Προς το περιεχόμενο

Ο πιο ευκολος τροπος ηχογραφησης κιθαρας;!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

 

Θα το προχωρήσω ενα επίπεδο ακομα ;)

 

Στην επόμενη πρόβα, αντί να παίξω με τον ενισχυτη μου, θα συνδέσω τα πετάλια μου πανω στο vox-ακι, και θα στειλω το σήμα με DI (μπορει και μια λαμπατη μικρή προενισχυση που εχω που εξυπηρετεί και ως DI) στα ηχεία!

 

Επίσης, λεω τα εφέ πεταλακια να τοποθετηθούν στην έξοδο του vox έτσι ώστε να παρεμβάλλεται στο σήμα μετα την προενισχυση του vox amplug, και.....θα δούμε!

 

Αν το καταφέρω να παίζει αξιοπρεπώς, με βλέπω στα live να κουβαλάνε ολοι οι αλλοι τους ενισχυτές τους, και εγω οταν με ρωτάνε με τι ενισχυτη παίζω, να βγάζω το vox απο την τσέπη μου!  ;D

 

 

Σημ.: θα μου πειτε, γιατι αυτή η μπακατελιά; Γιατι εύκολα έβγαλα αυτόν τον ηχο χωρίς να πολυ πειραξω ρυθμίσεις. Τωρα, αν κανει δουλεια;;; Θα δείξει.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον,

αναβαθμισα την Vintage Icon V6 strat με τους Tonerider City Limits.

 

Επισης, αναβαθμισα και τα ηλεκτρικα με CTS pots, 0,022 orange drops, και oak Grigsby αφου περασα το cavity με αγωγιμη ταινια χαλκου.

 

Η εντυπώσεις;

 

1. Θορυβος, ανυπαρκτος, επρεπε να ανοιξω το Master του Bugera V22 στο 4-5 (το volume ειναι στο 10 του καθαρου καναλιου) για να ακουσω θορυβο.

 

2. Οι μαγνητες τα σπανε! Τσιμπιτα μπασσα, διαυγη, με ογκο, και υψηλα με "χαρακτηρα" χωρις να ξυριζουν!

 

3. Μπορει τωρα αυτη η κιθαρα να παιξει τα πάντα!

 

 

Κοστολόγιο;

 

- Vintage icon v6 strat distressed= 300 euro

- Tonerider City Limits= 100euro

- Tusq nut black= 10 euro

- Ηλεκτρικα= 50 euro.

 

Συνολο=460ευρω

 

Η οποία κιθάρα, δεν ξεκουρδιζει, κραταει κουρδισμα, ηχος ο,τι παραπανω (και παρακατω με clean σε voxamplug κατευθειαν στον υπολογιστη) και γενικά, νομίζω οτι ενισχυθηκε η αποψη μου πως και ενα απλό όργανο με ρυθμιση και λιγότερα λεφτα, μπορει να ακουστει το ιδιο καλά με ενα....αμερικανικο;;!

 

Ανεβάζω στα γρηγορα ρυθμικά, και μετα σολο με od κτλ

Clean_ToneriderCityLimits.mp3

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενισχυτη ειναι γραμμενο αυτο?

Δεν μπισταει καθολου για τα δικα μου δεδομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aααα ΟΚ διαβασα κατι περι Bugera V22.

So, δεν ξερω πως θα ακουγοταν σε ενισχυτη.

 

Σχολιασα εντυπωσιασμενος αρνητικα, γιατι περιμενα κατι καλυτερο βαση οσων εχω ακουσει για τους "φτηνους και καλους" Tonerider .

Πχ μια sx strat ενος μαθητη μου, φτηνιαρικη των 120 ευρω, με τους μαμισιους μαγνητες (αλλαγμενα pot), την τεσταρα σπιτι προχειρα με μια Line6 hd500 και μπισταγε καλυτερα.

Σιγουρα το κλιπ αυτο, εμενα προσωπικα δεν με πειθει να τους βαλω σε μια δικια μου strat. Θελω μαλλον πιο αγρια πραγματα απο αυτο που προσφερει ο tonerider.

 

Προσωπικα την εχω καταβρει με κατι παλιους Van Zandt.

Αλλα που να τους ξαναβρω και για τις αλλες μου strat.

Εχω ακουσει οτι αυτοι που βγαζουν οι γιοι του δεν ειναι τοσο καλοι.

Ψαχνομαι.

Ισως παω σε texas special ή antiquity ή custom shop '69

Μαλλον θα τους παρω ολους, θα φτιαξω 3 pickguard και θα δοκιμαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η αλήθεια ειναι οτι γράφτηκε φτωχά και στα γρήγορα μονο με το voxaki (σορυ για αυτο και το πιθανό παραπλανητικό αν δημιουργήθηκε)

 

Ομως, μιας και ήμουν λιγο διστακτικος οταν αγόρασα τους εν λόγω μαγνήτες, μπορω να πω πως μετα, σε σύνδεση κατευθείαν στο normal input του a Bugera V22, έμεινα έκπληκτος!

 

Μεχρι πριν, η κιθαρα αυτή ακουγόταν λιγο.. Αψυχη.

 

Και δεν ειναι οτι απλα έγινε πιο ζωντανός, και με ... χαρακτήρα ήχος, αλλα το πιο σημαντικό (που και εσείς θα έχετε βρεθεί κάποτε με κάποιο καλο μηχάνημα), το οτι πολυ εύκολα ρυθμίζεται πλέον ο ενίσχυτης/ πετάλια/ πεταλιερα στους ήχους που ψάχνεις ;)

 

Μεχρι πρότινος, πάλευα να βγάλω ενα αξιοπρεπή, ισορροπημένο ηχο στον Bugera που έλεγα οτι φταίει και εκείνος.

 

Αλλα τωρα, ειναι πολυ πιο εύκολο ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aααα ΟΚ διαβασα κατι περι Bugera V22.

So, δεν ξερω πως θα ακουγοταν σε ενισχυτη.

 

Σχολιασα εντυπωσιασμενος αρνητικα, γιατι περιμενα κατι καλυτερο βαση οσων εχω ακουσει για τους "φτηνους και καλους" Tonerider .

Πχ μια sx strat ενος μαθητη μου, φτηνιαρικη των 120 ευρω, με τους μαμισιους μαγνητες (αλλαγμενα pot), την τεσταρα σπιτι προχειρα με μια Line6 hd500 και μπισταγε καλυτερα.

Σιγουρα το κλιπ αυτο, εμενα προσωπικα δεν με πειθει να τους βαλω σε μια δικια μου strat. Θελω μαλλον πιο αγρια πραγματα απο αυτο που προσφερει ο tonerider.

 

Προσωπικα την εχω καταβρει με κατι παλιους Van Zandt.

Αλλα που να τους ξαναβρω και για τις αλλες μου strat.

Εχω ακουσει οτι αυτοι που βγαζουν οι γιοι του δεν ειναι τοσο καλοι.

Ψαχνομαι.

Ισως παω σε texas special ή antiquity ή custom shop '69

Μαλλον θα τους παρω ολους, θα φτιαξω 3 pickguard και θα δοκιμαζω

 

Σπύρο, χωρίς να θέλω να φτάσω ή να αμφισβητήσω την εμπειρία και τις γνώσεις σου, θέλω να προσθέσω μόνο ότι εξαρτάται και από το τι θέλεις βασικά να βγάλεις σαν ήχο...

Για παράδειγμα σε μένα οι Tonerider City Vibe, τύπου SRV φαντάσου τους διαφημίζουν, βγάζουν πολύ ωραίο vintage άκουσμα strat. Είναι low output βεβαία, δεν αρπάζουν στα drive πολύ δηλαδή (που και αυτό είναι ζήτημα ρυθμίσεων), και με έχουν κάνει να προτιμώ την Squier μου από κάτi Fender Mexican ή custom shop...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εξαρτάται και από το τι θέλεις βασικά να βγάλεις σαν ήχο...

 

Φυσικα.

Σχολιασα αναλογα, γιατι με αυτο ...

εντυπώσεις;

2. Οι μαγνητες τα σπανε! Τσιμπιτα μπασσα, διαυγη, με ογκο, και υψηλα με "χαρακτηρα" χωρις να ξυριζουν!

... περιμνενα να ακουσω κατι αλλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα.

Σχολιασα αναλογα, γιατι με αυτο ...... περιμνενα να ακουσω κατι αλλο

 

Δυστυχώς, το παίξιμο μου (μονο rhythm, και οι ρυθμίσεις μονο στο voxaki) δεν μεταφράζει σωστά οπως στον Bugera.

 

Επιφυλάσσομαι ομως να ανεβάσω κατι που να φτάνει στον ηχο που ακούω απο τον λαμπατο ενισχυτη ;)

 

Επίσης, πλέον εφαρμόζω "μινιμαλιστική" προσέγγιση χτισιματος του ηχου μου, δηλ, ο,τι μπορω να βγάλω μονο με τον ενισχυτη, αλλα και 1 od πετάλι (το πολυ 2)

 

Μετα απο 20 χρονια που τοτε είχα μακρύ μαλλί  :'( και να παίζω με το metal zone στο 11, και πεταλιερες, έμαθα  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πόσο μάλλον να τονίσω τις δυνατότητες του Σπάιρους, που είναι σέσσιον επαγγελματίας μουσικός.............ήχο βγάζει όποιος έχει λιώσει το πωπό του κι έχει κάψει ενισχυτές και κιθάρες, είτε είναι σέσσιον, είτε πανκ.

Τα υπόλοιπα, με φταίει ο μαγνήτης, ο ενισχυτής,η κιθάρα είναι από αλαβασρόξσυλο, δεν ταιριάζει το πεντάλ στην αλυσίδα κλπ, είναι για ανόητες αγελάδες.

 

ΥΓ δεν χρησιμοποιώ πετάλια, τα τελευταία 2 χρόνια κατάργησα ακόμα και το πετάλι του ενισχυτή. Εδώ δεν ξέρω να παίζω κιθάρα, τα πετάλια θα μάθω? Ένα, ένα και με τη σειρά λαίμαι φίλοι κλάφτονες  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου