Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής, πεταλιέρα για εφφέ + distortion; Ή μόνο π


nick_ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χρόνια πολλά. Έχω έναν (νομίζω αξιοπρεπή) λαμπάτο ενισχυτή, όπου όμως θέλω (όπως οι περισσότεροι) πιο πολύ γκάζι για heavy metal, μου αρέσει ένας καλός distortion ήχος και γενικά μου αρέσει να παίζω κομμάτια ροκ με distorted sounds (χούι μου). Επίσης, θέλω να έχω τα βασικά εφφέ (delay, reverb, tremolo κλπ), καθώς μου αρέσει να παίζω και να δημιουργώ ένα ευρύ φάσμα ήχων. Οι εντάσεις και η χρήση είναι καθαρά σπιτιού, κάτι το οποίο βέβαια είναι πρόβλημα καθώς ο λαμπάτος θέλει άνοιγμα για να αποδώσει και έχει τόση δύναμη όπου κάτι τέτοιο είναι απίθανο.

 

Μοιραία καταφεύγω λοιπόν σε λύση πεταλιέρας ή/και πεταλιού. Εδώ υπάρχει το εξής πρόβλημα, δύσκολη η πεταλιέρα στο distortion, αλλά αδύνατο να πάρω τόσα πετάλια για εφφέ (κόστος, χώρος κλπ). Επίσης, δεν είχα πρόβλημα από όσες πεταλιέρες είχα με τα εφφέ αλλά είχα με το distortion.

 

Σκέφτομαι λοιπόν τα εξής για να μιλήσουμε για μάρκες προτού αρχίσω να δοκιμάζω.

 

-Line 6 hd400 ή 500; Έχουν δυνατότητα να βγάλουν καλό distortion; Δεν έχω ασχοληθεί με την εταιρεία αυτή. Είναι ποιοτική σαν τις Boss για παράδειγμα;

 

-Ή να καταφύγω σε μία λύση πχ, μία πιο φθηνή πεταλιέρα για εφφέ (πχ μτχ tonelab LE, pod x3, zoom fx) σε συνδυασμό με το blackstar distX το οποίο το έχω παίξει και μπορώ να πω συγκινήθηκα με το distortion του; (υπερτιμημένη βέβαια αυτή η εταιρεία και έχω ακούσει ότι τα πετάλια της χαλάνε για πλάκα και δύσκολα επισκευάζονται).

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Δεν αναφέρεις αν το γκάζι που παίρνεις μέχρι τώρα, το παίρνεις από τον ενισχυτή ή από πετάλι. Επίσης, δεν αναφέρεις ποιος είναι ο ενισχυτής, οπότε σε περίτπωση που παίρνεις το γκάζι από τον ενισχυτή, θα χρειαστείς fx loop για τα εφέ. Αν τον χρησιμοποιείς αποκλειστικά για το καθαρό κανάλι, τότε η πεταλιέρα είναι η βέλτιστη επιλογή γι'αυτά που αναφέρεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Δεν αναφέρεις αν το γκάζι που παίρνεις μέχρι τώρα, το παίρνεις από τον ενισχυτή ή από πετάλι. Επίσης, δεν αναφέρεις ποιος είναι ο ενισχυτής, οπότε σε περίτπωση που παίρνεις το γκάζι από τον ενισχυτή, θα χρειαστείς fx loop για τα εφέ. Αν τον χρησιμοποιείς αποκλειστικά για το καθαρό κανάλι, τότε η πεταλιέρα είναι η βέλτιστη επιλογή γι'αυτά που αναφέρεις.

 

 

 

 

U r right.

 

Έχω έναν vht 6 ultra (12άρι). Δεν είναι για heavy metal χωρίς βοήθεια (εκτός αν κάνω κάτι τραγικά λάθος). Επειδή έχω ξεμείνει, προσωρινά βάζω ένα metal zone, είχα μια gt-8 η οποία από εφέ κλπ τη θεωρώ κορυφαία απλά το blackstar dist που δοκίμασα ήταν ας πούμε 2-3 κλικ παραπάνω στο distortion (έχει αυτόν το σύγχρονο ήχο) και πιο εύκολο στη χρήση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος tonelab LE έχω να πω πολύ καλά λόγια(και όχι μόνο εγώ) για τα εφέ της και για την ευκολία που μπορεί κάποιος να την χειριστεί.

 

Και την βρίσκεις και σε μία νορμάλ τιμή.

 

Λογικά θα υπάρχουν και καλύτερες απλά η συγκεκριμένες(SE,LE) είναι κάτι σαν "στάνταρ" σε καλή ποιότητα ήχου.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, τη γνωρίζω την tonelab.. Το πρόβλημα είναι ότι από distortion (αν και έχει αρκετό), είναι έτσι κ έτσι. Είναι το peak της ας πούμε, θέλω κάτι που να έχει φτιαχτεί για ή και για distortion.. Ίσως κατέληγα με μία tonelab* ως εφεδιέρα και ξεχωριστά ένα καλό distortion petal.

 

*Βέβαια τα χρήματα που ζητάνε για μηχάνημα 10ετίας καταργημένο πόσα χρόνια, είναι εξωφρενικά, πόσο μάλλον για την SE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα έκανα το εξής.

1. Το Blackstar distortion που σου άρεσε. Από εφέ (chorus, tremolo) θα πήγαινα σε joyo ή κάτι αντίστοιχο. Δεν θες κάτι υπερβολικά 'ποιοτικό' σε αυτά τα εφέ. Αν θες delay πάμε σε άλλο κεφάλαιο. Αυτή τη λύση χρησιμοποιώ εγώ βασικά. Παίρνω τα εφέ από μία boss Me-50, boostάρω το overdrive του ενισχυτή με το Boss SD-1 όποτε χρειάζεται και πλέον ψάχνομαι για ένα καλό delay (chorus joyo) ώστε να καταργήσω τελείως την πεταλιέρα.

 

2. Πεταλιέρα HD500x / Boss gt100 για τα εφέ με την προϋπόθεση πως θ'ασχοληθείς ώστε να βγάλεις σωστό ήχο.

 

Γενικότερα πάντως, αν δεν έχεις σκοπό ν'ασχοληθείς με εφέ σε βαθμό αηδίας, δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα την στιγμή μάλιστα που το Blackstar θα σε βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Και όλους σας.

 

2. Πεταλιέρα HD500x / Boss gt100 για τα εφέ με την προϋπόθεση πως θ'ασχοληθείς ώστε να βγάλεις σωστό ήχο.

 

Γενικότερα πάντως, αν δεν έχεις σκοπό ν'ασχοληθείς με εφέ σε βαθμό αηδίας, δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα την στιγμή μάλιστα που το Blackstar θα σε βολέψει.

 

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω!! Αν πήγαινα ξανά σε πεταλιέρα θα ήμουν ανάμεσα σε gt100 και HD500X.

 

Η αλήθεια είναι γενικά δε θέλω πολύ ποιοτικά εφέ, έχεις πιάσει ακριβώς το πνεύμα μου και σ' ευχαριστώ.

 

Άρα είσαι υπέρ πεταλιού για το distortion σε κάθε περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Boss Gt-100 και ειμαι υπερευχαριστημενος.Ορεξη για ψαξιμο να χεις και το μηχανημα εχει παρα πολλες δυνατοτητες.Τη χρησιμοποιω και σε Rec και σε live μια χαρα...

 

 

 

 

 

ριξε μια ματια σε αυτατ α βιντεακια να παρεις μια ιδεα.Ειναι με την boss Gt-100 μου.Τα patches ειναι λιγο παλια εδω...εκτοτε εχουν γινει updates...

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίααα!!

 

1. Ωραία η Gibson-ιά στο πρώτο βίντεο.

 

2. Wow (που έλεγε και μία ψυχή) για τον δεύτερο (Metallica) ήχο (λίγο πιο παχύ ήχο στο wah νομίζω μόνο)!!!

 

3. Το ίδιο και τα 3,4. (Thumbs up για orion)

 

Πήρα μια πολύ καλή γεύση! Να 'σαι καλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα είσαι υπέρ πεταλιού για το distortion σε κάθε περίπτωση;

 

Αν αποφασίσεις να καταφύγεις σε λύσεις πεταλιέρας τύπου HD500x / GT100 όχι απαραίτητα. Προφανώς θα σε καλύψουν οι πάμπολες επιλογές και τα καλούδια που έχουν τα εργαλεία αυτά. Απλά θα χρειαστεί λίγο διάβασμα μέχρι να την φέρεις στα μέτρα σου, να τρέξεις τα overdrive μπροστά και τα εφέ στο fx loop, κλπ. Υπάρχουν πολλά υπέρ και κατά γενικότερα.

 

Αν πάλι καταφύγεις σε πετάλια, τότε απλά μπορείς να ψαχτείς λίγο περισσότερο μέχρι να δώσεις τα χρήματα για τα εφέ και να δεις τί σου ταιριάζει. Για παράδειγμα, παίρνεις άμεσα το distortion να κάνεις την δουλειά σου και χτίζεις τα υπόλοιπα στην πορεία, άνετα, ήρεμα κι ωραία (ή με joyo όπως προείπα οπότε με 100Ε είσαι κύριος).

 

Τέλος, ίσως πρέπει να ψαχτείς και στο τί εννοείς ως distortion. Αναφέρεις πως σου αρέσει να παίζεις rock κομμάτια με distortion. Ο rock ήχος όμως δεν είναι αυτός. Θα εκλπαγείς για παράδειγμα αν βάλεις ένα booster πάνω στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή σου ώστε να το 'σπρώξεις'. Προσωπικά κάνω αυτό με το SD-1 όπως προανέφερα (δλδ. volume ψηλά, gain χαμηλά). Παλαιότερα κι εγώ distortion προτιμούσα στα rock κομμάτια μέχρι που κατάλαβα πως το distortion είναι καλό μόνο για metal  ;D Στα rock κομμάτια το μόνο που καταφέρνεις είναι να καλύπτεις τα λάθη στο παίξιμο λόγω βαβούρας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου