Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Flanger πεταλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους  εχω το παρακατω πεταλι 

http://www.sourceaudio.net/products/legacy/tri-mod_flanger.php 

το οποιο δεν χρησιμοποιουσα για καμποσο καιρο και καθοταν στο κουτι του.Πριν καναδυο εβδομαδες αρχισα παλι να το χρησιμοποιω

λειτουργουσε αψογα  μεχρι που καποια στιγμη  δεν εσβηνε οταν παταγες το switch.

Το εδωσα σε ενα γνωστο  που γνωριζει απο ηλεκτρονικα μου ειπε πως δεν εχει προβλημα το switch, ισως καποιο προβλημα  στην πλακετα  .Μπορω να κανω τιποτα?Αξιζει να ασχοληθω παραπανω?Ευχαριστω για την οποια βοηθεια προκαταβολικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα Πανο, γρηγορο trick:

 

Αν δεν εχει αλλο θεμα το πεταλι και παιζει μια χαρα απλως δεν κλεινει ποτε, βαλ το σε ενα true bypass looper. Ετσι θα ειναι παντα ανοιχτο αλλα θα μπαινει στην αλυσιδα σου μονο οταν το ενεργοποιεις απο το looper. Ειναι πολυ απλο να φτιαξεις ενα, το κοστος των υλικων ειναι περιπου 20ε max.

 

Λογικα θα μπορεις να αλλαξεις το διακοπτη αν υπαρχει χωρος ή να διορθωσεις το υπαρχον προβλημα και υπαρχουν πολλα παιδια που θα μπορουν να στο φτιαξουν. Προσωπικα δε ξερω τι τυπο διακοπτη / κυκλωμα χρησιμοποιουν τα soundblox - αν ειναι απο τους μηχανικους 3pdt ισως αι με λιγο contact spray με πολυ προσεκτικο και μετρημενο ψεκασμα να διορθωθει. Στειλε οπωσδηποτε mail στην εταιρια, θα βγαλεις ακρη πιστευω. Το true bypass box θα σου μεινει παντως σε καθε περιπτωση ακομη και αν αποφασισεις να μη χρησιμοποιησεις το flanger :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ευχαριστω για τις προτασεις εστειλα mail στην Source Audio οπως ειπες και περιμενω.Τωρα για το true bypass looper  μου ειχε περασει απο το μυαλο μιας και το πεταλι

δουλευει κανονικα.Τωρα για να το φτιαξω εγω  ??? δεν εχω ιδεα.Υπαρχει καποιο  κιτ ::)

να δοκιμασω ;D Σε ευχαριστω και παλι. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ευχαριστω για τις προτασεις εστειλα mail στην Source Audio οπως ειπες και περιμενω.Τωρα για το true bypass looper  μου ειχε περασει απο το μυαλο μιας και το πεταλι

δουλευει κανονικα.Τωρα για να το φτιαξω εγω  ??? δεν εχω ιδεα.Υπαρχει καποιο  κιτ ::)

να δοκιμασω ;D Σε ευχαριστω και παλι. 8)

 

Πολυ καλα εκανες και εστειλες - νομιζω θα βρεθει λυση.

 

Για την εμμεση λυση του true bypass box δες εδω

 

http://www.generalguitargadgets.com/effects-projects/boosters/effects-loop-switch-boxes/

 

στην παραγραφο "Single Effects Loop Switch Box".

 

Εχει ολα οσα χρειαζεσαι.

 

Αν θες να βαλεις LED για να σου δειχνει αν η λουπα ειναι ενεργη χρειαζεσαι και εξωτερικη τροφοδοσια ή μπαταρια. Αν μπορεις να το χειριστεις χωρις τετοια ενδειξη (ειδικα αν προοριζεται για χρηση μεσα στο σπιτι) γλιτωνεις την τροφοδοσια και την μανουρα αυτη με τα ρευματα, λειτουργει κανονικοτατα (ετσι και αλλιως ειναι passive, το μονο active μερος ειναι το led) και αντι για 3pdt διακοπτη μπορεις να βαλεις 2pdt που ειναι φτηνοτεροι (2ε αντι για 4ε στην Αθηνα απ οτι εχω δει) και απο αυτους που ετυχα εγω λιγοτερο θορυβωδεις στο μηχανικο κλικ (δλδ το ποσο ακουγεται στο πατημα, ειδικα αν σκοπευεις να ανοιγοκλεινεις διακοπτες ολη νυχτα ενω το ετερον ήμισυ κοιμαται οπως εγω :) -βεβαια μιλαμε για λεπτομερειες τωρα)).

 

Μεγαλη προσοχη με κολλητηρια (μην το ξεχασεις ανοιχτο!!!!!!!!!!!!!!!) και τρυπανια, αλλα αφου τα καταφερνω εγω, δεν νομιζω οτι υπαρχει κανεις που να μην μπορει να τα καταφερει*

 

Να και το δικο μου στο οποιο βεβαια εχω βαλει και αναδραση (οχι οτι χρησιμευσε και πολυ) και συνδυασμο μονιμου διακοπτη και στιγμιαιου για να μπορω αν θελω να εχω ενα εφφε ενεργο οσο ο ποδοδιακοπτης ειναι πατημενος. Υπαρχει βεβαια παντα ενα ανεπαισθητο κλικ καθως η σταθμη του σηματος μεταβαλλεται κατα την μεταβαση, και το κλικ ειναι αναλογο της διαφορας αυτης - ειδικα σε εφφε που αναστρεφουν τη φαση του σηματος δεν το γλυτωνεις :)

 

*οπως βλεπεις αστοχω καμμια φορα στις τρυπες.... no pun intended :)

DSC_0226.thumb.JPG.2d3c9f42f72c77bc11c321260557311a.JPG

DSC_0222.thumb.JPG.313446836eccc4a8bb83908525f52b9f.JPG

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω και παλι κατατοπιστικοτατος ;)

Εσυ εισαι καλλιτεχνης με το κολλητηρι.  :D

 

Μπα, σε καμμια περιπτωση... απλως βελτιωνεσαι απο τα λαθη σου :)

 

Σημαντικο, μη ξεχασω:

 

Αν παρεις το ιδιο κουτι, κοιτα να τρυπησεις απο την ασημενια πλευρα που ειναι αλουμινιο, η μαυρη ειναι μεταλλο και θα σου παρει ωρες, θα σου βγαλει την πιστη και θα σου φθειρει πολυ τα εργαλεια. Η ασημενια ειναι ομως βουτυρο :)

 

Ο.τι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε, ειναι πολυ καλο πρωτο προτζεκτ για να ξεκινησεις ενα καινουριο δημιουργικο και ανταποδοτικο χομπυ :)

 

Καλη επιτυχια :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου