Προς το περιεχόμενο

Metal from Hellas


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο πιθανό είναι να έχει ξανανέβει το βίντεο. Το πέτυχα και μου άρεσε πάρα πολύ. Τα παιδιά το έκαναν σαν εργασία αλλά η παραγώγή είναι αξιοπρεπέστατη και το θέμα μαμηστερό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

αν και δεν υπήρξα φαν του είδους, το classic rock και το heavy στα 80s για χρόνια ήταν "συγκοινωνούντα δοχεία" και έχω πολλές κοινές μνήμες, τόπους και φίλους... δεν το είχα δει το βίντεο και δεν κρύβω ότι με συγκίνησε γυρνώντας με πίσω να ξαναζήσω όμορφες και ανεπανάληπτες στιγμές από μια εποχή που δεν γινόταν να "ζήσεις εικονικά"... ήθελε και κόπο εκτός από τρόπο... ;)

 

ευχαριστώ otto##... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα δει και παλαιοτερα αυτο το 'αφιερωμα' , το θεωρω ,χωρις να θελω να υποτιμησω την δουλεια αυτων που το εκαναν οτι ειναι σε μεγαλο μερος ακυρο .

 

εχω την εντυπωση οτι περιοριζεται στον μικροκοσμο καποιας 'παρεας ' που νομιζει οτι ο κοσμος ξεκιναει απο την ταδε καφετερεια στα Εξαρχεια και τελειωνει στην δεινα στην Νεα Σμυρνη . (τυχαιες αναφορες περιοχων ) 

 

με την παροδο των χρονων καποια πραγματα καθισαν στην πραγματικη τους ουσια .

 

το μεταλ , στην παροδο των δεκαετιων αποδειχτηκε το πιο 'κλισε ' και συντηρητικο ειδος η πλεον αγαπημενη μουσικη των λεγομενων 'γιαπηδων ' . Αυτοι μαλιστα ειναι και πραγματικοι 'χρηματοδοτες ' του ειδος , αυτοι οι σημερα 'μεσηλικες ' που ενω δεν 'φαινονται' , ειναι αυτοι που κυριως  αγοραζουν και ακουνε τους εκπροσωπους της μουσικης αυτης . Οποτε στην ουσια , αυτο που 'νομιζαν ' καποτε οτι αντιπροσωπευαν οι 'οπαδοι ' του ειδους στην ουσια καταριφθηκε απο τον χρονο .

 

Η παροδος του χρονου επισης αποκαθηλωσε θεωρω και το 'ρητο'  'rock και τροπος ζωης ' . Rock ,metal ,jazz ,soul μπορει να παιζει ο καθε κατοχος μουσικου οργανου , οποιασδηποτε ταξης ,επαγγελματος ,συνηθειων και χομπυ    . Μαλιστα θεωρω οτι η σοβαρη ενασχοληση με την μουσικη ως 'μικροβιο' , αποκλειει απο μονη της αλλα μικροβια , αφου τα αλλα μικροβια τρωνε χρονο απο το μικροβιο της μουσικης ,η οποια θελει τις αισθησεις σε εγρηγορση καθως και αρκετη ενεργεια . 

 

Μπορει καποιοι θαμωνες στα παρακμιακα κλαμπ ,καφετερειες η οτι αλλο , να νομιζαν οτι στηριζαν τα ειδη αυτα , στην ουσια ομως τα ειδη αυτα τα στηριζαν οι αλλοι , οι περισσοτεροι , οι αφανεις , οι λεγομενοι 'φλωροι ' οπως τοτε τους αποκαλουσαν .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα δει και παλαιοτερα αυτο το 'αφιερωμα' , το θεωρω ,χωρις να θελω να υποτιμησω την δουλεια αυτων που το εκαναν οτι ειναι σε μεγαλο μερος ακυρο .

 

εχω την εντυπωση οτι περιοριζεται στον μικροκοσμο καποιας 'παρεας ' που νομιζει οτι ο κοσμος ξεκιναει απο την ταδε καφετερεια στα Εξαρχεια και τελειωνει στην δεινα στην Νεα Σμυρνη . (τυχαιες αναφορες περιοχων ) 

 

Έτσι ακριβώς. Self-reference μεχρι εκεί που δεν πάει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχω την εντυπωση οτι περιοριζεται στον μικροκοσμο καποιας 'παρεας ' που νομιζει οτι ο κοσμος ξεκιναει απο την ταδε καφετερεια στα Εξαρχεια και τελειωνει στην δεινα στην Νεα Σμυρνη . (τυχαιες αναφορες περιοχων )  

 

δηλαδή σύμφωνα με εσένα, πως (με ποιο διαφορετικό τρόπο) θα έπρεπε να προσεγγίσουν το θέμα 2 παιδιά που κάνουν την εργασία τους, ώστε να ικανοποιηθεί τηρουμένων των αναλογιών το αισθητήριο και η "κοσμοθεωρεία" σου (χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι δεν έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να εκφράσεις την όποια άποψη σου για το αποτέλεσμα)...

 

απλή περιέργεια γιατί από το κείμενό σου το μόνο που "κατάλαβα" (ίσως λόγω περιορισμένης αντίληψης ή μιας ταριχευμένης μύγας που μου έχει ξεμείνει με τα χρόνια, μη δώσεις σημασία) έχει να κάνει με την τελευταία σου αφοριστικά συμπλεγματική παράγραφο - επίλογο...

 

Μπορει καποιοι θαμωνες στα παρακμιακα κλαμπ ,καφετερειες η οτι αλλο , να νομιζαν οτι στηριζαν τα ειδη αυτα , στην ουσια ομως τα ειδη αυτα τα στηριζαν οι αλλοι , οι περισσοτεροι , οι αφανεις , οι λεγομενοι 'φλωροι ' οπως τοτε τους αποκαλουσαν .

 

όμως αυτό, επειδή υπήρξα μάλλον "αλήτης" (φαντάζομαι για τους "φλώρους" όπως εσύ τους χαρακτηρίζεις) της εποχής, που σύχναζα στα "παρακμιακά κλαμπ" αλλά δεν θυμάμαι να με ενδιαφέρει (ούτε εμένα ούτε το περιβάλλον μου) το να "στηρίξω" το οτιδήποτε πλέον μιας "ροής ζωής" που με εξέφραζε, από σεβασμό σε σένα που δεν ξέρω, δεν θα το αναπτύξω (μάλλον γέρασα)... ;D

 

άλλωστε μπορεί και να κατάλαβα και λάθος και να έβγαλα και λάθος συμπεράσματα που τσάμπα με "χάλασαν" πρωινιάτικα, γεγονός που (καλώς ή κακώς) μπορεί και να μη σε ενδιαφέρει...  ;) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή σύμφωνα με εσένα, πως (με ποιο διαφορετικό τρόπο) θα έπρεπε να προσεγγίσουν το θέμα 2 παιδιά που κάνουν την εργασία τους

Είτε παρουσιάζοντας το Metal from Hellas και κάνοντας αυτό που περιγράφουν, είτε αλλάζοντας τίτλο σε Metal from [any specific place] και κρατώντας το υλικό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαρά εργασία έκαναν αυτοί που την έκαναν και μπράβο τους.

Το βίντεο αυτό είναι συνάμα νοσταλγικό για πολλούς παλαιότερους.

Πάντως, κάποιοι αφορισμοί και "αποψάρες" εδώ μέσα όντως ξεπερνάνε τα όρια.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είτε παρουσιάζοντας το Metal from Hellas και κάνοντας αυτό που περιγράφουν, είτε αλλάζοντας τίτλο σε Metal from [any specific place] και κρατώντας το υλικό.

 

α... το πρόβλημά σου, εσένα και του φίλου μας, ήταν ο "φιλόδοξος" (άντε "ματαιόδοξος" για να εξαντλήσω την αυστηρότητά μου) τίτλος της ερασιτεχνικής προσπάθειας των 2 παιδιών...

 

μάστα... δεν έχω κάτι περισσότερο να πω... και σταματώ εδώ...

καλημέρα Ray...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεταλ , στην παροδο των δεκαετιων αποδειχτηκε το πιο 'κλισε ' και συντηρητικο ειδος η πλεον αγαπημενη μουσικη των λεγομενων 'γιαπηδων ' . Αυτοι μαλιστα ειναι και πραγματικοι 'χρηματοδοτες ' του ειδος , αυτοι οι σημερα 'μεσηλικες ' που ενω δεν 'φαινονται' , ειναι αυτοι που κυριως  αγοραζουν και ακουνε τους εκπροσωπους της μουσικης αυτης . Οποτε στην ουσια , αυτο που 'νομιζαν ' καποτε οτι αντιπροσωπευαν οι 'οπαδοι ' του ειδους στην ουσια καταριφθηκε απο τον χρονο .

 

Ότι να 'ναι. Μ' αρέσει που αποδείχθηκε κιόλας. Τα μάθατε τα νέα, οι metalheads είναι τελικά γιάπηδες, ναί αμέ, αμ πως. Και είναι και χρηματοδότες. Μάλιστα έχουν ανακαλυφθεί μυστικά funds που τροφοδοτούν metal μπάντες μέσα απ' την δευτερογενή αγορά ομολόγων. Τι, παίζουμε; Οι άλλοι, οι αλήτες, τους ξέρετε αυτοί που σύχναζαν σε κάτι βρώμικα κατώγια των Εξαρχείων, δεν ήταν οι πραγματικοί υποστηρικτές του είδους, τα λεφτά αυτωνόνανε δεν μετράνε. Άσε που είναι άπλητοι και τα μαλλιά τους έχουν ψείρες.

Και μ'αρέσει που τους κατηγορείς για αυτοαναφορά λες και εσύ δεν κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με την προσπαθεια των ανθρωπων που εφτιαξαν το βιντεο αυτο , οπως ειπα δεν την υποτιμω καθολου , ουτε καν γνωριζω ποιοι ειναι , με ποιο σκοπο το εκαναν (εργασια οπως ειπωθηκε η οτι αλλο ) , σαν αποτελεσμα οπτικο και πλοκης μπορει να ειναι αριστο και να απαιτηθηκε πολυ δουλεια , που δεν αμφισβητω , ουτε εχω τις γνωσεις να το κανω

 

η  ενσταση μου αφορα τα λεγομενα , τα οποια μου θυμισαν την νοοτροπια μιας συγκεκριμενης 'καστας ' που ο χρονος την 'ξεβρακωσε '(κατα την γνωμου φυσικα ) ιδεολογικα και την εξεφρασα  .

 

*ασχετο , η συναυλια εκεινη στο Σπορτιγκ που αναφερεται στο βιντεο,  motorhead με support flames ειναι ισως ο χειροτερος ηχος που ακουσα ποτε (η δεν ακουσα ) . Ο ηχος ανακλουσε στις διαφημιστικες πινακιδες , και νομιζες οτι ακουγες συμφωνικη απο κατσαρολες  . Φυσικα δεν αναφερομαι στην αξια των μουσικων  , καθαρα στον ηχο αναφερομαι .

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου