Προς το περιεχόμενο

Hartke HA5500 - προτάσεις για καμπίνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο forum και καλή Σαρακοστή!

 

έπειτα από 11 χρόνια συχνής χρήσης ο combo ενισχυτής μου πάει για το πρώτο του service (μάλλον κάποιος πυκνωτής τα έφτυσε). αυτό με αναγκάζει να βγω στην αγορά για νέο ενισχυτή έως ότου επιδιορθωθεί ο παλιός. ωστόσο πάντα ήθελα ένα σύστημα με ξεχωριστή κεφαλή και καμπίνα.

 

πριν κάποια χρόνια είχα παίξει με ένα hartke ha3500, ο οποίος μου άφησε θετικές εντυπώσεις, σε σχέση πάντα με την τιμή του.

 

έχοντας ως δεδομένο ότι δεν θέλω combo, και ότι με τον HA5500 αγοράζω κάθε watt με ενενήντα cents (450 ευρώ - 500 watts στα 4 ohm) θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας για μια καμπίνα 410 που θα μου δώσει το βέλτιστο αποτέλεσμα.

 

με τις μπάντες που παίζω κινούμαστε από classic rock έως 80's rock, πράγμα που συνεπάγεται δυνατά drums και κιθάρες.

 

τα όργανα μου είναι ένα fender jazz και ένα fender precision, όλα passive, χρησιμοποιώ αρκετά εφέ όπως overdrive, wah, octave, chorus κ.τ.λ

 

επίσης να αναφέρω ότι για το αρχικό διάστημα θα πάρω την αρκετά φθηνή 410 transporter με alu cones (200 ευρώ), ωστόσο θα ήθελα συμβουλές στο θέμα της επιλογής της καμπίνας, γιατί βαδίζω στα τυφλά σε αυτό το θέμα.

 

ευχαριστώ!

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην θέση σου θα κράταγα τα 200 ευρώπουλα και δεν θα πήγαινα σε μεσοβέζικη λύση.

Επίσης σκέψου πιο μελλοντικά

a) η καμπίνα που θες ναι μεν κάνει την δουλειά της αλλά ο ενισχυτάκος θα δουλευει περίπου στα 350 watt (λόγω 8ohm καμπίνας) όχι ότι θα ακούγες διαφορά στην ένταση αλλά θα παρατηρούσες ίσως περισσότερο headroom στα 4ohm και στα 500 watt.

b) η καμπίνα αντέχει 300 watt από ότι είδα, οπότε μπορεί να την κλατάρεις αν τσιτώσεις πολύ τον ενισχυτή.

c) Αν χρειαστεί να την κουβαλάς, θα βαρεθείς/κουραστείς να κουβαλάς τον ογκόλιθο στα 32 κιλά+τα 16 κιλά του κεφαλιού.

 

2 δεκάρια  για πρακτικούς λόγους θα είναι και πιο portable και θα εκμεταλλεύσαι τα 500 watt

 

Επίσης λόγου rock κατάστασης όπως λές  8) εγώ θα έπαιρνα το

http://www.thomann.de/gr/ampeg_pf500_portaflex.htm που είναι πάνω κάτω στην ίδια τιμή πιο ελαφρύς και μπορείς να τον δοκιμάσεις στον Νάκα. Τον Hartke δεν ξέρω ποιος τον φέρνει για δοκιμή.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου