Προς το περιεχόμενο

Μουσική και Φυσική


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που ειναι το "ακριβως το αντιθετο"? Ο ιδιος ο Feynman ειχε πει για ένα βασικο εργαλειο της κβαντομηχανικης, το renormalization (πχ χρησιμοποιουνε το 1 + 2 + 3 + ... = -1/12, οπου η ισοτητα είναι λαθος συμβολο εδω) πως είναι "hocus pocus". Και ολοι χειροκροτουσανε.

Ο Kaku σε βιντεο του μιλαει πως υπαρχει πιθανοτητα να βρεθεις ξαφνικα στον Αρη με βαση τις εξισώσεις της κβαντομηχανικης, με το "σοφος του χωριου" υφος, ΧΩΡΙΣ να αναφερει πως η πιθανοτητα ειναι ταξεις επι ταξεων μεγέθους μικροτερη από το μεσο ορος ζωης ενος ανθρωπου. Με 99% στο likebar.

Δεν είμαι αρνητικος και δεν λεω ειναι αχρηστοι, αλλα ουτε ειναι αγιοι (γιατι υπαρχει δολος $$, δεν ειναι βλακες).

Αυτή ειναι η τελικη μου απαντηση.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτή ειναι η τελικη μου απαντηση.

 

Αντε επιτελους. Πονεσανε τα μυαλα μου και τα ματια μου. Ξεσηκωνεις ασυνδετα κομματια επιστημης απο το ιντερνετ, που παρεπιπτοντως δεν καταλαβαινεις (οπως τη renormalization theory) και κανεις τον εξυπνο.

 

Το θεμα ξεκινησε με τους deerhoof (γιατι γραφουμε σε μουσικο φορουμ) και ξαφνικα βρεθηκες να μιλας για ταξιδια στο χρονο και θεωριες επι θεωριων. Εχεις πλατιασει και εχει χαλασει το thread το εχεις καταλαβει; Βαλε τον εγωισμο σου στην ακρη και σταματα να προσπαθεις να μιλησεις για πραγματα που δεν κατεχεις. Σηκωθηκε τωρα η κουφη λεοπαρδαλη και η τυφλη καμιλα απο ενα φορουμ να κανουν τον τιμητη των παντων και να μιληςουν για τον χοκινγκ. Με google search δε γινεσαι γνωστης φυσικης, γραφικος γινεσαι. Κανονικα σχεδον ολα τα ασχετα posts θα επρεπε να εχουν διαγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θεμα ξεκινησε με τους deerhoof (γιατι γραφουμε σε μουσικο φορουμ) και ξαφνικα βρεθηκες να μιλας για ταξιδια στο χρονο και θεωριες επι θεωριων.

 

Σαν τα πειράματα του cern, ένα πράμα: ξεκινήσαμε από ένα συμβάν (το live) και φτάσαμε στο χάος.  :P ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με google search δε γινεσαι γνωστης φυσικης, γραφικος γινεσαι.

 

Γραφικός δεν γίνεσαι με google search αφού τελικά αν αγαπάς ένα θέμα την βασική σου πληροφόρηση την παίρνεις απ' το internet. Γραφικός γίνεσαι όταν το παίζεις γνώστης ενώ δεν είσαι και επιμένεις σε μια θέση που για να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη πρέπει να έχεις αποδείξει την ακαδημαική και επαγγελματική σου επάρκεια. Ο Κακού και ο κάθε Κακού μπορεί να λένε και βλακείες που και που, δεν είναι υπολογιστές ούτε υπάρχει κάποια αστυνομία γνώμης που πρέπει να φοβούνται, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία τους. Είναι επαγγελματίες και έχουν αποδείξει επανειλημμένα ότι έχουν έργο να επιδείξουν. Το να έχουμε ακροβολιστεί σε μια γωνιά περιμένοντας πότε θα διαβάσουμε μια γνώμη στο internet που εμείς θεωρούμε βλακεία για να πούμε πως ο Χ Κακού είναι δημαγωγός είναι από περιττό ως αστείο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφικός δεν γίνεσαι με google search αφού τελικά αν αγαπάς ένα θέμα την βασική σου πληροφόρηση την παίρνεις απ' το internet. Γραφικός γίνεσαι όταν το παίζεις γνώστης ενώ δεν είσαι και επιμένεις σε μια θέση που για να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη πρέπει να έχεις αποδείξει την ακαδημαική και επαγγελματική σου επάρκεια. Ο Κακού και ο κάθε Κακού μπορεί να λένε και βλακείες που και που, δεν είναι υπολογιστές ούτε υπάρχει κάποια αστυνομία γνώμης που πρέπει να φοβούνται, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία τους. Είναι επαγγελματίες και έχουν αποδείξει επανειλημμένα ότι έχουν έργο να επιδείξουν. Το να έχουμε ακροβολιστεί σε μια γωνιά περιμένοντας πότε θα διαβάσουμε μια γνώμη στο internet που εμείς θεωρούμε βλακεία για να πούμε πως ο Χ Κακού είναι δημαγωγός είναι από περιττό ως αστείο.

 

Μα εγω δεν ειπα οτι δεν παιρνεις βασικη πληροφορηση. Ειπα οτι δε γινεσαι φυσικος και κατ' επεκταση ό,τι αλλο απαιτει σοβαρη μελετη και αφοσιωση. Τελος παντων, ας μην χαλαμε και αλλο το thread του mustafank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγω δεν ειπα οτι δεν παιρνεις βασικη πληροφορηση. Ειπα οτι δε γινεσαι φυσικος και κατ' επεκταση ό,τι αλλο απαιτει σοβαρη μελετη και αφοσιωση. Τελος παντων, ας μην χαλαμε και αλλο το thread του mustafank.

 

Ναι, ναι, συμφωνώ, αλλά δεν γίνεσαι γραφικός απ' αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου