Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα Hagstrom Viking Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ;D

Μπορει να μου πει καποιος αν εχει καποια εμπειρια με αυτες τις κιθαρες?

Τι λενε παικτικα ηχητικα και ποιοτικα?

Με ενδιαφερει περισσοτερο η Viking Deluxe NA. http://a1.images5.thomann.de/pics/prod/198107.jpg

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα. ;D

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι λιγο ειδον αρεσων πηρον και επειδη θα την κανω εισαγωγη γι αυτο θελω να ακουσω

καποιες γνωμες. Aν και την ακουσα σε καποιο live σε εναν MG 100 μονο που φανταζομαι πως θα ακουστει

στον 1959 και στον Twin reverb μου με πιανει μια ανατριχιλα lol ;D

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ;D

Μπορει να μου πει καποιος αν εχει καποια εμπειρια με αυτες τις κιθαρες?

Τι λενε παικτικα ηχητικα και ποιοτικα?

Με ενδιαφερει περισσοτερο η Viking Deluxe NA. http://a1.images5.thomann.de/pics/prod/198107.jpg

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα. ;D

 

Είχα την απλή Viking (ουσιαστική διαφορά ηχητικά και παικτικά, μηδέν).

 

Αν μπορείς να συνηθίσεις το απερίγραπτα λεπτό μπράτσο, τότε θα έχεις μια απίστευτη κιθάρα, σε εξαιρετική τιμή. Δεν είναι ακριβώς 335 (καθότι μικρότερο σώμα) αλλά μπορείς να παίξεις από jazz μέχρι hard rock άνετα. Πρέπει να είναι η μόνη κάτω του χιλιάρικου κιθάρα που ήρθε στα χέρια μου και δεν χρειαζόταν απολύτως τίποτα για να παίξει τέλεια, ούτε καν σετάπ!

 

Αν την έβγαζαν με ένα αξιοπρεπώς παχύ μπράτσο, θα σκεφτόμουν και σήμερα να πάρω μια Viking και μάλιστα θα επέλεγα αυτή με το Tremar. Αλλά δυστυχώς πάντοτε οι Hagstrom είχαν τέτοια μπράτσα, εννοώ και οι "original" παλιές. Έχω παίξει με δύο τέτοιες και τολμώ να πω ότι οι σημερινές τις φτάνουν άνετα σε ποιότητα κατασκευής και γενικότερη αξία ως όργανα.

 

Προχώρα άφοβα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να προσθεσω οτι αν καποιος εχει μικρη παλαμη,οπως εγω, τα λεπτα μπρατσα ειναι ποιο βολικα...σε σχεση με τα ποιο vintage μπρατσα.

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ενοεις λεγοντας  απεριγραπτα μικρο μπρατσο...οπως ενα modern c fender..πχ ...

 

Απερίγραπτα λεπτό είπα. Το modern C μπροστά του είναι ρόπαλο.  ;D

 

Από την άλλη είναι και φαρδύ το μπράτσο της Hag.

 

και να προσθεσω οτι αν καποιος εχει μικρη παλαμη,οπως εγω, τα λεπτα μπρατσα ειναι ποιο βολικα...σε σχεση με τα ποιο vintage μπρατσα.

 

Σ'αυτό που γράφεις παραπάνω, πίστεψέ με, κάνεις λάθος.

 

Έχω δει παιδάκια 10 χρονών να παίζουν με 1" μπράτσο μια χαρά. Πόσο πιο μικρό είναι το χέρι σου από το δικό τους?

 

Η μόνη εξαίρεση στον κανόνα που λέει "το χονδρό μπράτσο κάνει για όλα" ® είναι όταν υπάρχουν συγκεκριμένες παικτικές και όχι ανατομικές ανάγκες. Για παράδειγμα, κάποιος που παίζει thumb over, μπορεί να βολεύεται με ένα στενό και λεπτό μπράτσο (μιας και δεν στηρίζει το χέρι στο πίσω μέρος). Ένας που παίζει neoclassical μπορεί να αρέσκεται σε ένα λεπτό και συνήθως προφίλ D μπράτσο, γιατί βολεύει όταν ο αντίχειρας είναι στο κέντρο της παλάμης και τα δάκτυλα κάθετα στην ταστιέρα (αλλά άντε κάνε bend έτσι).

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απερίγραπτα λεπτό είπα. Το modern C μπροστά του είναι ρόπαλο.  ;D

 

Από την άλλη είναι και φαρδύ το μπράτσο της Hag.

 

Σ'αυτό που γράφεις παραπάνω, πίστεψέ με, κάνεις λάθος.

 

Έχω δει παιδάκια 10 χρονών να παίζουν με 1" μπράτσο μια χαρά. Πόσο πιο μικρό είναι το χέρι σου από το δικό τους?

 

Η μόνη εξαίρεση στον κανόνα που λέει "το χονδρό μπράτσο κάνει για όλα" ® είναι όταν υπάρχουν συγκεκριμένες παικτικές και όχι ανατομικές ανάγκες. Για παράδειγμα, κάποιος που παίζει thumb over, μπορεί να βολεύεται με ένα στενό και λεπτό μπράτσο (μιας και δεν στηρίζει το χέρι στο πίσω μέρος). Ένας που παίζει neoclassical μπορεί να αρέσκεται σε ένα λεπτό και συνήθως προφίλ D μπράτσο, γιατί βολεύει όταν ο αντίχειρας είναι στο κέντρο της παλάμης και τα δάκτυλα κάθετα στην ταστιέρα (αλλά άντε κάνε bend έτσι).

 

με καλυψες απολυτα,αλλωστε για αυτο νομιζω οτι υπαρχουν τοσα διαφοτερικα ειδη μπρατσων ....γιατι δεν εχουμε ολοι την ιδια ανατομια και το ιδιο παικτικο στυλ

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου