Προς το περιεχόμενο

SYNTHESIZER - USB CONNECTION NOISE (GROUND LOOP)


feidias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής

 

Χρησιμοποιω ενα KORG synth το οποίο εκτός απο την σύνδεση midi in/out έχει και θύρα USB για να επικοινωνήσει με το PC.

Όλα είναι ΟΚ απο θόρυβο μέχρι να συνδέσω το καλωδιο usb. Τότε ακούγεται "λεπτός θόρυβος" και είναι αρκετά ενοχλητικός κατα την ηχογράφηση.

 

Έκανα αρκετούς πειραματισμούς αλλάζοντας πολύπριζα και κεντρική παροχή αλλα μάταια. Παρατήρησα όμως οτι όσα λιγότερες συνδέσεις USB έχω στο PC τόσο πιο μειωμένος ο θόρυβος.

 

Κάνοντας αναζητηση στο Internet βρήκα αυτό το άρθρο

 

http://blog.leisureaddicts.com/usb-ground-loops-digital-no…/

 

Επίσης το πρόβλημα του ground loop το επιβεβαίωσε και η KORG έπειτα απο email που έστειλα.

 

Τι λύση προτείνετε?

 

Να γινόταν έλεγχος απο ηλεκτρολόγο για την γειώση του κτιρίου?

Να έκοβα το καλώδιο της γείωσης απο το USB (τι κίνδυνο θα είχε?)

Να αγόραζα USB isolator?

Να άλλαζα το τροφοδοτικό του PC?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

http://blog.leisureaddicts.com/usb-ground-loops-digital-noise-and-recording-synths/

 


 

Τι λύση προτείνετε?

 

Να γινόταν έλεγχος απο ηλεκτρολόγο για την γειώση του κτιρίου?

Να έκοβα το καλώδιο της γείωσης απο το USB (τι κίνδυνο θα είχε?)

Να αγόραζα USB isolator?

Να άλλαζα το τροφοδοτικό του PC?

 

Αρχικά το πρώτο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω πως έτσι είναι τώρα, απλώς επειδή δεν είναι 100% ξεκάθαρο από όσα έγραψες, επιβεβαίωσε μας ξεκάθαρα πως έχεις βάλει στο ίδιο πολύπριζο (μέσω του οποίου όλα θα παίρνουν ρεύμα από την ίδια πρίζα τοίχου δηλαδή) όλες τις συνδεδεμένες συσκευές και έχει το ίδιο πρόβλημα

 

edit: κάποια πράγματα που μόλις διάβασα και δεν γνώριζα (εμένα μου φαίνονται πολύ τραγικά βασικά) είναι πως κάποια πολύπριζα δεν έχουν συνδεδεμένη τη γείωση... ενώ σε παλαιότερα σπίτια μπορεί να μην έχει συνδεθεί η γείωση και στην πρίζα (τι να πω αφού κάποιοι το γράφουν, θα το έχουν πάθει)

οπότε κανονικά, ξεκίνα με ηλεκτρολόγο (η αρχική μου αντίδραση ήταν ότι δεν πρόκειται να βοηθήσει κάπου αλλά αν είναι έτσι τα πράγματα, επιβάλεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω πως έτσι είναι τώρα, απλώς επειδή δεν είναι 100% ξεκάθαρο από όσα έγραψες, επιβεβαίωσε μας ξεκάθαρα πως έχεις βάλει στο ίδιο πολύπριζο (μέσω του οποίου όλα θα παίρνουν ρεύμα από την ίδια πρίζα τοίχου δηλαδή) όλες τις συνδεδεμένες συσκευές και έχει το ίδιο πρόβλημα

 

edit: κάποια πράγματα που μόλις διάβασα και δεν γνώριζα (εμένα μου φαίνονται πολύ τραγικά βασικά) είναι πως κάποια πολύπριζα δεν έχουν συνδεδεμένη τη γείωση... ενώ σε παλαιότερα σπίτια μπορεί να μην έχει συνδεθεί η γείωση και στην πρίζα (τι να πω αφού κάποιοι το γράφουν, θα το έχουν πάθει)

οπότε κανονικά, ξεκίνα με ηλεκτρολόγο (η αρχική μου αντίδραση ήταν ότι δεν πρόκειται να βοηθήσει κάπου αλλά αν είναι έτσι τα πράγματα, επιβάλεται)

 

 

καλησπέρα, ναι όλες οι συσκευές (PC, μεικτης, ηχεια, synthesizer) τροφοδοτούνται απο το ίδιο πολύπριζο. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν συνδέω το καλώδιο USB απο το synth στο PC.

 

Αν έφταιγε το PC (τροφοδοτικό, μητρική) ή η γείωση του κτιρίου δεν θα έπρεπε να άκουγα παρεμβολές ούτως ή άλλως εφόσον εχω συνδεδεμένο το PC με τον μείκτη και τα ηχεία ?

Γιατί εμφανίζεται στην σύνδεση USB?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

• Το synth έχει εξωτερικό τροφοδοτικό ή πάει κατευθείαν στα 230V ?

• Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, δοκίμασε στα μεταλλικά σημεία του PC - κονσόλας - synth να δεις εάν υπάρχει διαρροή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έκανα άλλη μια δοκιμή και αυτή την φορά σε laptop.

Όταν είχα το τροφοδοτικό του laptop συνδεδεμένο και έβαζα και το USB είχα αυτόν τον ενοχλητικό θόρυβο.

 

Μόλις έβγαζα το τροφοδοτικό και λειτουργούσε απο μπαταρία ο θόρυβος έφευγε.

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω?

 

Ευχαριστώ ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου