπάντα (εν προκειμένω οι Deerhoof) ξεκινάνε από κάτι, που ακούγεται, αρχικά, ασύνδετο, για να καταλήξουν, τελικά, σε πιο "νορμάλ" μουσικές φόρμες.

 

:)

 

 

well said.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουφη Λεοπαρδαλη, υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μπορούν κι αυτοί που πράττουν. Τους πρώτους δεν τους εμπιστεύομαι. Μαλλον είμαι τρελός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου