Προς το περιεχόμενο

Wall of cabinets, μηπως τελικα τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα πρόβλημα δεν έχω με κανέναν, και τους ακούω όλους ευχάριστα, αλλά 30 κιθάρες δεν είναι λογικό. Ειδικα αν έχεις 15 telecaster. Πόσο κουρδίσματα παίζει δηλαδή ο Edge και πόσους ήχους θέλει ο Richards; Νομίζω ότι και αυτό είναι part of the show και είναι μια χαρά.

 

ε, τότε πάρε παράδειγμα τους Sonic Youth, που είχαν καμιά πενηνταριά κιθάρες με διαφορετικά κουρδίσματα, σημειωμένα με χαρτάκια στο πίσω μέρος των headstock...Και τί έγινε όταν μετά τούς έκλεψαν το φορτηγό με αυτές τις κιθάρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από εκεί κ πέρα παίζει με την δικιά του την blackie και την SRV

 

Προφανώς λοιπόν και τέτοια άτομα το κάνουν αποκλειστικά λόγω marketing και προφανώς ταϊζουν τον κόσμο παραμύθι.

 

Προσπαθω να καταλαβω ΠΩΣ ταϊζεις τον κοσμο marketing και παραμυθι απο τη στιγμη που απο το...φορτηγο που κουβαλας χρησιμοποιεις μονο...3 κιθαρες (δηλ.ο ΚΟΣΜΟΣ αυτες βλεπει μονο)...και δεν μπορω...... ;D ;D

 

Κανονικα θα τους ταϊζες marketing αν σε καθε τραγουδι χρησιμοποιουσες και αλλη κιθαρα.... ;D

 

Πόσο κουρδίσματα παίζει δηλαδή ο Edge και πόσους ήχους θέλει ο Richards;

 

ο Edge αλλαζει ΤΥΠΟΥΣ κιθαρων αναλογα με το τραγουδι (δεν νομιζω να χρησιμοποιει αλλο κουρδισμα απο std ),αρα προφανως θελει πολλους ηχους,ο Keith δυο κουρδισματα εχει (std & 5χορδο ανοιχτο σολ που εχουν οι μισες τελε του) και ΕΝΑΝ ηχο....αλλα ειναι ο Keith και κανει οτι γουσταρει...

 

στην πραγματικοτητα η αληθεια ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ απλη.....μιλαμε για μανιωδεις GEAR HEADS & συλλεκτες κιθαρων που προτιμανε να ΠΑΙΖΟΥΝΕ τις κιθαρες  τους παρα να τις κλεινουν σε χρηματοκιβωτια...και εγω αν ειχα τα φραγκα,το ταλεντο,την επιτυχια και την αναγνωριση του Edge θα εσκαγα μυτη με 70 κιθαρες.....σιγα μη τις αφηνα να αραχνιαζουν σπιτι... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, τότε πάρε παράδειγμα τους Sonic Youth, που είχαν καμιά πενηνταριά κιθάρες με διαφορετικά κουρδίσματα, σημειωμένα με χαρτάκια στο πίσω μέρος των headstock...Και τί έγινε όταν μετά τούς έκλεψαν το φορτηγό με αυτές τις κιθάρες...

 

1 στους 1000 κιθαρίστες θα θέλει όντως 100 κιθάρες με εντελώς διαφορετικό κάτι. Αυτό είναι εξαίρεση.

 

Ενοχλεί βέβαια αν είναι θέμα marketing και στο πουλάνε τόσο απροκάλυπτα. Για παράδειγμα, αν εξαιρέσουμε αυτούς που όντως έχουν ανάγκη κιθάρες με διαφορετικό κούρδισμα ή διαφορετικές μεταξύ τους (π.χ fender / gibson)  ο John Mayer για παράδειγμα φέρνει ένα φορτηγό stratocasters, την στιγμή που καμία δεν έχει διαφορά με την άλλη. Άντε νε δεχτώ την Hendrix replica (for the looks). Από εκεί κ πέρα παίζει με την δικιά του την blackie και την SRV. Αντί για 4 (άντε και 2 για καβάτζα) φέρνει ένα φορτηγό. Προφανώς λοιπόν και τέτοια άτομα το κάνουν αποκλειστικά λόγω marketing και προφανώς ταϊζουν τον κόσμο παραμύθι.

 

Βέβαια υπάρχει μία λεπτομέρεια. Το κάνουν γιατί μπορούν.  ;D

 

Διαφωνώ λίγο. Δε είναι ενοχλητικό, τουλάχιστον όχι περισσότερο από κάθε marketing συμπεριφορά του σήμερα. Είναι καθήκον του κάθε ενηλίκου να ξέρει τις ανάγκες του. Το πρόβλημα δεν ειναι με τον Mayer αλλά με τον Μήτσο τον Μέγκουρα που πιστεύει ότι θα γίνε Mayer αν αγοράσει τον εξοπλισμό του πρώτου.

 

[...] ο Keith δυο κουρδισματα εχει (std & 5χορδο ανοιχτο σολ που εχουν οι μισες τελε του) και ΕΝΑΝ ηχο.

 

Ε τότε τι τις θέλει 100 tele?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τι τις θέλει 100 tele?

 

βλεπεις εσυ καπου 100 τελε?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπεις εσυ καπου 100 τελε?

 

 

όχι αλλά εσύ μου έγραψες ότι αυτός και o edge φέρνουν 30 μαζί. Εγώ με τον Keith δεν είχα πρόβλημα.  ;D

 

Επίσης ένα γενικό σχόλιο. Η κιθάρα είναι ένα μουσικό όργανο όπως τα άλλα.

 

Πάμε σε ένα ρεσιτάλ κλασικής μουσικής, λόγου χάριν. Δε θα δεις το πρώτο βιολί να έχει μαζί 20 διαφορετικά όργανα. Δηλαδή αυτός γιατί δε θέλει διαφορετικό feel σε κάθε κομμάτι;

Noμίζω ότι όλα είναι μέρος του show και έχουν πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια 25αρια κιθαρες κουβαλει ο Keith....αλλα οχι 100 tele....νομιζω 5 σκανε μυτη ,2 blackguard (η μια με καπο και η αλλη χωρις και οι 2 σε ανοικτα κουρδισματα) ,μια 63αρα & μια 68αρα σε std (η μια backup στην αλλη) και η Custom για να ανοιγει κεφαλια.... ;D

 

 

Πάμε σε ένα ρεσιτάλ κλασικής μουσικής, λόγου χάριν. Δε θα δεις το πρώτο βιολί να έχει μαζί 20 διαφορετικά όργανα. Δηλαδή αυτός γιατί δε θέλει διαφορετικό feel σε κάθε κομμάτι;

 

εγω παλι σου προτεινω να εφαρμοσεις το "live & let live" ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολη η ζωη σου ετσι.. ;)

 

ασε που ειναι κομματακι δυσκολο να εχεις....20 βιολια οταν το καθενα κανει οσο ΟΛΟΚΛΗΡΗ η συλλογη του Keith Richards  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 στους 1000 κιθαρίστες θα θέλει όντως 100 κιθάρες με εντελώς διαφορετικό κάτι. Αυτό είναι εξαίρεση.

 

Διαφωνώ λίγο. Δε είναι ενοχλητικό, τουλάχιστον όχι περισσότερο από κάθε marketing συμπεριφορά του σήμερα. Είναι καθήκον του κάθε ενηλίκου να ξέρει τις ανάγκες του. Το πρόβλημα δεν ειναι με τον Mayer αλλά με τον Μήτσο τον Μέγκουρα που πιστεύει ότι θα γίνε Mayer αν αγοράσει τον εξοπλισμό του πρώτου.

 

Ε τότε τι τις θέλει 100 tele?

 

Δε νομίζω ότι έγκειται σε κάποιο καθήκον η καταναλωτική συμπεριφορά κάποιου. Όσον αφορά κάποιο ηθικό και μορφωτικό υπόβαθρο μπορεί, αλλά και πάλι ποιός καθορίζει αυτό το κριτήριο;

Το πρόβλημα δεν είναι να θέλει να γίνει ο χ,ψ Mayer, ούτε ότι αγοράζει τον εξοπλισμό. Εφόσον μιλάμε για βιομηχανοποιημένα προϊόντα, μαζικής παραγωγής, ό,τι και να αγοράσει, θεωρητικά έχει ήδη χρησιμοποιηθεί ή θα χρησιμοποιηθεί από κάποιο γνωστό. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός τί θέλει να κάνει και τί αισθάνεται ως ανάγκη. Το αν είναι θεμιτό, είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα. Μπορεί να θέλει απλά να διασκεδάσει. Αυτό δεν είναι κακό. Μπορεί να του αρέσουν και οι διαφορετικές κιθάρες. Αλλά δε νομίζω ότι ο μέσος "Μήτσος Μέγκουρας" έχει τα λεφτά για 100 tele. Και από την άλλη ας αγοράσει την κιθάρα του Mayer και να προσπαθήσει να γίνει ο Mayer. Αν αποτύχει, την αγοράζει κάποιος άλλος μεταχειρισμένη...

 

υ.γ. ποιός είναι ο Mayer;

υ.γ. 2 Ποιός είναι ο Μέγκουρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω παλι σου προτεινω να εφαρμοσεις το "live & let live" ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολη η ζωη σου ετσι.. ;)

 

 

Δε σε καταλαβαίνω. Πρώτος είπα ότι όλα είναι part of the show και ότι έχει πλάκα. Επίσης το ότι συζητάμε δεν σημαίνει ότι δε θα κοιμηθούμε το βράδυ αν δε λυθεί το θέμα με τις κιθάρες του Richards. Άστοχο σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να τα ταιζουν και τον εαυτό τους με το παραμύθι και όχι μόνο τον κόσμο με τις κιθάρες τους....όπως κι όλοι οι υπόλοιποι που παθαίνουμε gas 3 φορές τη μέρα

 

Για το wall of cabs, εκτός από φιγούρα ίσως να εξυπηρετεί και στο να περιφερεται το προσωπικό χωρίς να φαίνεται όταν ασχολείται με ρυθμίσεις,κουρδίσματα κτλ....δε ξέρω, γνώμη λέω

 

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι αλλο το παιζω με 3-4...η 104 διαφορετικες κιθαρες γιατι μου χρειαζονται η γιατι ΜΠΟΡΩ (αρκει οι κιθαρες να ειναι πραγματικες και οχι απο φελιζολ!!!) και αλλο το στηνω wall of cabinets κουφια (κατι το οποιο ειναι fake....)

 

Εμενα δε με ξερει η μανα μου αλλα στα live παιζω με 2-3 και 4 διαφορετικες κιθαρες...αλλες φορες επειδη ετσι επιτασσει το κομματι αλλες φορες επειδη ετσι γουσταρω η επειδη πολυ απλα τις αγαπαω ΟΛΕΣ!!!(ναι παιζει κ αυτο!)

Αλλο αυτο ομως και αλλο αυτο με τις αδειες καμπινες....το ενα καποιες φορες μπορει να ειναι κινηση εντυπωσιασμου δε λεω....και καποιες αλλες παλι οχι....το αλλο ειναι παντα κινηση εντυπωσιασμου...

Και δεν ειναι κακο να κανεις κινηση εντυπωσιασμου....κακο ειναι να (προσπαθεις να) παραμυθιασεις τον κοσμακη....

Κατα την ταπεινη μου αποψη παντα....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου