Προς το περιεχόμενο

Dimarzio Cruiser wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!

 

Πριν λίγες μέρες αγόρασα έναν Dimarzio Cruiser bridge για να τον βάλω στην μεσαία θέση της Ibanez RG μου, με κλασικό H-S-H setup.. ;D

StratB_1118265088.jpgStratH.jpg

το θέμα είναι όμως πως μπερδεύτηκα σε σχέση με την συνδεσμολογία..  :-\

Η ίδια η Dimarzio τον αναφέρει συνέχεια σαν single-coil. :o

Λόγω όμως των 2 πηνίων του μαγνήτη φοβάμαι πως αν τον συνδέσω σαν απλό single-coil, θα έχω hum στην 2η και 4η θέση.. ισχύει αυτό?? ???

ποιος είναι ο ποιο συνήθης τρόπος σύνδεσης τέτοιων μαγνητών?? ??? :-\

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ο μαγνήτης θα έχει 4 καλώδια, οπότε μπορείς να τον συνδέσεις όπως εσύ γουστάρεις (μονό, διπλό, διπλό με τα πηνία παράλληλα).

 

Τι μαγνήτες έχεις στις άλλες θέσεις της κιθάρας σου και τι ακριβώς θες να πετύχεις;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο χαρτάκι που τον συνοδεύει σε τι αντιστοιχεί το κάθε χρώμα καλώδιο. Δεν είναι τα ίδια με άλλες εταιρείες. O Duncan για παράδειγμα χρησιμοποιεί διαφορετικά τα χρωματα των καλωδίων.

 

Πολύ ωραίος πάντως ο cruiser. Τον έβαλα στην partscaster μου, (στη θέση neck), και είναι η αγαπημένη μου θέση αυτή την περίοδο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μια χρήσιμη σελίδα με τα χρώματα για τους πιό γνωστούς κατασκευαστές.

 

http://www.guitar-repairs.co.uk/guitar_pickup_colour_codes.htm

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο χαρτάκι που τον συνοδεύει σε τι αντιστοιχεί το κάθε χρώμα καλώδιο. Δεν είναι τα ίδια με άλλες εταιρείες. O Duncan για παράδειγμα χρησιμοποιεί διαφορετικά τα χρωματα των καλωδίων.

 

Πολύ ωραίος πάντως ο cruiser. Τον έβαλα στην partscaster μου, (στη θέση neck), και είναι η αγαπημένη μου θέση αυτή την περίοδο.

 

:o

 

Έλαβες τον παρτσκάστορα και δεν ανέβασες ούτε φωτόζ, ούτε κλιψ; Κλαψ!  :D

 

Κακό πιντί δε θα στη ματιάσουμε, ανέβασε πράμα  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ο μαγνήτης θα έχει 4 καλώδια, οπότε μπορείς να τον συνδέσεις όπως εσύ γουστάρεις (μονό, διπλό, διπλό με τα πηνία παράλληλα).

 

Τι μαγνήτες έχεις στις άλλες θέσεις της κιθάρας σου και τι ακριβώς θες να πετύχεις;

 

Ναι έχει 4 καλώδια και ξέρω τι πρέπει να κάνω για να τον συνδέσω με διαφορετικούς τρόπους.. το θέμα είναι τι θα γίνει στην 2η και 4η θέση αν τον συνδέσω κανονικά? θα έχω hum?? θα πρέπει να τον splitάρω μήπως(μόνο στις 2 και 4) έχω τον D-sonic bridge και τον PAF classic neck.. και θέλω τώρα να έχω μόνο του τον κάθε μαγνήτη στις θέσεις 1-3-5, και να έχω strat-like αποτέλεσμα στις 2-4...

 

Αυτός ο μαγνήτης τελικά δουλεύει σαν singlecoil ή σαν humbucker?

 

Πολύ ωραίος πάντως ο cruiser. Τον έβαλα στην partscaster μου, (στη θέση neck), και είναι η αγαπημένη μου θέση αυτή την περίοδο.

 

πώς τον συνέδεσες? στην θέση 4 τον splitάρεις μαζί με τον middle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον και οι άλλοι 2 μαγνήτες έχουν 4 καλώδια, εδώ είσαι μάστορα:

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3lil_hum_1v_1t_sper5way

 

Απλά θα μετατρέψεις τα χρώματα ανάλογα, το λινκ είναι του μπαρμπα-SD.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι.

http://www.seymourduncan.com/images/products/electric/stratocaster/501015-100.pdf

Μην ασχολείσαι που αναφέρεται σε SD. Το ίδιο είναι. Τα χρώματα μόνο να ταιριάξεις σύμφωνα με το site που σου έδωσε παραπάνω ο Κώστας.

 

Edit: Μην μπερδεύεσαι που βλέπεις μονούς και λέει humbuckers. Και ο Cruiser humbucker είναι (μονού μεγέθους). Αυτό το setting σου βγάζει στις θέσεις 2/4 split από ένα coil σε κάθε humbucker (μονού μεγέθους).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Έλαβες τον παρτσκάστορα και δεν ανέβασες ούτε φωτόζ, ούτε κλιψ; Κλαψ!  :D

 

Κακό πιντί δε θα στη ματιάσουμε, ανέβασε πράμα  ;)

 

Ανεβασα ρε συ, με το που την παρέλαβα...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=153195.210

Απλά μάλλον πέρασε απαρατήρητη... :-[

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου