Προς το περιεχόμενο

"Upgrade or not upgrade to Osx el capitan" this is the question...


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να, έπεσα στην περίπτωση... διαβάζοντας θεμα τώρα για drivers και el capitan

Εγω που έχω ενα MacBook Pro mid 2009 core 2 duo, και του έχω 8gb μνήμη, και ακομα το snow leopard 10.6.8 τι να κάνω;

 

Πχ, θέλω να αλλάξω στο καινουργιο osx γιατί:

 

1. Ειναι δωρεάν

2. Μπορω τοτε να αγοράσω το καινουργιο logic Χ

3. Αναβάθμισα σε iOS 9 το iphone μου 4s και δεν μπορω να το σύγχρονισω στο iTunes γιατί θελει τελευταίο λειτουργικό για να αναβάθμισω το iTunes.

 

Οπότε, το πρόβλημα ειναι:

 

1. Υπάρχει υποστήριξη για drivers presonus firestudio?

2. Γενικά μέχρι τώρα ειναι αρκετα σταθερό το mb, και το εμπιστεύομαι και σε live mix που κάνω

3. Το σηκώνει το mbook?

4. "Άστο παιδάκι μου το μηχανάκι αφού δουλεύει μια χαρά" ειναι η φάση;

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

4. "Άστο παιδάκι μου το μηχανάκι αφού δουλεύει μια χαρά" ειναι η φάση;

 

Χωρίς αμφιβολία.

ΠΑΝΤΑ αντιμετώπιζα το audio pc μου, ως κάτι άλλο, όχι ως υπολογιστή με δυνατότητα αναβάθμισης.

Σαν ένα υβρίδιο recording device, κοσνόσλας, κ.λ.π.

 

Δεν κάνει τίποτα άλλα, παρά μόνο ηχογραφεί, μιξάρει , master-άρει.

Πάρε έναν ακόμα υπολογιστή, ή και tablet αν θες,ή i-pad , μια και είσαι του mac, και βγάλτου τα φώτα.

 

Με το audio pc, δεν ρισκάρω τίποτα, φυσικά δεν έχει internet κ.λ.π.....διότι για να το σετάρω (αν κάτι πήγαινε στραβά) θέλει τουλάχιστον μια εβδομάδα.

 

Να καταλάβεις χρησιμοπιώ ακόμα το cubase SX 2.2......και ΔΕΝ πρόκειται να το αλλάξω ποτέ.

 

Αυτή η "αναβάθμιση " δεν έχει να σου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ στο audio σκέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπάρχει υποστήριξη για drivers presonus firestudio?

2. Γενικά μέχρι τώρα ειναι αρκετα σταθερό το mb, και το εμπιστεύομαι και σε live mix που κάνω

3. Το σηκώνει το mbook?

4. "Άστο παιδάκι μου το μηχανάκι αφού δουλεύει μια χαρά" ειναι η φάση;

 

1. Δεν γνωρίζω. Κάνε ένα google search :)

2. Το Snow leopard ήταν από τα πιο σταθερά λειτουργικά. Με αυτή τη λογική, μην αλλάζεις. Από την άλλη βέβαια, η τεχνολογία πάει μπροστά με αποτέλεσμα να έχεις τις ασυμβατότητες που αναφέρεις με iphone 4 κλπ. Το Yosemite έστρωσε επίσης μετά από αρκετά updates. To 10.10.5 που ήταν και το τελευταίο πριν το El Capitan ήταν super. Το El capitan δεν το έχω βάλει ακόμα. Γενικά ακούω και διαβάζω τα καλύτερα αν και κρατιέμαι λίγο και δεν έχω κάνει το upgrade. Βασικός λόγος πως έχω αρκετή δουλειά στο pc these days, το δουλεύω με dual boot με windows αρκετές φορές οπότε περιμένω...

3. Ναι το σηκώνει. Όλα τα παραπάνω τα κάνω στο δικό μου mbp late 08, 8Gb RAM + SSD.

4. Δεν συμφωνώ με αυτή τη λογική αλλά είπαμε. Εξαρτάται. Αν για παράδειγμα υπάρχουν drivers που χρειάζεσαι για τη δουλειά σου, why not?

 

5. Υπάρχει και η πολύ κλασσική λύση για να μην σκας. Κάνεις time machine. Βάζεις El Capitan. Αν δεν δουλεύει σωστά τότε κάνεις επαναφορά από time machine. Είσαι οκ ;D (Βασική προϋπόθεση πως μετά από το El Capitan ΔΕΝ ξανακάνεις time machine).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx guys, απο το Δεκέμβρη του '09 που το έχω, γενικά δουλεύω απροβλημάτιστα μέχρι τώρα.

Και μπορω να πω οτι μετα απο 6 χρονια, κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα με πριν και δεν φαίνεται να εχει γεράσει καθόλου. (Και να σκέφτετε οτι του έχω ακομα τον 250αρη σκληρό)

 

Αλλα, απο το 10.6.8 μέχρι το 10.10 ειναι μια απόσταση...

 

Φυσικά με το time machine ολα αυτα.

 

Ευχαριστώ ;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

και εγώ με το MacBook Pro mid 2009 core 2 duo με 8gb ram χωρίς ssd.

Δεν έχω κάνει ακόμη αναβάθμιση σε "el capitan" αλλά έχω κάνει σε "Yosemite" .

Γενικά δουλεύει μια χαρά...τα μόνα θεματάκια που έχω δεί είναι οτι αργεί λίγο το mail και ο χρόνος εκκίνησης του λαπτοπ είναι αργός (θέματα που υποτίθεται οτι έχουν λυθεί στο El capitan)

Το σημαντικό είναι οτι τρέχει στο Yosemite η presonus firestudio που έχω στο στούντιο αλλά και η focusrite scarlet 18i6 που έχω στο σπίτι. Στη focusrite δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... στην presonus στην αρχή λειτουργούσε αλλά δεν μπορούσα να κάνω routing ίσως και κάποια άλλα θέματα (δλδ είχα playback αλλά δεν μπορούσα γενικά να δουλεψω...) αλλά τελικά τα κατάφερα και δουλεύει... δυστυχώς δεν θυμάμαι να σου πω πως τα είχα καταφέρει... υπάρχει περίπτωση να δούλεψε με τους drivers απο Mavericks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε eleftherios επεσες στην περίπτωση!

 

Ακριβώς το ίδιο, με τον σκληρό της μαμάς του, κτλ.

 

Δυστυχώς, εχω αφήσει πίσω το θεμα osx update εδω και καιρό. Κάποια στιγμή παρακολουθούσα μπας και κάνω αναβαθμιση, αλλα "ο φόβος φυλάει τα έρημα"

 

Και εκεί που είχαν κανει fixes/ updates και γενικά reviews στο νετ, έτοιμος, βγαίνει το επόμενο...

 

Έψαξα μπας και ειναι διαθέσιμο το Yosemite τουλάχιστον, αλλα δεν ειναι. Οπότε, πρεπει να περιμένω (μέχρι ποτε;; ) να δω ποια ειναι η κατάλληλη στιγμή.

 

Thanx

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ με το MacBook Pro mid 2009 core 2 duo με 8gb ram χωρίς ssd.

τα μόνα θεματάκια που έχω δεί είναι οτι αργεί λίγο το mail και ο χρόνος εκκίνησης του λαπτοπ είναι αργός (θέματα που υποτίθεται οτι έχουν λυθεί στο El capitan)

Φϊλε eleftherios βάλε SSD. Είναι κρίμα. Θα σωθείς, θα μεταμορφωθεί το μηχάνημά σου και θ'αναρωτιέσαι τί έκανες με τον HDD.

 

@Holystone

Τώρα είδα πως δεν έχεις SSD. Χωρίς SSD λοιπόν, κάτσε εκεί που είσαι.

Αν βάλεις SSD όμως (να βάλεις, μην το λυπάσαι) τότε για μένα βεβαιώσου απλά για τους drivers στο El Capitan. Κατόπιν κάνε time machine και κάνε ό,τι θες άφοβα. Εντάξει, συμφωνώ πως ένα νέο λειτουργικό το φοβάσαι, αλλά και η τρομολαγνία δεν είναι και καλή. Με αυτό το σκεπτικό θα είμασταν όλοι με τα Windows 95 (θα μου πεις με τα 7 είμαστε οι περισσότεροι ακόμα κι έχουν βγει τόσα χρόνια  ;D ). Κατανοώ απολύτως το ερώτημά σου, απλά οκ... μ'ένα time machine δεν έχεις να φοβάσαι τπτ.

 

Για αρχή προχώρα σε SSD όμως και μετά το βλέπεις πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mistral, thanx  ;)

 

Να πω την αλήθεια, πως παλιά σκεφτόμουν για ssd. Μετα...στριμωχθηκαν τα πράγματα και είπα άστο. Βέβαια, επειδή όντως στριμωχθηκαν τα πράγματα, η καλύτερη λύση ειναι να βάλω τελικά ssd οπως προτείνεις, και έτσι να τραβήξει ακομα περισσότερο το μηχανάκι ;)

 

Τώρα (off topic) για την διαιώνιση του mb pro, θα πρότεινα σε όλους μας που εχουμε >5ετιας MacBook κτλ, να ανοίξουμε το καπάκι και να καθαρίσουμε και τα ανεμιστηρακια απο τη σκόνη.

 

Γιατί, Ξαδερφου κάηκε η logic board του mbook λόγω αχρηστευσης στους ανεμιστήρες απο σκόνη.

 

Και ναι, επειδή ο μονος λόγος που θα ανοίγαμε ποτε το MacBook θα ήταν για αναβάθμιση μετα απο χρονια,

(ή γιατι χύθηκε ενα ποτήρι γάλα της κόρη σου στο τραπέζι που ήταν κλειστός, και πέρασε πίσω απο τους αεραγωγούς στην πλακέτα, και στο είπε η γυναίκα σου μετα που ήρθες απο ώρες, και δεν έκανε startup, και το άνοιξες και το σκουπισες και παρακαλαγες να παρει μπρος, και τελικά το αθάνατο σκυλί πήρε!!!!)

....

....

Ούπς, σορυ για το παραλήρημα  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D όπως τα λες είναι,

 

Κι εγώ καθάρισα τα ανεμιστηράκια όταν έκανα RAM upgrade. Πάντως, οι τιμές στους SSD έχουν πέσει δραματικά. Με 100Ε παίρνεις Samsung EVO 850 256Gb, τον οποίο και συνιστώ ανεπιφύλακτα. Γενικότερα θα δεις τέτοια διαφορά στις επιδόσεις που δεν θα βρίσκεις τον λόγο να πάρεις καινούριο. Προσωπικά έχω σωθεί. Στο Yosemite κάνω boot σε 25secs, τα δε Windows 7 (dual boot) τα τρέχει ακόμα πιο 'σφαίρα'. Μην το λυπάσαι γιατί θα δεις τεράστια διαφορά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου