Προς το περιεχόμενο

JBL SRX System 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια,οπως εχω αναφερει και σε αλλα posts εχουμε ενα γκρουπ το οποιο αποτελειτε κυρίως απο ακουστικα οργανα (κλαρινα,σαξοφωνο,τρομπετα,αρμονιο,ντραμς,φωνες  ) παιζουμε παραδοσιακη μουσικη σε γαμους ,πανηγυρια, ανοιχτους αλλα και κλειστους χωρους και ενδιαφερομαστε,ισως και θα ηταν καλυτερα να πω οτι ειμαστε μπροστα στην αγορα του σετ ηχειων που εχω στην επικεφαλιδα του θεματος.

 

Το σετ ειναι αυτο:

http://www.thomann.de/gr/jbl_srx_system_8.htm

 

Εχουμε ακουσει πολλα καλα αλλα και κακα λογια αλλα ο βασικοτερος λογος που ειμαστε σε σκεψη,ειναι πως εχουμε ακουσει οτι αυτα τα ηχεια δεν ειναι καταλληλα για την δουλεια που τα θελουμε,λογο του οτι ειναι σκληρα επειδη εχουν ελλειψη μεσαιου (αυτο μας το ειπαν) και πως ειναι καταλληλα για ηχο σε καποιο club και γενικα σε συνθηκες οπου δεν θα χρησιμοποιηθουν απο ακουστικα οργανα,αλλα απο DJ.επισης ισως για την δουλεια που τα θελουμε  ηταν καλυτερα να παιρναμε ηχεια τριων δρομων αλλης εταιριας

 

Υπαρχει καποιος ο οποιος να μπορει να μας δωσει καποιες πληροφοριες για αυτο το σετ και συγκεκριμενα καποιος που να τα εχει χρησιμοποιησει?Θα ηταν προτιμοτερο για τον λογο οτι εχουμε ακουσει πολλα απο ατομα που δεν εχουν ερθει σε επαφη με αυτα τα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

δεν έχω ακούσει-χρησιμοποιήσει αυτό το σετ αλλά μπορώ να σου πω υπεύθυνα ότι όποιος σας είπε το αμίμητο

 

αυτα τα ηχεια δεν ειναι καταλληλα για την δουλεια που τα θελουμε,λογο του οτι ειναι σκληρα επειδη εχουν ελλειψη μεσαιου (αυτο μας το ειπαν)

 

είναι απλά άσχετος, σας παραπληροφορεί και φυσικά μακρυά από οποιαδήποτε συμβουλή-προτροπή του προς αγορά...

ο ήχος ενός ηχείου μπορεί να χαρακτηριστεί "σκληρός" για τον ακριβώς αντίθετο λόγο... για την υπερβολή του στο τονισμό της μεσαίας συχνοτικής περιοχής...

 

ακόμα κι αν εννοεί μια "δίδρομη" σχεδιαστική προσέγγιση του κατασκευαστή (έλλειψη μονάδας midrange) ως κριτήριο, η τοποθέτηση του παραμένει άστοχη και ημιμαθής....

 

για να σας καθησυχάσω σε αυτή την κατηγορία τιμής που σκέφτεστε να κινηθείτε με προϊόντα επώνυμων εταιρειών, δύσκολα θα μείνετε παραπονεμένοι από το αποτέλεσμα που άλλωστε μη το ξεχάσετε θα επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό ως τελικός παραγόμενος ήχος και από τον "επηρεασμό" των απαραίτητων συνοδών του σετ (πηγές, mixer, eq, comps κλπ)....

θεωρώ εκ των ουκ άνευ  να σας επισημάνω ότι τελικός κριτής για τον ήχο που επαγγέλλεστε είναι τα αυτιά σας (εδώ δεν μιλάμε για τον ήχο ενος studio reference monitor όπου τα κριτήρια είναι εκ φύσης αυστηρότατα και ένας έμπειρος χρήστης μπορεί να σας βοηθήσει-κατευθύνει)...

εκ των φημών αναζητήστε περισσότερο απόψεις για την ποιότητα κατασκευής και αντοχής στην κακομεταχείριση σε βάθος χρόνου του όποιου σετ, πράγμα σημαντικότατο για τη χρήση που τα προορίζετε και παράλληλα προσπαθήστε (ξέρω δύσκολο) να ακούσετε πριν αγοράσετε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριτουμε πολυ για την απαντηση σας.ειμαι κια εγω μελος του γκρουπ.δηλαδη με αλλα λογια αν ενα ηχειο ειναι ποιοτικο μπορεις επειτα να το ρυθμισεις με eq π.χ.μηπως γνωριζετε αν για το συγκεκριμενο συστημα θα χρειατουμε και 'φετα'?γιατι νομιζω πως και οι τελικοι crown ti4000 εχουν ενσωματωμενα crossover,limiters...k.a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια μικρή διευκρίνηση εδώ... με τη χρήση eq μπορούμε σχετικά εύκολα να βελτιώσουμε την συμπεριφορά ενός ποιοτικού ηχείου κυρίως σε ότι να έχει να κάνει με προβλήματα αλληλεπίδρασης πχ με έναν κακό χώρο... δεν μπορούμε όμως σε καμιά περίπτωση να αλλάξουμε εκ διαμέτρου τον "χαρακτήρα"  (με τις όποιες αδυναμίες συνεπάγεται) που του έχει προσάψει η σχεδιαστική προσέγγιση του κατασκευαστή του...

 

για την ερώτηση σου τώρα εκ του μακρόθεν όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να είμαι απόλυτα αντικειμενικός και επιφυλάσσομαι...

με μια πρόχειρη ματιά όμως που έριξα στα spec των crown και στις δυνατότητες του ενσωματωμένου dsp πιστεύω ότι με προσεκτική ρύθμιση του προσφερόμενου software μπορείτε να καλυφτείτε άνετα και ποιοτικά για τις ανάγκες σας στο σωστό tuning του συστήματος ηχείων-τελικής ενίσχυσης...

 

αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πχ ένα κακό mixer δεν μπορεί να αποβεί σοβαρός ανασταλτικός παράγοντας στο ποιοτικό τελικό αποτέλεσμα..

γι αυτό προσέξτε (κατά το δυνατόν) και την ποιοτική αναλογία στους υπόλοιπους κρίκους της "ηχητικής αλυσίδας"...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα ηχεία τα έχω ακούσει σε beach party με 500 άτομα και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι υπερεπαρκούσαν! Δεν ξέρω κατά πόσο ο Xti 4000 θα σε καλύψει γιατί τα sub έχουν ισχύ 1600watt στα 4 ohm ενώ ο ενισχυτής βγάζει 1200.. Γενικά με τον 4000 δεν θα μπορέσεις να παίζεις στο τέρμα ούτε τα sub ούτε τα srx725 και είναι πολυ πιθανόν άμα

δεν προσέξεις να σου μείνουν οι ενισχυτές στα χέρια.. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να κατευθυνθείς προς την αγορά του Xti 6000 τουλάχιστον (αν επιμένεις για crown xti..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες beach party,εννοεις οτι τα ηχεια παιζαν με την μουσικη καποιου DJ.Σωστα?

Απο την αλλη ομως οσο αφορα αυτο που ειπες για τους ενισχυτες,δεν θεωρω πως η JBL θα εκανε το λαθος να φτιαξει ενα δυνατο σετ ηχου και να βαλει ενισχυτες ,που δεν θα ειναι επαρκεις για να το καλυψουν...

 

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω στο θεμα ηχου (δεν θα εκανα το αλλιως) αλλα δεν μου φαινεται και τοσο σωστο αυτο που ειπες ManMara...Δεν θελω να σε προσβαλω απλα την γνωμη μου λεω...Κουβεντα κανουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρω πως η JBL θα εκανε το λαθος να φτιαξει ενα δυνατο σετ ηχου και να βαλει ενισχυτες ,που δεν θα ειναι επαρκεις για να το καλυψουν...

 

Το σετ αυτό δεν το έφτιαξε η Jbl αλλά ο Thomann  :P  Όσο για το beach party που αναφέρομαι, ναι η μουσική έπαιζε από Dj! Ξέρω ότι όλο το concept αλλάζει σε live μουσική αλλά επιμένω ότι από τη στιγμή που το sub είναι 400 watt rms πιο ισχυρό από τον ενισχυτή χρειάζεται μεγάλη προσοχή για να μην καεί ο ενισχυτής...

 

p.s ούτε κι εγώ είμαι επαγγελματίας του ήχου μη νομίζεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις να σου το πω αυτό με σιγουριά :( Μπορώ πάντως σίγουρα να σου πω ότι αυτό που άκουσα ήταν υπεραρκετό για να καταχτυπιούνται 500 άτομα (σε ανοιχτό χώρο) μέχρι τελικής πτώσεως!! Απίστευτο μπάσο και πάρα πολύ καλή απόκριση στις ψιλές.. Αν θυμάμαι καλά έχει και κόρνα 4" και παίζει πολύ καλά τις ψιλές. Γενικά πιστεύω ότι στην τιμή αυτή είναι από τα καλύτερα μπορείς να πάρεις. Επίσης να σημειώσω ότι εγώ είδα μόνο τα ηχεία... Δεν ξέρω με τι ενισχυτές τα έπαιζαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου