Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση πλαστικών jack socket σε pcb.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα σας. Θέλησα να αλλάξω τα πλαστικά input jacks στον ενισχυτή με κλασικά

μεταλικά, όπως αυτά που βρίσκουμε στις κιθάρες. Αυτά που φορούσε είχαν 4 επαφές

και νόμιζα πως είχαν σχέση με την στήριξη στην πλακέτα. Έβαλα τα μεταλικά jack

γεφυρώνοντας με το καλώδιο τις επαφές δεξιά με αυτές αριστερά και ο ενσχυτής δεν

έπαιξε. Μετά πρόσεξα σε αυτά που είχα βγάλει ότι όταν μπαίνει το jack τα ελάσματα

της δεξιάς πλευράς σηκώνονται και δεν έρχονται πλέον σε επαφή με αυτά της

αριστερής. Άνοιξα λοιπόν ξανά τον ενισχυτή έκοψα το γεφύρωμα που είχα κάνει αλλά

και πάλι δεν έπαιξε. Έβγαλα και φωτό των παλιών εάν η περιγραφή μου δεν βοηθά.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? Υπάρχει περίπτωση ο ενισχυτής να έχει κάποιο

κύκλωμα που να κόβει το σήμα εάν oι επαφές δεν είναι αρχικά γεφυρωμένες και στη

συνέχεια απομονώνονται ή πάει μακρυά η φαντασία μου?

jack_socket.thumb.jpg.d2a8cf3ad63ccc338b7ecd7f2eaf6d49.jpg

jack_socket_2.jpg.d71bcf72866803b2ca9af16324ba3c50.jpg

jack_socket_3.jpg.ef1c69fa2bcacdfeb27c16ef91c4b780.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλαστικά αυτά τζακς έχουν ακριβώς αυτή τη λειτουργία που εντόπισες: όταν βγαίνει το βύσμα βραχυκυκλώνουν τις επαφές τους. Με αυτό τον τρόπο κάνουν mute την είσοδο ή αλλάζουν τα high/low inputs , επιλέγουν έξοδο το μεγάφωνο ή το κύκλωμα των ακουστικών/line out και άλλα τέτοια.

Πρέπει να βρεις μεταλλικό stereo jack που να βραχυκυκλώνει τις επαφές του όπως κάνουν αυτά αλλά νομίζω είναι πιο ακριβό και πιο ογκώδες.

Τα πλαστικά είχαν προβλήματα στην επαφή και τα αλλάζεις? Αν ναι, τότε μπορείς απλά να βρεις ένα σετ ίδια πλαστικά, καλύτερης ποιότητας και να κάνεις κατευθείαν την αλλαγή πάνω στο pcb. Το λέω γιατί χρησιμοποιώ πλαστικά πολύ καιρό και με λίγο contact cleaner και συντήρηση αποδεικνύονται πιο έμπιστα από τα μεταλλικά που χαλαρώνουν, σκουριάζουν κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, τη δεύτερη φορά που δεν δούλεψε ανησύχησα λίγο, περίμενα οτι θα δουλέψει

αλλά με θόρυβο στο βάλε βγάλε. Δεν τα άλλαξα λόγω δυσλειτουργίας, ούτε μήνα δεν το έχω

το μηχάνημα. Για αισθητικούς λόγους ήθελα να τα αλλάξω, βλακεία μου εφόσον δεν ήξερα

αυτή τη λειτουργία, θα ξαναβάλω τα στοκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου