Προς το περιεχόμενο

Ο πιο ευκολος τροπος ηχογραφησης κιθαρας;!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπερα μου!

 

Λοιπον, βρηκα και εκανα τον πιο ευκολο τροπο να ηχογραφω και να γραφω την κιθαρα με πεταλια στον υπολογιστη μου. Το μοιραζομαι μαζι σας, αν μπορει να βοηθησει και καποιον που ψαχνεται.

 

Κιθαρα, η Vintage icon V6 distressed με stock Wilkinson μαγνητες, neck θεση

 

Λοιπον, χρησιμοποιησα το Voxamplug AC-30 το οποιο χρησιμοποιησα ως virtual ενισχυτη, αλλα στην περιπτωση του ομως δεν ειναι τοσο ψηφιακος, γιατι ειναι κυκλωμα και οχι προσομοιωση απο plugin. (ρυθμιση Amplug: gain 2, treble 5.5, volume 10)

 

Συνεδεσα επανω του μερικα πεταλια που εχω, Mooer BluesCrab, Joyo Overdrive(aka TS808) και μπορω να πω πως εμεινα εκπληκτος!

Η παρακατω ηχογραφηση με το Mooer BluesCrab (ρυθμιση: Level 2 o'clock, tone 12 o'clock, gain 3 o'clock)

 

Κατευθειαν στην εισοδο του mac και με την onboard καρτα του επαιζα με 6,7ms latency! (mid 2009 μοντελο)

 

Λιγο βάθος απο το Logic, και 3-4 db μειωση eq στα 3,2Κ γιατι μου τσιμπησανε λιγο στην ηχογραφηση.

 

Και προχειρα ο ηχος (χωρις να πολυψαξω αληθεια) για  SRV καταστασεις!

 

Το signal flow:

Vintage V6 strat---> Mooer BluesCrab-->Vox amplug Ac-30 -->mini jack σε mini jack--> onboard macbook mic input

 

 

 

Παραθετω και φωτο και audio sample

 

 

LittleWing_Voxamplug_MooerB.mp3

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατι πηγε στραβα και δεν φαινεται ο τιτλος;;;;!!!  :o

 

"Ο πιο ευκολος τροπος ηχογραφησης κιθαρας σε υπολογιστη;!"

 

Voxamplug_Mooer.thumb.jpg.996d40764a7ca83eff340031df10ee5d.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικό το αποτέλεσμα γενικότερα, ειδικά αν αναλογιστούμε με τι εξοπλισμό γράφτηκε! Έπρεπε απλά να ποστάρεις το audio sample και να ψάξουμε εμείς να βρούμε με τι γράφτηκε, θα έπεφτε πολύ γέλιο! Πολύ χρήσιμο το post σου για αυτούς που έχουν πετάλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ανεβασω και αλλα με ηχους με Mooer Hustle drive (κλωνος OCD fulltone) και το Joyo Overdrive (ibanez TS808)

 

 

Απο οτι βλεπω, "μεταφραζει" πολυ καλά τους ηχους των πεταλιων το vox-ακι. Αν ναι, τοτε λυθηκε το προβλημα μου για ηχογραφησεις στο σπιτι! χιχι!

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικό το αποτέλεσμα γενικότερα, ειδικά αν αναλογιστούμε με τι εξοπλισμό γράφτηκε! Έπρεπε απλά να ποστάρεις το audio sample και να ψάξουμε εμείς να βρούμε με τι γράφτηκε, θα έπεφτε πολύ γέλιο! Πολύ χρήσιμο το post σου για αυτούς που έχουν πετάλια!

 

χμ,καλη ιδεα δεν το σκεφτηκα!  ;D

 

Επισης, αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως οι stock wilkinson μαγνητες ειναι παρα πολύ αξιοπρεπεις!

 

 

Συνοψίζοντας με τι γραφτηκε:

 

1. Vox amplug AC-30

    http://www.thomann.de/gr/vox_amplug_2_ac30.htm

    τωρα πουλιεται το καινουργιο (2) με εφε!!!

 

2. Mooer BluesCrab

    http://www.thomann.de/gr/mooer_blues_mood_2.htm

    απιστευτα κλωνοι πεταλακια για τα λεφτα τους! Πολύ καλη κατασκευη και εχει κλώνους για τα παντα

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σας άρεσε  ;)

Και αν και είχα στο μυαλό μου τον ηχο του srv στο little wing, σαν σκέψη είχα να δοκιμάσω να κανω και eq match με freq analyser, και πρόχειρα που το είχα κανει στο PC με την πεταλιερα. Ομως δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα (λόγω χρόνου).

 

Η αλήθεια ειναι οτι μου φάνηκε πολυ πιο εύκολο να πετύχω αυτόν τον ηχο έτσι, απο οτι στον ενισχυτη μου (Bugera V22)

 

(Αυτα τα λίγα και για το SRV tone harvesting ;) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πραγματικά πολύ καλή προσομοίωση για τα μέσα που χρησιμοποίησες...

 

ΥΓ. θα σου πρότεινα πριν το reverb να πρόσθετες και κάποιες αρμονικές με το nXtasy της Crysonic... αξίζει να το δοκιμάσεις και πιστεύω θα σε βοηθήσει για το κάτι παραπάνω (και σε αυτή αλλά και σε άλλες περιπτώσεις)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου