Προς το περιεχόμενο

Πειραματικο κομματι ηλεκτρονικης στυλ Tangerine


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα πειραματικο κομματι, ηλεκτρονικης μορφης, που θυμιζει ( αλλα δεν ειναι  ;D ) τη χρυση δεκαετια των Tangerine..με λιγη δοση ψυχεδελειας..

 

Ονομαζεται Humans Part 2 ( Lunar Expedition ) και ειναι τροπο τινα αφιερωμενο στην εξελιξη της διαστημικης πορειας του ανθρωπου.

 

Δυστυχως, το upload επιτρεπει μεχρι 4000MB, οποτε δεν μπορω να το αφησω εδω.

Θα το βρειτε εδω ομως:

 

Freemind Music

( καντε scroll προς τα κατω τη σελιδα )

 

με το αντιστοιχο ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε και πάλι συγχαρητηρια, πραγματικά πολύ ωραίο κομάτι.

 

* δεν μπορουσα μα μην μπω στον πειρασμό να  ακούσω, είμαι fan και έχω αρκετά βινίλια από Tangerine και τους ειχα δει και στο Λυκαβητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά υπέροχες και προσεγμένες οι συνθέσεις του φίλου freemindgr, συνδυασμός αρτιας δομής, και εντονων συναισθημάτων.

 

Εμπνευσμένα θέματα που τα αποδίδει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για το είδος.

 

Και σε παλαιότερα κομμάτια του που μας έχει παραθέσει εχω την ίδια αίσθηση πάντα.

 

Ειναι ωραίο γιατι πραγματικά μου θυμίζεις γιατί μου άρεσαν απο μωρό τα synth, η ηλεκτρονική μουσική, γενικά το ύφος και το είδος.

 

Δεν αρκέστηκα μόνο στο ενα κομμάτι που μας πρότεινες όπως καταλαβες~ ;D ;D

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσεγμένη δουλειά φαίνεται: από την επιλογή των ήχων, μέχρι τις φωτό που "συνοδεύουν" τα κομάτια, μέχρι την ποιότητα του mp3 encoding, μέχρι τα tags στο mp3 αρχείο (τα οποία είναι επιτέλους σωστά, σε αντίθεση με τόσους-τόσους άλλους).

 

Μπράβο και πάλι μπράβο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freemind φοβερές μουσικές! Συμφωνώ κατά λέξη με τον cos_dr (εκτός απο το σημείο με τα synths, με τα οποία είμαι άσχετος..) Πολύ ψηλά ο πήχυς,έχεις κάμει εξαιρετική δουλειά.Πραγματικά το απόλαυσα..

 

Μπράβο κι απο μένα. :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική δουλειά. Η καλύτερη που έχω ακούσει ποτέ στο φόρουμ (ανεξαρτήτως μουσικού στυλ) αλλά και από τα παιδιά του φόρουμ. Η σελίδα μπήκε αμέσως στα Bookmarks.

 

Δεν ξέρω αν διαχωρίζονται πλέον οι "επαγγελματικές" από τις "ερασιτεχνικές" δουλειές (όσον αφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα κι όχι στην επιλογή του βιοπορισμού) αλλά θα την χαρακτήριζα "επαγγελματική" και θα σε παρότρυνα οπωσδήποτε να την προωθήσεις, διαδικτυακά και μη. Να μην σου πω ότι αν τα πιάσει το αυτί κάποιου μεγαλόσχημου όπως πχ. ο Jose Padilla τα βλέπω σε χρόνο dt σε κάποια συλλογή...

 

Να σε ευχαριστήσω επίσης εκ βαθέων γιατί είχα πολύ καιρό να ακούσω τέτοιο στυλ (από Tangerine μέχρι πιο σύγχρονα ηλεκτρονικά) και μου τα ξανάφερες στις προτιμήσεις μου. Ήδη μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να τα ακούει απ'το mp3 player σε ένα μεγάλο ταξίδι με το τρένο χαζεύοντας τα τοπία...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ρε παιδια...ειπαμε, μικρομεσαιος ειμαι...Σε ποιον να πρωτοδωσω λεφτα?!!  ;D

 

Άψογος όπως πάντα.Το είχα κατεβάσει και το ακούσα αρκετά αλλά είχα ξεχάσει να γραψω :-[

 

Επειδη εισαι εσυ, δεν θα σε μαστιγωσω σε δημοσια θεα στην πλατεια Συνταγματος :D Συν ο,τι λες καλα λογια..Γινεται να χασουμε τους καλους πελατες; :D

Σ'ευχαριστω πολυ για την ακροαση ( του 6λεπτου βαρετου κομματιου )

 

φίλε και πάλι συγχαρητηρια, πραγματικά πολύ ωραίο κομάτι.

 

* δεν μπορουσα μα μην μπω στον πειρασμό να  ακούσω, είμαι fan και έχω αρκετά βινίλια από Tangerine και τους ειχα δει και στο Λυκαβητό.

Βινιλια? Ανταλλαζω μια κακη κριτικη με 1 βινιλιο  :o

Θα ηθελε να ειναι "tangerine feeling" βεβαια το κομματι ( για να λεμε του στραβου το δικιο ), ομως καλο ειναι να καβαλαμε και κανα καλαμι που και που :)

Πραγματικα, μετα απο τον Jarre ( που με απογοητευε οσο περναγε ο καιρος ), νομιζω πως οι Tangerine εδωσαν ολες τις βασεις για αυτο που ονομαζουμε συγχρονη ηλεκτρονικη μουσικη. Ειχαν τα σκαμπανεβασματα τους, ομως οταν εβγαζαν ολους αυτους τους ζεστους ηχους με τα μηχανηματα τους, δικαιολουνται για ολα!

 

Πραγματικά υπέροχες και προσεγμένες οι συνθέσεις του φίλου freemindgr, συνδυασμός αρτιας δομής, και εντονων συναισθημάτων.

Ειπαμε 100Ε η καθε καλη λεξη, αλλα εδω σηκωνει και ενα bonus  ;D

Ευχαριστω πολυ cos_dr.

Ασε με να εχω παντα μια αμφιβολια για το κατα ποσο αξιζω ολες αυτες τις λεξεις  και τις κριτικες ;) Απλη μουσικη ειναι..Στην περιοδο του κλασσικισμου, μαλλον σε καμια γωνια θα ημουν και θα ζητιανευα 1 ξεροκομματο για λιγες νοτες ;)

 

Η προσεγμένη δουλειά φαίνεται: από την επιλογή των ήχων, μέχρι τις φωτό που "συνοδεύουν" τα κομάτια, μέχρι την ποιότητα του mp3 encoding, μέχρι τα tags στο mp3 αρχείο (τα οποία είναι επιτέλους σωστά, σε αντίθεση με τόσους-τόσους άλλους).

 

Μπράβο και πάλι μπράβο.

 

Eyeprotocol, να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη που δημοσιευσα link ενος αλλου μουσικου site για ενα μονο κομματι. Δυστυχως ομως, ηταν τοσο μεγαλο, ωστε τα 4000ΜΒ ( που ειναι λογικο μεγεθος για ενα..λογικο σε χρονικη διαρκεια κομματι ) ηταν πολυ λιγα απο τη μια, ενω απο την αλλη δεν μπορουσα να βαλω κατευθειαν το link για το mp3.

Ε, αυτα τα συγχαρητηρια θα τα δεχτω και με μεγαλη ευχαριστηση, μιας και ισως να ειναι η μονη μουσικη σελιδα που εχω προσεξει τοσο πολυ :P Αρα, μπραβο μου, που απασχοληθηκα 1 λεπτο παραπανω απ'ο,τι συνηθως.  ;D

Περα απο την πλακα, νομιζω πως η κωδικοποιηση και τα tags ειναι κατι βασικο για ενα mp3 αρχειο και δεν ειναι και χρονοβορα διαδικασια ( ισως το ο,τι δουλευω με το Wavelab και τα tags του wave αρχειου, να μου λυνει τα χερια ).  Ασε που οι περισσοτεροι πελατες τρελαινονται για ολα αυτα ;D

 

Freemind φοβερές μουσικές! Συμφωνώ κατά λέξη με τον cos_dr (εκτός απο το σημείο με τα synths, με τα οποία είμαι άσχετος..) Πολύ ψηλά ο πήχυς,έχεις κάμει εξαιρετική δουλειά.Πραγματικά το απόλαυσα..

Ο πηχυς τεθηκε πολυ χαμηλα. Απλως οι σοβαροι και αξιοπρεπεις συνθετες που κυκλοφορουν στο noiz ( και σε αλλα μουσικα forum ) δεν ειναι τοσο ψωνια οσο εγω, ωστε να δινουν link για τις δουλειες τους.

Και εαν κοιταξει κανεις και σελιδες του εξωτερικου, θα καταλαβει πως ειμαστε πολλα χρονια πισω ( ευτυχως οχι συνθετικα ) σε πολλα πραγματα.

Σ'ευχαριστω για το χρονο σου και για την απαντηση σου  ;)

 

Εξαιρετική δουλειά. Η καλύτερη που έχω ακούσει ποτέ στο φόρουμ (ανεξαρτήτως μουσικού στυλ) αλλά και από τα παιδιά του φόρουμ. Η σελίδα μπήκε αμέσως στα Bookmarks.

 

Δεν ξέρω αν διαχωρίζονται πλέον οι "επαγγελματικές" από τις "ερασιτεχνικές" δουλειές (όσον αφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα κι όχι στην επιλογή του βιοπορισμού) αλλά θα την χαρακτήριζα "επαγγελματική" και θα σε παρότρυνα οπωσδήποτε να την προωθήσεις, διαδικτυακά και μη. Να μην σου πω ότι αν τα πιάσει το αυτί κάποιου μεγαλόσχημου όπως πχ. ο Jose Padilla τα βλέπω σε χρόνο dt σε κάποια συλλογή...

 

Να σε ευχαριστήσω επίσης εκ βαθέων γιατί είχα πολύ καιρό να ακούσω τέτοιο στυλ (από Tangerine μέχρι πιο σύγχρονα ηλεκτρονικά) και μου τα ξανάφερες στις προτιμήσεις μου. Ήδη μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να τα ακούει απ'το mp3 player σε ένα μεγάλο ταξίδι με το τρένο χαζεύοντας τα τοπία...

Φιλε bloody sunday, ενδιαφερον η προταση σου και με τιμα ιδιαιτερα οποιαδηποτε σκεψη που βλεπει ως "επαγγελματικη" τη δουλεια μου.

Καποτε ειχα προωθησει demo σε πολλες εταιριες μιας instrumental δουλειας ( της οποιας ενα κομματι "revival waters", εχω και στο site ). Ακομα περιμενω απαντηση. :D

Πιστευω πως εχω πολλα να μαθω και πολλα να ξεκαθαρισω. Ισως να επεκταθω περισσοτερο στο προσωπικο μου στυλ ( που ειναι κυριως το ακουστικο με εμφαση στο πιανο ) και να σταματησω να "μπασταρδευω" αλλα ειδη με συνθεσεις ;)

Μακαρι να δινουν αυτη την εικονα τα κομματια. Η αμφιδρομη σχεση μουσικης-ακροατη ειναι η μεγαλυτερη επιβραβευση για εναν μουσικο. Εξαλλου απο τη στιγμη που ενα κομματι φυγει απο τα χερια του μουσικου, γινεται κομματι ολων και ολοι μπορουν να φερουν δικες τους εικονες μεσα στο μυαλο ( γι'αυτο και ειναι τοσο ελλειπεις οι τιτλοι σαν εμπνευση )).

 

Και παλι σας ευχαριστω ολους ( αχ αχ..πανε 1000Ε ετσι για την πλακα :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήταν ενδιαφέρον για εμάς τους fan  ;D να μας έδινες πληροφορίες, για το ποιά synth σοφτ και χαρντ αποτέλεσαν συστατικά στοιχεία, για τις δημιουργίες σου,

 

Σαν να άκουγα atmosphere spectrasonics μεσα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου