Προς το περιεχόμενο

Τι καλωδιο να παρω?


Sozos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ βρηκα καλωδιακι απο κατι πεταμενα που ειχα στα εργαλεια και του κοτσαρισα και δυο jacks και ειναι ενταξει. Η βελτιωση ειναι παραπανω απο αισθητη αλλα και παλι σε φουλ γκαζια μπουκωνει λιγο. Ευτυχως δεν εχει το προβλημα που ειχε οταν τουμπαρω σε crunch. Για τωρα ειναι ενταξει αλλα οταν μπορεσω θα παρω 14awg γιατι αυτο ειναι 18awg και ειναι λεπτοτερο απο οσο χρειαζεται τελικα. Thanks guys!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα, με παρόμοιο θέμα (και μιας από ότι φαίνεται τελείωσε αυτό το θέμα), ήθελα να ρωτήσω αν πάρω ένα στέρεο καλώδιο καρφί-καρφί (balanced) η κιθάρα θα ηχογραφείται στερεοφωνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η φωτογραφία είναι απο κινητό,ορίστε ένα δείγμα για να μη...παιδεύεστε:

 

cables.jpg

 

Αριστερά έχουμε ενα καλώδιο κιθάρας,και δεξιά έχουμε ένα καλώδιο σύνδεσης

ηχείων.

Κατανοητό; :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα, με παρόμοιο θέμα (και μιας από ότι φαίνεται τελείωσε αυτό το θέμα), ήθελα να ρωτήσω αν πάρω ένα στέρεο καλώδιο καρφί-καρφί (balanced) η κιθάρα θα ηχογραφείται στερεοφωνικά;

 

Αν μεσα στο sequencer που χρησιμοποιεις εχεις καποιο στερεο καναλι βεβαιως και θα ηχογραφειτε στερεοφωνικα η κιθαρα.

 

 

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται stereo καλώδιο για να στείλεις το σημα της κιθάρας και στο L και στο R της μίξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται stereo καλώδιο για να στείλεις το σημα της κιθάρας και στο L και στο R της μίξης...

 

Τί εννοείς; Αν επιλέξω από τον sequenser μου στο κανάλι που θα ηχογραφήσω stereo input, τότε στο ίδιο κανάλι αντί να μου δείξει 2 ιδιες κυματομορφές θα μου δείξει μία κυματομορφή ενώ η άλλη (πάντα στο ίδιο κανάλι) θα είναι μια ευθεία, δηλαδή άδεια.

 

Μήπως έχει να κάνει με τους προενισχυτές αυτό; Έχω την E-MU 0404 USB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς; Αν επιλέξω από τον sequenser μου στο κανάλι που θα ηχογραφήσω stereo input' date=' τότε στο ίδιο κανάλι αντί να μου δείξει 2 ιδιες κυματομορφές θα μου δείξει μία κυματομορφή ενώ η άλλη (πάντα στο ίδιο κανάλι) θα είναι μια ευθεία, δηλαδή άδεια.

[/quote']

 

Το θηλυκό βύσμα στην κιθάρα σου είναι μονοφωνικό, δηλαδή στέλνει σήμα μόνο στην μύτη του καρφιού. Σε στέρεο, η μύτη του καρφιού τυχαίνει να είναι το αριστερό κανάλι.

 

Αν πας να ηχογραφήσεις στέρεο, το δεξί κανάλι παίρνεται από τον μεσαίο τομέα του καρφιου. Εκεί όμως δεν έστειλε κανεις σήμα, ώστε να το ηχογραφήσεις, ακόμα και αν χρησιμοποιείς στερεο καλώδιο. Για αυτό παίρνεις και μια ευθεία γραμμή.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται stereo καλώδιο για να στείλεις το σημα της κιθάρας και στο L και στο R της μίξης...

 

Τί εννοείς; Αν επιλέξω από τον sequenser μου στο κανάλι που θα ηχογραφήσω stereo input' date=' τότε στο ίδιο κανάλι αντί να μου δείξει 2 ιδιες κυματομορφές θα μου δείξει μία κυματομορφή ενώ η άλλη (πάντα στο ίδιο κανάλι) θα είναι μια ευθεία, δηλαδή άδεια.

 

Μήπως έχει να κάνει με τους προενισχυτές αυτό; Έχω την E-MU 0404 USB[/quote']

Ακριβώς με τους προενισχυτές έχει να κάνει. Η κιθάρα από μόνη της είναι μονοφωνικό σήμα. Τα διάφορα εφφέ /προενισχυτές κλπ μπορεί να εισάγουν διαφορετικά εφφέ στην L και διαφορετικά στην R έξοδό τους με σκοπό να δημιουργήσουν μια stereo εικόνα. Τότε έχει νόημα αυτές τις 2 εξόδους να τις στείλεις σε ένα stereo in. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η λύση, μια και αυτά τα εφφέ (προσωπική άποψη) δεν δουλεύουν καλά το ένα τέρμα δεξιά και το άλλο τέρμα αριστερα. Συνήθως (ότα γράφω εσωτερικά) τις 2 εξόδους από το TONELAB τις βάζω σε 2 mono κανάλια και τα κάνω λίγο pan δεξία το ένα και λίγο αριστερά (συμμετρικά) το άλλο. Μετά μπορεί να γυρίσω λίγο και τα δύο λίγο προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά αλλά ....κατάλαβες τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλωδιο ηχειων στην εικονα ειναι monster cable? που θα βρω τετοια καλωδια? στην κρυσταλ μου ειπαν αλλα στην σελιδα τους δεν βλεπω τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου