Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή "Μ81" studio για πρόβες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα του Noiz.

 

Ήρθε και η σειρά μου να κάνω ένα όνειρο πραγματικότητα.. τι άλλο από ένα χώρο που να μπορώ να παίζω μουσικές με τους φίλους μου χωρίς περιορισμούς σε ώρα ,χρόνο , και εξοπλισμό.

 

Έχω λοιπόν και εγώ ένα δωμάτιο  στο γκαράζ μιας πολυκατοικίας τον οποίο θέλω να ηχομονώσω.

Οι διαστάσεις του είναι 4,80χ3 και 2,70 ύψος.  

 

Η αρχική ιδέα είναι να φτιάξω ένα πάτωμα όπου εκεί πάνω θα στηριχθεί και η  υπόλοιπη κατασκευή.

Σε αυτό το σημείο να πω ότι αυτό το τρόπο κατασκευής των είδα στο fabric audio studio.

Εδώ μπορείτε να δείτε και εικόνες από την κατασκευή του. (από #355 και κάτω)

http://www.gearslutz.com/board/photo-diaries-recording-studio-construction-projects/227172-fabric-audio-studio-construction-12.html

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να πω καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νίκο από το fabric audio για τις πολύτιμες συμβουλές του και το χρόνο του.

 

Με βάση λοιπόν  αυτή τη κατασκευή λέω να αρχίσω και εγώ την δική μου προσπάθεια.

 

(Εδώ πρέπει να πω ότι η κατασκευή θα γίνει με αργούς ρυθμούς για το λόγο ότι δεν υπάρχει χρήμα.)

 

Με ερωτήσεις, παρατηρήσεις και ότι άλλο θεωρεί ο καθένας χρήσιμο, αν θέλει μπορεί να με βοηθήσει.

 

Ερώτηση

 

1)Στο πάτωμα έχει μπει διπλή στρώση πετροβάμβακα και από πάνω πάνελ πολυουρεθάνης  και νοβοπάν.

Η ερώτηση είναι κατά πόσο σε αυτή την περίπτωση  ο πετροβάμβακας θα λειτουργήσει σαν "ελατήριο" απορροφώντας τους κτυπογενείς ήχους κάτω από κάποια πίεση?

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρες

 

εδώ μερικές φωτογραφίες από το χώρο.

 

πρώτο βήμα είναι να αδειάσει ο χώρος και  στους τοίχους με το τούβλο να πέσει σοβάς

 

st2_1.thumb.JPG.5588dd9e6fea6da6960ff6a4854bacc3.JPG

st2_2.thumb.JPG.0167f184c869511855d97ae56fd28104.JPG

st3.thumb.JPG.a23a7e6af7f8699ff162b08a332e26e1.JPG

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για την καθυστέρηση.

 

Τους τοίχους - ταβάνι θα τους κάνω ή με πάνελ πολυουρεθάνης ή με γυψοσανίδα.

Απ έξω θα βάλω πετροβάμβακα.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση είναι κατά πόσο σε αυτή την περίπτωση  ο πετροβάμβακας θα λειτουργήσει σαν "ελατήριο" απορροφώντας τους κτυπογενείς ήχους κάτω από κάποια πίεση?

 

Για κτυπογενείς ήχους υπάρχουν εξειδικευμένα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το θέμα του εξαερισμού από τα πρώτα στάδια της κατασκευής.

Μπορεί να εξελιχθεί σε σοβαρό κατασκευαστικό πρόβλημα.

Δεν καταλαβαίνω προς τι τα πάνελ πολυουρεθάνης τόσο στο δάπεδο όσο και στους τοίχους.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κτυπογενείς ήχους υπάρχουν εξειδικευμένα υλικά.

 

το ξέρω αυτό φίλε gdevelek , σκέφτηκα μήπως δεν θα χρειαστεί να βάλω κάτι άλλο αν το κάνω με αυτό τον τρόπο.

 

Σκέψου το θέμα του εξαερισμού από τα πρώτα στάδια της κατασκευής.

Μπορεί να εξελιχθεί σε σοβαρό κατασκευαστικό πρόβλημα.

Δεν καταλαβαίνω προς τι τα πάνελ πολυουρεθάνης τόσο στο δάπεδο όσο και στους τοίχους.

 

Το έχω σκεφτεί για τον εξαερισμό.

 

Τα πάνελ τα είδα για πρώτη φορά στο studio που πάμε για πρόβες, είναι μια καλή και εύκολη λύση για να προσθέσεις μάζα στην κατασκευή χωρίς να κάνεις σκελετό (μεταλλικό ή ξύλινο), δεν έχω ακόμα αποφασίσει αν θα τα χρησιμοποιήσω η θα κάνω σκελετό.

   

        Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην κατασκευή του fabricaudio studio είναι ότι όλη η αίθουσα που παίζουμε δεν ακουμπάει - στηρίζεται πουθενά αλλού παρά μόνο στο πάτωμα.   

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την ιδέα του δαπέδου με 2 στρώσεις πετροβάμβακα ,πάνελ πολυουρεθάνης και νοβοπάν όπου εκεί πάνω θα στηριχθεί όλη η υπόλοιπη κατασκευή αρχίζω να την εγκαταλείπω γιατί δεν ξέρω σε βάθος χρόνου πως θα συμπεριφερθεί ο πετροβάμβακας με όλο αυτό το βάρος.

 

  Νομίζω θα ήταν καλύτερα να κάνω τον σκελετό για τους τοίχους να πατάει στο δάπεδο με αντικραδασμικά στηρίγματα και πάνω σε αυτόν να στηρίξω και την οροφή (με κάποια βοηθητικά στηρίγματα οροφής ίσως).

 

  Για το "πλωτό δάπεδο" δεν ξέρω αν θα ήμουν καλυμμένος με μια κατασκευή παρόμοια με αυτή που έκανε ο fleamail στο δικό του Green Room studio  http://www.noiz.gr/index.php?topic=187280.0  ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω και εδώ αντικραδασμικά  στηρίγματα πάνω στα οποία θα στηρίξω κάποια  μεταλλική κατασκευή.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύριοι δε βλέπω κίνηση...

 

μια ερώτηση.

 

στους δυο τοίχους με το τούβλο θέλω να προσθέσω επιπλέον μάζα.

 

τι νομίζεται θα ήταν καλύτερο , να τους σοβατίσω ή να προσθέσω πετροβάμβακα και δυο στρώσεις γυψοσανίδα?

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου