Προς το περιεχόμενο

Τι καλωδιο να παρω?


Sozos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα και καλα σε ολους. Πηρα εναν ενισχυτη κεφαλι και καμπινα 412. Ο ενισχυτης ειναι ο Framus cobra και η καμπινα η αντιστιχη. Εχω δοκιμασει καποια καλωδια για να συνδεσω καμπινα και κεφαλι αλλα ολα μπουκωνουν στο καναλι lead. Εδω στην Ελλαδα δεν βρισκω πουθενα καλωδιο για ηχεια 14awg gauge ετοιμο και οσο ειναι με το μετρο δεν λενε τι gauge ειναι. Ενα αλλο προβλιμα ειναι οτι χαλαει ο ηχος του crunch channel αν το γυρισω απο lead channel και επανερχεται αργα. Πιστευω πως γινεται λογω μπουκωματος των τελικων λυχνιων επιδη δεν εχω καταλληλο καλωδιο. Γνωριζει κανεις που θα βρω τετοιο καλωδιο στην Αθηνα και γιατι εχω αυτα τα προβληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάλι κεφαλή καμπίνα την συνδέεω με κανονικότατο "κιθαριστικό" καλώδιο μισού μέτρου.Έτσι πως τα λές δεν μου ακούγεται για καλώδιο.Μήπως οι λάμπες είναι για άλλαγμα;

 

Μεγειά σου!!!

 

Δεν ρωτάω πως ακούγεται γιατί ίσως δεν κατάφερες να τον ακούσεις ακόμη :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγορασεις καλωδιο ηχειων. Ιπποκρατους 69Α θα βρεις Evidence καλωδια. Σε ειδικευμενα Hi-Fi καταστηματα επισης, αλλα συνηθως ειναι πιο ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτικα και εγω οτι ισως ειναι οι λαμπες αλλα τον ενισχυτη τον εχω ενα μηνα μονο και τον πηρα ολοκαινουργιο και οχι μεταχειρισμενο. Αν δεν φταιει το καλωδιο θα τον παω σε κανα τεχνικο να μου πει τι φταιει. Δεν νοιμιζω να ειναι τοσο μαπα ενισχυτης που στο lead να μην μπορω να σταυρωσω power chord ενω τα σολα βγαινουν κομπλε. Παντως το μαγαζι με τα καλωδια το βρηκα και αυτες τις μερες παω να τσιμπισω κανα καλωδιακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθούμε τώρα που φταίει το καλώδιο! Σε λίγο θα το γυρίσουμε στις γνωστές χαϊεντίστικες κουβέντες περί χρυσών καλωδίων 10000 ευρώ το μέτρο. :roll:

 

Πήγαινε τον σε κανέναν τεχνικό τον ενισχυτή μήπως κάτι τρέχει με τις τελικές λυχνίες ή τον μετασχηματιστή εξόδου... το ότι είναι καινούργιος δε λέει κάτι, συμβαίνουν δυστυχώς...

 

Φυσικά μεγειά και εύχομαι να μην είναι τίποτα το ανησυχητικό!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν φταίει το καλώδιο.Δηλαδή,αν όντως φταίει κάτι στο καλώδιο,αυτό θα είναι κάποια κακή ένωση με τα βύσματα :wink:

Κατά τα άλλα,ο χαλκός είναι χαλκός.

Και ούτε είναι ανάγκη να καταφύγει κανείς σε πανάκριβες λύσεις(που για unshielded cable ειναι καθαρά κλεψιά).Απλό καλώδιο για να συνδέσεις ηχεία θα πάς να πάρεις,και αν δεν βρείς έτοιμο,πάρε και 2 βύσματα neutric και βρές κάποιον με κολλητήρι να στα περάσει.

Από την άλλη (ακούς janick;) ,καλό είναι να μην χρησιμοποιεί κανείς καλώδια κιθάρας για τέτοιες συνδεσμολογίες .,Αν και η απόσταση είναι μικρή,τα καλώδια κιθάρας έχουν μεγαλύτερη αντίσταση και μπορούν να προκαλέσουν αυτό το "μπούκωμα".

Προσωπικά χρησιμοποιώ χοντρό unshielded καλώδιο όταν συνδέω κεφαλή με καμπίνα,και λεπτό όταν συνδέω μεγάφωνα μεταξύ τους ή σε combo ενισχυτές.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη (ακούς janick;) ' date='καλό είναι να μην χρησιμοποιεί κανείς καλώδια κιθάρας για τέτοιες συνδεσμολογίες .,Αν και η απόσταση είναι μικρή,τα καλώδια κιθάρας έχουν μεγαλύτερη αντίσταση και μπορούν να προκαλέσουν αυτό το "μπούκωμα".

[/quote']

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό το καλώδιο.Η τουλάχιστον εγώ δεν ακούω πρόβλημα.είναι ένα κλασικό καλώδιο(χοντρό σχετικά για να πω την αλήθεια)unbalanced.Λες να κάνει διαφορά;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ούτε είναι ανάγκη να καταφύγει κανείς σε πανάκριβες λύσεις(που για unshielded cable ειναι καθαρά κλεψιά).Απλό καλώδιο για να συνδέσεις ηχεία θα πάς να πάρεις' date='και αν δεν βρείς έτοιμο,πάρε και 2 βύσματα neutric και βρές κάποιον με κολλητήρι να στα περάσει.

[/quote']

 

Πες τα ρε καρντάση!

 

Από την άλλη (ακούς janick;) ,καλό είναι να μην χρησιμοποιεί κανείς καλώδια κιθάρας για τέτοιες συνδεσμολογίες .,Αν και η απόσταση είναι μικρή,τα καλώδια κιθάρας έχουν μεγαλύτερη αντίσταση και μπορούν να προκαλέσουν αυτό το "μπούκωμα".

 

Ένα μέτρο George L's τι να πειράξει? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο καλωδιο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζεσαι για να συνδεσεις κεφαλι με καμπινα ειναι "διπλο ηλεκτρικο" καλωδιο (σαν και αυτο που εχουν τα λαμπατερ & οι τοστιερες) .Τα "ειδικα" & "καλυτερα" καλωδια ειναι απλα απατεωνια...

 

Καλωδιο κιθαρας ΔΕΝ κανει για αυτη τη δουλεια.

 

 

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΔΩ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
To μονο καλωδιο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζεσαι για να συνδεσεις κεφαλι με καμπινα ειναι "διπλο ηλεκτρικο" καλωδιο (σαν και αυτο που εχουν τα λαμπατερ & οι τοστιερες) .Τα "ειδικα" & "καλυτερα" καλωδια ειναι απλα απατεωνια...

 

Καλωδιο κιθαρας ΔΕΝ κανει για αυτη τη δουλεια.

 

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΔΩ

 

Superfunk, ωραία "το μάζεψες" πριν αρχίσουμε να μιλάμε για υπεραγωγούς υψηλής θερμοκρασίας. Το 'φχαριστήθηκα. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου