Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για τον κατωθι ενισχυτή..


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο καλύτερος Combo κατά την γνώμη μου απο αυτήν την σειρά είναι ο DSL401. Πιο μεστός γκαζάτος ήχος απο τον TSL.

 

Βέβαια μια καλύτερη πρόταση είναι μια κεφαλή DSL50 με μια καμπίνα 1936 2Χ12. :wink: :wink:

 

Γενικά η Marshall είναι ο ορισμός του Hard Rock ήχου. Δεν το λέω εγώ, το λέει η ιστορία... :D

Το 90% των hard rock κιθαριστών που μπορούσαν και μπορούν να έχουν όοοοτι "Μπουτικιά" θέλουν πάνε σαν βλάκες όλοι και παίζουν με Marshall... :D :wink: 8) Τι να πουν κι αυτοί... :wink:

 

Τώρα αν θές πολύ πολύ βαρύ Metal/ Nu-Metal distortion, τότε ή κάνεις την δουλειά σου με κανένα εξτρά πεταλάκι ή πάς σε κάτι άλλο πχ. Rectifier, XXX, Crate(Mpliax), Diezel(ax bax...) κλπ.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η Marshall είναι ο ορισμός του Hard Rock ήχου. Δεν το λέω εγώ' date=' το λέει η ιστορία... :D

Το 90% των hard rock κιθαριστών που μπορούσαν και μπορούν να έχουν όοοοτι "Μπουτικιά" θέλουν πάνε σαν βλάκες όλοι και παίζουν με Marshall... :D :wink: 8) Τι να πουν κι αυτοί... :wink:

[/quote']

Οι περισσοτεροι γνωστοι κιθαριστες, παιζουν με Marshall παλαιωτερων δεκαετιων που ουδεμια σχεση εχουν με τους σημερινους. Επισης, οι περισσοτεροι απο αυτους, εχουν φερει τους Marshall στα μετρα τους με hot rod mods. Καμμια σχεση με stock Μarshall. Ετσι εγιναν γνωστοι ολοι οι μεγαλοι σημερινοι κατασκευαστες οπως Soldano, Egnater, Bogner κτλ. Το 90% των hard rock κιθαριστων που μπορουν και εχουν οτι θελουν, εχουν σχεδον τα παντα και σιγουρα ουτε γραφουν ουτε παιζουν live με καινουργιους Marshall... oι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα βεβαια.

 

Μη πιστευετε το hype και τις διαφημισεις. Το οτι βλεπεις σε καθε stage 50 καμπινες Marshall, δε σημαινει οτι χρησιμοποιουνται, οτι ολες εχουν μεγαφωνα μεσα ή οτι απο πισω δεν υπαρχει ενα κεφαλι Soldano (για παραδειγμα) που κανει τη δουλεια. Υπαρχουν πολλες εταιρειες που παραγουν ενισχυτες, ολες με διαφορετικες ηχο. Εμπιστευθητε τα αυτια σας και τιποτα αλλο.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι high gain ενισχυτη μπορεις να βρεις πολυ καλυτερους... ή εστω διαφορετικους για να ειμαι ακριβης. Κοστιζουν ομως παραπανω οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O XXX ας πούμε που ανέφερε ο vandergraaf είναι ένας hot rodded Marshall με λίγο αμερικάνικη προσέγγγιση όμως :wink:

 

Όσο αφορά τα γκάζια 2 Marshall ξεχώρισα.

 

JCM800

TSL Head

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι high gain ενισχυτη μπορεις να βρεις πολυ καλυτερους... ή εστω διαφορετικους για να ειμαι ακριβης. Κοστιζουν ομως παραπανω οι περισσοτεροι.

 

Πολυυυυυύ παραπάνω... :wink:

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτοί που ασπάζονται τις "μπουτικιές" είναι πολύ παραπάνω θύματα του marketing από κάποιον που θα πάρει ένα πολύ πιο φτηνό Marshall... ο οποίος θα γυρίσει τα κουμπάκια μπροστά από τον ενισχυτή και θα πετύχει τον ήχο που θέλει σχεδόν πάντα... (μιλάμε για αυτό το είδος μουσικής πάντα)

Εννοείται ότι ένας JCM800 είναι πολύ πιο καλός από τους καινούργιους Marshall, αλλά

Α) Δεν μας είπε το Budget του ο Alex-is και

Β) Ας μου πεί κάποιος, σε ποιό ακριβώς σημείο (σπίτι/στούντιο/live) θα τον ανοίξει ο άνθρωπος για να πετύχει αυτήν την παραμόρφωση??? 100Watt??? Εγώ τον κατατάσω κατευθείαν άχρηστο, και ας είναι τόσο καλός... (Όπως επίσης SLO-100 κλπ - Ασε που θέλει και τρελλό control στο παίξιμο)

Και ο DSL είναι 50Watt αλλά το Distortion προέρχεται κατά 90% από την προενίσχυση.

 

ααα... Προτείνετε και κάποιον ενισχυτή στον Alex-is... :twisted:

 

Αποψή μου είναι ότι Rock Hi-Gain = Marshall. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα επειδη κι εμενα με ενδιαφερει ενας dsl μετα απο ενα review που ειδα

 

λετε να εχουν διαφορα στον ηχο ο 100αρης με 50αρη??δεν μιλαω για ενταση..

 

λετε δηλαδη ο ενας να ειναι στην ιδια ενταση πιο ζεστος απ τον αλλον επειδη εχει πιο πολλες λαμπες??

 

μονο στις power tubes διαφερουν ετσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε δηλαδη ο ενας να ειναι στην ιδια ενταση πιο ζεστος απ τον αλλον επειδη εχει πιο πολλες λαμπες??

 

μα..ΦΥΣΙΚΑ! :lol:

Βεβαια καμμια σχεση μετον κορυφαιο ενισχυτη του κοσμου δηλ.αυτον

 

candelier1.jpg

 

 

εκει να δεις ...λαμπες!!!εκει να δεις ΖΕΣΤΗ (σκετη Σαχαρα!!) :lol:

 

 

οκ.σοβαρα τωρα ΚΑΜΜΙΑ σχεση ο αριθμος των λυχνιων με τη "ζεστασια" του ηχου ενος ενισχυτη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ μην με δουλευεις σοβαρα μιλαω...οι pοwer tubes ειναι στη ουσια για την δυναμη του ενισχυτη και την ενταση ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ μην με δουλευεις σοβαρα μιλαω...οι pοwer tubes ειναι στη ουσια για την δυναμη του ενισχυτη και την ενταση ετσι δεν ειναι?

 

 

ουπς τωρα ειδα την σημειωση απο κατω....σε παρεξηγησα bro!!!sorry!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα επειδη κι εμενα με ενδιαφερει ενας dsl μετα απο ενα review που ειδα

 

λετε να εχουν διαφορα στον ηχο ο 100αρης με 50αρη??δεν μιλαω για ενταση..

 

λετε δηλαδη ο ενας να ειναι στην ιδια ενταση πιο ζεστος απ τον αλλον επειδη εχει πιο πολλες λαμπες??

 

μονο στις power tubes διαφερουν ετσι??

 

Διπλάσια watt δε σημαίνει διπλάσια ένταση.Περισσότερες τελικές δίνουν μεγαλύτερο headroom στον ενισχυτή.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου