Προς το περιεχόμενο

Ελληνικοί στίχοι για μελοποίηση.


gkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ,γενικά, είμαι υπέρ του ελληνικού στίχου, σας θέτω εδώ κάποιους δικούς μου ,μήπως φτιάξουμε κάτι παρεούλα ;D Οι συγκεκριμένοι, νομίζω ότι θα εκφράσουν και πολλούς από σας, εγώ πάντως έχω "καεί" από κλίκες...

 

"Η κλίκα"

 

Μιλάνε έντεχνα και πάντοτε προσεκτικά,

μεγαλωμένοι μες σε πρότυπα ευρωπαϊκά.

Σε σφάζουν μόνο με το γάντι και χαμογελούν,

την αξιοπρέπειά σου στα δυο μέτρα εκτελούν…

 

Στήνουνε βρώμικα παιχνίδια και βραβεύονται,

και μεταξύ τους όλη μέρα ερωτεύονται!

Πίσω τους βρίζονται, μπροστά τους είναι κολλητοί

και κολακεύονται με ευγένεια προσποιητή.

 

 

Όποιος δεν απατάει, λένε, είναι ανέραστος

κι όποιος πατάει επί πτωμάτων αξεπέραστος.

Ούτε που τους αγγίζουν πια οι παλιές αξίες,

για αυτούς υπάρχουν μόνο οι λυκοφιλίες.

 

Στήνουνε βρώμικα παιχνίδια και βραβεύονται

κι από το πάθος για εξουσία όλοι καίγονται.

Προτάσσουν πάντα το εγώ τους σ’ ό,τι κάνουνε,

τους ταπεινούς κι αδικημένους παριστάνουνε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gkou, χωρίς παρεξήγηση και εντελώς φιλικά, οι στίχοι σου έχουν ένα πρόβλημα. Πρόβλημα που έχουν ΑΠΕΙΡΟΙ στίχοι που βγαίνουν σε κομμάτια σε cds κλπ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν αποτελεί πρόβλημα. Πρόβλημα που έχει να κάνει με το ότι δεν κρατάς ένα μέτρο. Και δεν έχει να κάνει τόσο με τον αριθμό των συλλαβών, αλλά με τον τονισμό των λέξεων μέσα σε αυτές. Εκει πού το μέτρο επιτάσσει τονισμένη συλλαβή, στο στίχο σου πέφτει ατόνιστη συλλαβή. Δηλαδή πχ εκεί που σε όλη την πρώτη στροφή τονίζεις στην τελευταία συλλαβή (προσεκτικά, ευρωπαϊκά, χαμογελούν, εκτελούν) ή την τρίτη από το τέλος (ανέραστος, αξεπέραστος) που ουσιαστικά είναι σχεδόν το ίδο πράγμα, ξαφνικά στους δυο τελευταίους στίχους τονίζεις την προτελευταία συλλαβή: αξίες, λυκοφιλίες. Αυτό σημαίνει ότι αν οι στροφές έχουν ίδια μελωδία (πράγμα λογικό αν και επιδέχεται παραλλαγές) οι στίχοι σου αυτοί θα ακούγονται "οι ΠΑλιες ΑξιΕΣ και "οι ΛΥκοΦΙλιΕΣ". Πολλοί δεν το θεωρούν πρόβλημα, για μένα είναι κάτι πολύ σημαντικό οπότε είπα να σου το αναφέρω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και το ανέφερες, αν και συνήθως το μέτρο το προσέχω. :)Δεκτό αυτό που λες αλλά αν κάποιος ενδιαφερθεί για μελλοποίηση, μπορω να κάνω και παραλλαγές για να ταιριάξουν με τη μελωδία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα  το έλεγα ότι κρύβω ένα πανκιό μέσα μου ;D ;D ;D

 

Πανκιό,πολύ ωραίοι οι στίχοι και νομίζω οτι κατάλαβα τι σε ενέπνευσε.

Εύχομαι να βγεί κάτι πολύ καλό!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου