Προς το περιεχόμενο

Ποια κιθαρα ειναι αυτη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα ημουν στο σπιτι ενος παλιου φιλου και ειδα την παρακατω κιθαρα την οποια ειχε κρεμασει στον τοιχο. Την ειχε βρει λεει στα σκουπιδια πριν κατι χρονια και την μαζεψε.

Μαρκα πανω δεν γραφει, τουλαχιστον στο μπροστινο μερος.

 

image.png

 

 

image.png

 

Την αναγνωριζει κανεις?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκ πρώτης όψεως μου κάνει για κάτι προερχόμενο από το πάλε ποτέ ανατολικό μπλοκ.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δειχνει λιγο 60s στα ματια μου...chin.gif

Και μπορεί να είναι. Βασικά το κακάσχημο headstock μου κάνει για κιθάρα από τα εκεί- έχω δει ανάλογα σε κάτι σοβιετικές και (πιθανώς) Τσεχοσλοβάκικες. Άλλο χαρακτηριστικό σε αυτές, τις από εκεί κιθάρες, ήταν τα μπράτσα κουμούτσα (χοντρά).

 

Θα μπορούσε να είναι και Ιταλική- είχαν παραγωγή από τα 60'ς σε τέτοια μοντέλα. Υπάρχουν κάποια sites με κιθάρες από εκείνη την εποχή και από εκείνα τα μέρη - πρώην ανατολικό μπλοκ, αλλά και Ιταλία, Γερμανία κλπ. Αν έχεις χρόνο για κάψιμο, μπορεί να είσαι τυχερός και να την πετύχεις πουθενά.

 

EDIT: Όσο την κοιτάω, βλέπω κάποιες λεπτομέρειες που παρά είναι καλές για κιθάρα του παραπετάσματος. Ο στραβός neck μαγνήτης, το φιλέτο, η απουσία κουμπιών... κουζίνας. Ίσως η Ιταλία να είναι πιθανότερη. Οι... κομμούνακλες έφτιαχναν κατά κύριο λόγο πολύ χοντροκοπιές.  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια sites με κιθάρες από εκείνη την εποχή και από εκείνα τα μέρη - πρώην ανατολικό μπλοκ, αλλά και Ιταλία, Γερμανία κλπ. Αν έχεις χρόνο για κάψιμο, μπορεί να είσαι τυχερός και να την πετύχεις πουθενά.

Μπαααα! ;D Αυτο μου ελειπε τωρα να καθομαι να ψαχνω κιθαρες. Μου φτανουν τα πληκτρα, να αποκτησω τωρα κι αλλο κουσουρι? :P Απλα απο περιεργεια ρωτησα. Αν δεν ξερει ουτε ο SF το αφηνουμε. 8)

 

Είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια της Χαμούνδ να μπει στο χώρο των μπουθάρωνε λαίμαι  ;D ;D ;D

Catch tomato.giftomato.giftomato.giftomato.giftomato.gif ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υπερσπάνια 50-60s κιθάρα (Κορέα) που στα Ιμπέια πωλείται κανένα 10χίλιαρο το λιγότερο. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαπωνεζικη KAWAI ή ΤΟΚΑΙ  πρεπει να ειναι απο τα 60s (αυτοι οι μαγνητες ,ο πανω μαγνητης δεν ειναι original) απαντωνται σε πολλες τετοιες κιθαρες

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτον εδω γραφει Prestige στο headstock

Prestigesemi.jpg

http://guitarz.blogspot.gr/2011/02/prestige-semi-hollowbody-guitar.html

 

ενω σε αυτον εδω γραφει Stafford

 

vintage-1960s-stafford-electric-guitar.jpg

 

http://www.myrareguitars.com/1960guitars.html

 

Prestige/Kawai Teisco και Stafford Teisco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου