Προς το περιεχόμενο

tubes! 5881 vs 6L6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατα αρχήν να σας ζητήσω συγνώμη γιατι σας έχω ζαλίσει με τον ενισχυτή μου!!! 8) ::) :P

 

στο ψητό! Marshall 30th Anniversary 6101

 

φοράει απο τη μάνα του 5881. Σκεφτομαι να τις αλλάξω σε 6L6. Ο μαστορας διαφωνεί καθέτος!!! Θα χάσω λέει όλα τα μεσαία και ο ενισχυτής θα γίνει μπασοπρίμος, θα φεντεριζει...και θα γίνει ''κακός'' ενισχυτής..

 

ακούω τις απόψεις σας...

 

Ευχαριστώ! :)

 

Υ.Γ παίζω Blues, κιθάρα έχω fender strat, δεν με ενδιαφέρει να έχω τρελά γκάζια.

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο ενισχυτής θα γίνει μπασοπρίμος, θα φεντεριζει

 

ΟΛΟΙ οι Fender ενισχυτες μεχρι το 63 5881 φορουσαν.....

 

 

Δεδομενου οτι η πλειοψηφια των 5881 που κυκλοφορει (και σιγουρα οι στοκ λυχνιες του ενισχυτη σου) ειναι για τα μπαζα ,μια αλλαγη σε 6L6 δεν θα ηταν καθολου ασχημη,απο την αλλη αν σε παιρνει να βαλεις ΚΤ66 (Η original Marshall λυχνια ) βαλε ΚΤ66... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

απο την αλλη αν σε παιρνει να βαλεις ΚΤ66 (Η original Marshall λυχνια ) βαλε ΚΤ66... ;)

 

εννοείς εάν με παίρνει οικονομικώς ή αν τις δέχεται ο ενισχυτής? ρώτησα πάντως το μάστορα και μου είπε οτι μάλλον δεν μπορούμε να τις βάλουμε γιατι ο μετασχηματιστής... ψιλά γράμματα... ούτε κατάλαβα ακριβώς

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε δεν σε παιρνει (αν και μου φαινεται περιεργο να μην παιρνει KT66 αυτη η κτηναρα.... .

 

προσωπικα προτιμω 6L6 απο 5881,αλλα YMMV (οπως σου ειπαμε και παλαιοτερα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ σημερινες 5881 αξιζουν τον κοπο και σιγουρα αυτες που εχει στοκ ο ενισχυτης σου ΔΕΝ ειναι απο αυτες,αν ο μαστορας σου εχει ΚΑΛΕΣ 5881,σου ειχαμε πει ποιες ειναι,τοτε βαλε 5881 αν δεν θες να "καθαρισει" περισσοτερο ο ενισχυτης σου)

 

επισης πες στον μαστορα σου οτι οι περισσοτεροι Marshall που "περιεχει" ο ενισχυτης σου ΕΙΝΑΙ Fender... ;D ;D (οι περισσοτεροι παλαιοι Marshall ειναι αντιγραφα του Fender Bassman)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι σχετικά με τελικές λυχνίες..

 

διαφορές στον ήχο τόσο μεγάλες όπως περιέγραψε ο τεχνικός, ακούγονται όταν χρησιμοποιούμε τον ενισχυτή στο δωμάτιό μας με το μαστερ βολιουμ στο 1-2?

 

επειδή ποτε μα ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιον απο τους λαμπάτους που είχα για πανω απο 5 λεπτά σε ένταση πάνω απο το ...μισό, θα με ενδιέφερε η εμπειρη γνώμη κάποιου σχετικά με το ΠΕΡΙΠΟΥ απο ποιο σημείο και μετά οι ηχητικές διαφορές που περιμένουμε να ακουσουμε με διαφορετικές λυχνίες αρχίζουν να παίρνουν σάρκα και οστά.

 

εχω την εντύπωση οτι στο 1-2 οι διαφορές θα είναι κλάιν... ή κανω λάθος? :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 6101 όπως και οι ενισχυτές της σειράς 6100 παίρνουν ΚΤ66.

..αλλά:

εαν ο ενισχυτής σου είναι όπως αυτός στην φωτογραφία,

1078899_f520.jpg

θα είναι  δύσκολο να χωρέσεις εκεί μέσα KT66 μιας και είναι "χοντρές" λάμπες και πιθανότατα θα ακουμπάνε μεταξύ τους.Ακόμα και αν καταφέρουν να χωρέσουν,θα χρειαστεί να αφαιρέσεις τα ελατήρια-ασφάλειες που κρατάνε τις λάμπες.Όχι βέβαια πως είναι απαραίτητα.

Δεν υπάρχει πάντως κανένα πρόβλημα να βάλεις 6L6 στον ενισχυτή σου,ο μάστοράς σου υπερβάλλει λιγάκι.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που η ενταση του ηχου που βγαινει απο τον ενισχυτη ειναι loud and clear ("ηλεκτρικη" οπως λεω εγω),π.χ.ενας Deluxe Reverb στο 2 (για Master Vol.μη μου μιλας τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι ή αν εχει ο ενισχυτης το βαζω παντα στο τερμα και ρυθμιζω την ενταση απο το gain) ΦΥΣΙΚΑ και ακους διαφορες,η αποψη οτι οι λαμπατοι ενισχυτες "παιζουν" μονο στο 10 (η γενικα μονο δυνατα) ειναι λανθασμενη,ειδικα για ΚΑΘΑΡΟΥΣ ηχους οι περισσοτεροι κιθαριστες χρησιμοποιουν πολυ λογικες εντασεις (τις οποιες "αγαπανε" και τα μικροφωνα).

 

Τωρα αν ειναι να πλακωνει καποιος το front end του ενισχυτη του με 300 κιλα gain απο πεταλια και βρωμικα καναλια,ελαχιστη σημασια εχουν οι τελικες λυχνιες μια και το μονο που ουσιαστικα ακουει ειναι η προενισχυση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως,εαν θέλεις να ακούσεις κάτι διαφορετικό από αυτόν τον ενισχυτή μπορείς με μια μικρή μετατροπή να του βάλεις EL34,μιας και η πρώτη φουρνιά των 30th anniversary έβγαινε με αυτές τις λάμπες.Ο ήχος του θα αλλάξει (ίσως όχι δραστικά) αλλά το αν θα σου αρέσει η όχι είναι άλλο θέμα  :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως,εαν θέλεις να ακούσεις κάτι διαφορετικό από αυτόν τον ενισχυτή μπορείς με μια μικρή μετατροπή να του βάλεις EL34,μιας και η πρώτη φουρνιά των 30th anniversary έβγαινε με αυτές τις λάμπες.Ο ήχος του θα αλλάξει (ίσως όχι δραστικά) αλλά το αν θα σου αρέσει η όχι είναι άλλο θέμα  :)

 

μπά... θα γίνει πολύ γκαζάτος φοβάμε  :o

 

 

προσωπικα προτιμω 6L6 απο 5881,αλλα YMMV (οπως σου ειπαμε και παλαιοτερα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ σημερινες 5881 αξιζουν τον κοπο και σιγουρα αυτες που εχει στοκ ο ενισχυτης σου ΔΕΝ ειναι απο αυτες,αν ο μαστορας σου εχει ΚΑΛΕΣ 5881,σου ειχαμε πει ποιες ειναι,τοτε βαλε 5881 αν δεν θες να "καθαρισει" περισσοτερο ο ενισχυτης σου)

 

 

 

Θα πάω σε 6L6.

και να ήθελα να βάλω 5881, μια και ή μόνη μου επιλογή είναι tad (λόγο του ότι αυτές πουλάει ο μάστορας που θα τις τοποθετίσει και θα κάνει και το bias) δεν θα το έπραττα.

 

 

 

Δεν υπάρχει πάντως κανένα πρόβλημα να βάλεις 6L6 στον ενισχυτή σου,ο μάστοράς σου υπερβάλλει λιγάκι.

 

Και εγω έτσι νομίζω. Το πρόβλημα βέβαια είναι οτι ελάχιστοι κάνουν την δουλειά αυτή. ¨οσο και να έξαψα στην Αθήνα δεν έβγαλα άκρη.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου