Προς το περιεχόμενο

Korg pitchblack πρόβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εδώ και χρόνια ένα Korg Pitchblack και λειτουργούσε απροβλημάτιστα.

 

Το δουλεύω τροφοδοτούμενο με MXR DC brick.

 

Στην τελευταία πρόβα, και για πρώτη φορά με δυσκόλεψε πάρα πολύ και σχεδόν κούρδισα με το αυτί. Κάθε φορά που παίζω μια χορδή και πάω να την κουρδίσω, αρχικά δείχνει το σήμα της χορδής που παίζω για 2'' και μετά δείχνει το σήμα της επόμενης πιο μπάσας χορδής. Δηλαδή αν κουρδίζεις την Ε καντίνι σου δείχνει 2'' Ε και μετά Β. Αν κουρδίζεις Β, 2'' Β και μετά G κ.ο.κ. στην Ε μπάσα μου δείχνει Β πάλι!

 

Το έκλεισα και το άνοιξα αρκετές φορές και το έβγαλα λίγη ώρα από το ρεύμα της τροφοδοσίας, αλλά δεν έφτιαξε.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα συντονισμού; Το έχω συναντήσει σε πολλά κουρδιστήρια. Μπορείς να χτυπάς την ανοιχτή χορδή και να mutάρεις τις υπόλοιπες. Αν σου κουρδίζει σωστά με αρμονικές τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβαίνει λόγω συντονισμού.
Επίσης βεβαιώσου πως κάνει σίγαση όταν το χρησημοποιείς ώστε να μην έχεις ακουστικό feedback και το μπερδεύουν οι άλλες χορδές.
Και το setup της κιθάρας παίζει ρόλο, αν οι χορδές είναι πολύ κοντά ή πολύ μακριά από το μαγνήτη τα κουρδιστήρια μπορεί να μπερδεύονται.

Μου έχει τύχει με παραπλήσιο κουρδιστήρι (pitchblack poly), παραπλήσιο πρόβλημα και ο λόγος ήταν κακό σήμα από κακό καλώδιο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το set up και ειδικά το ύψος δεν εχει αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια. Θα δοκιμάσω και με άλλο καλώδιο.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/11/2023 στις 2:00 ΜΜ, Sozos είπε

Μου έχει τύχει με παραπλήσιο κουρδιστήρι (pitchblack poly), παραπλήσιο πρόβλημα και ο λόγος ήταν κακό σήμα από κακό καλώδιο.

Τελικά ήταν το καλώδιο. Είχε αρχίσει να τα φτυνει. 

Thanks!

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου