Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για τον κατωθι ενισχυτή..


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α και για τις ταμπέλες τράβα στο post μου στα αγαπημένα συγκροτήματα να δεις που τις έχω γραμμένες! :wink: :D :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nα σου πώ την αλήθεια,δεν έχεις κι άδικο :wink:

Όταν κάποιος σε ένα forum λέει πως ψάχνει ενισχυτή για rock-metal συνήθως εννοεί μόνο metal,αλλά βάζει και το rock για να μην τον...παρεξηγήσουν :lol:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να τον παρεξηγήσουν; ¶λλωστε είμαστε πολλοί οι βαρεμένοι :lol: :lol:

 

Τώρα για ενισχυτή θα πρότεινα κανά soldano, genz benz (el diablo) για τρελές παραμορφώσεις αλλιώς marshall και κανά ashdown για πιο κλασσικά

 

Ααα ναι και κανά peavey κοίτα :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηint: Mίλα με τον modeerf ή freedom (μας τα'χετε μπερδέψει με τα διαφορετικά nick :roll: ).Πουλάει έναν σε ΠΟΛΥ καλή τιμή.

 

:oops:

 

Αφου το "Freedom" ήταν πιασμένο στο διπλανο φόρουμ τι να κάμνω ο καψερός...το εβαλα αναποδα... :oops:

 

Το παιδί παντως απο ότι διαβασα ρωτάει για τον TSL602' date=' ενώ εγώ δινω εναν TSL601... :oops:

 

Anyway, Alex-is θα γίνω "πατροπαράδοτος" και βαρετός και θα πω το κλασσικό ποιματάκι...

 

...αφου κανονίσεις το budget σου (το maximum ποσο που θελεις ή/και μπορείς να δώσεις) ξεχώρισε μερικους ενισχυτές...

 

...μετά παρε την ή τις κιθαρες σου, την/τις παραμορφώσεις σου (πετάλια ή πεταλιέρα) και πήγαινε να τους ακουσεις για να κρίνεις μονος σου...

 

Εμένα μου αρέσει ετσι η παραμορφωση, στον άλλιως αλλιώς, στον παράλλο διαφορετικά, δεν έχουμε ολοι μεσα στο μυαλό τον ίδιο "ιδανικό" καθαρό, ημικαθαρό, βρώμικο κοκ ηχο, οπότε καλυτερα να αποφασίσουν τα δικά σου αυτιά... :wink:

 

Απο κει και περα συμφωνώ απολυτα με τα κατωθι λογια του Φεντεριάρη...

 

και απο τους λιγους marshall με πραγματικα καλα καθαρα, κλασσικο crunch καναλι, και αφθονο gain. Σημειωτεον βεβαια οτι ειναι σχεδασμενος με τη versatility ως πρωτη προτεραιοτητα

 

...προσθέτοντας οτι οποιος μπορέσει να χρησιμοποιήσει όοοοοολο το gain του lead καναλιου (gain=20) τότε θα ανοιξουν οι ουρανοι και θα κατέβουν οι σατανάδες...πολύ πραμα ρε παιδί μου... :oops:

 

(ναι, ναι, ξέρω...δεν παιζω μέταλ...) :D

 

ΥΓ: ανηκω στην ομάδα των κλασσικων βλακων που εχουν μεινει στους vintage marshalls "βαλτα ολα στο 10"...αλλά δεν παιζω μεταλ... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οταν λεω rock-metal παιξιμο εννοω πως με ενα γκρουπ παιζουμε metal, με άλλο rock κοκ.

2. Παιζω παντα με vamp 2 h pod 2 που τα εχω καιρο, εχω κατασταλαξει στους ηχους τους κ εχω βρει αυτο που θελω.(ως τωρα ειμαι full ικανοποιημενος δλδ.)

3. Νομιζω πως ειμαι αναμεσα σε ΕΝGL screamer κ MARSHALL TSL602...

(αν κ θαθελα να δω κ τον TECH 21..)

4. Tον ενισχυτη τον θελω για Live όχι για να παιζω στο σπίτι.

5. Εχωντας υποψιν οτι παιζω με πεταλιερες που αναφερθηκαν πιο πανω, εχει να προτεινει κανεις καλυτερη λυση απο tube ενισχυτη?

6. Το budget μαζευεται αν μαρεσει πολυ ο ενισχυτης πχ.

 

Thanx guys Χρονια Πολλα Καλες Γιορτες κ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΙ!

8O

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Παιζω παντα με vamp 2 h pod 2 που τα εχω καιρο' date=' εχω κατασταλαξει στους ηχους τους κ εχω βρει αυτο που θελω.(ως τωρα ειμαι full ικανοποιημενος δλδ.)

...

5. Εχωντας υποψιν οτι παιζω με πεταλιερες που αναφερθηκαν πιο πανω, εχει να προτεινει κανεις καλυτερη λυση απο tube ενισχυτη?

[/quote']

Αφου εχεις βρει το ηχο σου πρεπει να ψαξεις για λαμπατο τελικο και ηχεια. Ενας combo σου ειναι αχρηστος, δεν ειναι οτι πιο ιδανικο να περνας τα vamp 2 & pod 2 μπροστα απο τον προ του combo. Λαθος ειναι επισης να τα περνας και απο το FX loop αλλα ποτε δεν ξερεις τι αρεσει στον καθενα, οποτε δοκιμασε και κρινε.

 

Μια λυση που στα χαρτια φαινεται ιδανικη (αλλα δεν τους εχω ακουσει) ειναι οι Atomic Amps που εχουν φτιαχτει για να χρησιμοποιηθουν με modelling προενισχυτες. Αν καταλαβα καλα, αγοραζεις εναν ενισχυτη και τα δυο συγκεκριμενα template kits και τ' αλλαζεις αναλογα ποιο θες να χρησιμοποιησεις.

 

http://www.atomicamps.com/products.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Παιζω παντα με vamp 2 h pod 2 που τα εχω καιρο' date=' εχω κατασταλαξει στους ηχους τους κ εχω βρει αυτο που θελω.(ως τωρα ειμαι full ικανοποιημενος δλδ.)

...

5. Εχωντας υποψιν οτι παιζω με πεταλιερες που αναφερθηκαν πιο πανω, εχει να προτεινει κανεις καλυτερη λυση απο tube ενισχυτη?

[/quote']

Αφου εχεις βρει το ηχο σου πρεπει να ψαξεις για λαμπατο τελικο και ηχεια. Ενας combo σου ειναι αχρηστος, δεν ειναι οτι πιο ιδανικο να περνας τα vamp 2 & pod 2 μπροστα απο τον προ του combo. Λαθος ειναι επισης να τα περνας και απο το FX loop αλλα ποτε δεν ξερεις τι αρεσει στον καθενα, οποτε δοκιμασε και κρινε.

 

Μια λυση που στα χαρτια φαινεται ιδανικη (αλλα δεν τους εχω ακουσει) ειναι οι Atomic Amps που εχουν φτιαχτει για να χρησιμοποιηθουν με modelling προενισχυτες. Αν καταλαβα καλα, αγοραζεις εναν ενισχυτη και τα δυο συγκεκριμενα template kits και τ' αλλαζεις αναλογα ποιο θες να χρησιμοποιησεις.

 

http://www.atomicamps.com/products.html

 

Στείλε mail στην εταιρία και αν σου απαντήσουν ποτέ σφύρα μου... :twisted:

Έχω στείλει 3 mail μέχρι σήμερα για να ρωτήσω κάποια πράγματα (αν φέρνει κανείς Ελλάδα να ακούσω κλπ) και @@... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χθες μου είπαν ότι είσαι μπαλιόπιδο (που λέμε και στο χωριό ! ) και δεν πρόκειται να σου απαντήσουν ΠΟΤΕ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D

 

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

 

προσωπικα μου αρεσουν οι marshall παρα πολυ και εχω εναν jtm45 με mia tv65 καμπινα . η αληθεια ειναι πως για να αποδωσει επρεπε να βαλω τα δυο volume τερμα με αποτελεσμα ολοι οι γειτωνες να κραζουν :twisted: :twisted:

 

απλα σας παραθετω (αν και σιγουρα θα ξερετε) πως βρηκα την υγεια μου με το powerbrake της marshall. ετσι τσιταρω τον ενισχυτη με τα πεταλακια μου και απο το volume tου Powerbrake μπορω να παιξω και χαμηλα.βεβαια φθηρονται οι λαμπες πιο γρηγορα αλλα εχεις αυτον τον ηχο που σε φτιαχνει :wink: .

 

οσοι λοιπον εχετε προβληματα με γειτονες μπορειτε να δειτε και αυτην την λυση.

 

γενικα παντος πιστευω πως ανα δεκαετιες η marshall βγαζει αξιολογους ενισχυτες (για τα ακουσματα μου τουλαχιστον) τι ναπει κανεις για το 800 κλασσικο . το 900 εχει και αυτο κατι να πει . οπως και επισης το jcm 2000 το οποιο και ακουσα σε στουντιο κεφαλη καμπινα τρικαναλος οφειλω να ομολογησω πως μου αρεσε παρα πολυ.

οσον αφορα τυχων αλλαγες δεν εχω ασχοληθει με λαμπες και hot roding αλλα σιγουρα κανει τον ηχο πιο προσωπικο . ας μην ξεχναμε πως ειναι μια απο τις ιστορικες εταιριες και εχει βαλει και αυτη το λιθαρα κι της στην ιστορια της μουσικης.πιστευω πως συγκρισεις μεταξυ ενισχυτων ειναι λιγο αδικη μερικες φορες καθως πχ σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να ενασ fender ειναι υποδιεστερος απο εναν marshall ο καθε ενας εχει το δικο του στυλ .επισης κατα την αποψη μου δεν μπορει να συγκριθει ενας ενισχυτης της ταξεως των 1200 ευρω με καποιον που εχει 3000. .ποιος μπορει να πει οτι πχ highwatt , ampeg , orange , fender δεν ειναι καλοι ενισχυτες :roll: απλα ειναι το τι ταιριαζει στον καθε ενα μας. μην ξεχνατε πως παρεμβαλουν πολυ παραγωντες μαγνητες,πεταλια, καλωδια τα οποια παιζουν και αυτα ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πιστευω πως συγκρισεις μεταξυ ενισχυτων ειναι λιγο αδικη μερικες φορες καθως πχ σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να ενασ fender ειναι υποδιεστερος απο εναν marshall ο καθε ενας εχει το δικο του στυλ .επισης κατα την αποψη μου δεν μπορει να συγκριθει ενας ενισχυτης της ταξεως των 1200 ευρω με καποιον που εχει 3000. .ποιος μπορει να πει οτι πχ highwatt ' date=' ampeg , orange , fender δεν ειναι καλοι ενισχυτες :roll: απλα ειναι το τι ταιριαζει στον καθε ενα μας. μην ξεχνατε πως παρεμβαλουν πολυ παραγωντες μαγνητες,πεταλια, καλωδια τα οποια παιζουν και αυτα ρολο.[/quote']

 

Αν και νέοπας καλά τα είπες! Πάρε 10 τώρα! :D :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου