Προς το περιεχόμενο

Σωστος ενισχυτης για τα ηχεια........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω ενα ερωτημα που μου το δημιουργισε καποιος. Εχω κατι ηχεια που βγαζουν

Power Rating

Continuous: 800 W

Program : 1600 W

Peak : 3200 W

 

Εγω υπολογιζα τον ενισχυτη συνφωνα με τα watt του continious.

Καποιος μου ειπε οτι ειναι λαθος ο υπολογισμος και οτι πρεπει να το υπολογιζω συνφωνα με το program και καλητερα συνφωνα με το Peak. το θεμα ειναι αν το κανω θα γινουν κοσκινο τα ηχεια και ποιο ειναι το σωστο πως υπολογιζεις ενισχυτη με ηχεια.... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι να συμπιπτουν τα watt RMS που στελνει ο Ενισχυτης σου με τα watts rms (continious ) που δεχονται τα ηχεια σου (και αποδιδουν φυσικα ) στα συγκεκριμενα ohms .

Στο λινκ που σου εστειλε ο gdevelek  υπαρχουν διαφορες αποψεις και θεωριες.

Τ α απλα μαθηματικα ομως ειναι αμειλικτα οσα watt γραφει το ηχειο σε rms τοσα πρεπει να το τροφοδοτεις μεσω του ενισχυτη σου αν θελεις να εχουν ζωη.Ισως και λιγο χαμηλοτερα να ειναι πιο καλα .Οι σημερινοι κατασκευαστες γραφουν οτιδηποτε θεωρητικα ειναι εφικτο αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη και πολλες φορες κρυβει εκπληξεις.Προσοχη λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λινκ που σου εστειλε ο gdevelek  υπαρχουν διαφορες αποψεις και θεωριες.

 

το κείμενο που παρέθεσε εκεί ο grogig είναι απόλυτα σαφές.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου