Προς το περιεχόμενο

Εμπνευσμένο rock guitar solo


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eννοείται ότι ο edge είναι ένας εμπνευσμένος μουσικός αλλά σύμφωνα με την περιγραφή του Λάκη τα σόλος του χάνουν. Δεν περιέχουν "όλες τις τεχνικές τις ηλεκτρικής κιθάρας"

 

ΕΥΤΥΧΩΣ  ;D ;D ;D

 

Αλλα μια και θες τεχνικες ακου εδω heavy metal (απο το 1.30 και μετα)

 

 

;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Eννοείται ότι ο edge είναι ένας εμπνευσμένος μουσικός αλλά σύμφωνα με την περιγραφή του Λάκη τα σόλος του χάνουν. Δεν περιέχουν "όλες τις τεχνικές τις ηλεκτρικής κιθάρας" αλλά έχουν ένα δικό τους ύφος.

 

 

Τωρα το δα αυτό.

Εγώ δεν είπα αυτό.

Είπα εγώ ότι τα solos του χάνουν;

 

Εγω είπα σε ένα εξειδικευμένο thread ότι μου έκανε εντυπωση ότι χώρεσε σε ένα σολο πολλές τεχνικές ηλεκτρικής κιθάρας και είναι και ευάκουστο

 

Ισα ίσα , που τα σρεντο-μεταλο σολα δεν μου αρέσουν καταρχην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω μου ερχεται παντα οταν σκεπτομαι "εμπνευσμενο σολο".

Μπορει να μην εχει τις πολλες τεχνικες-μπορει και να εχει,δεν ειμαι αρμοδιος ;D-εχει

ομως νομιζω ολα τα αλλα και με το παραπανω.

Τοσο μελωδικο,catchy,ωραια αναπτυξη,κορυφωση.

 

 

Και το αποκατω το ιδιο:

 

https://www.youtube.com/watch?v=8_nrAyo0tLI

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ίσως το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο solo ως προς την τέλεια σύνθεση, τα γκάζια και την "εκρηκτικότητα" του είναι η σολάρα του EVH στο beat it (Michael Jackson). Δεν άφησε και τίποτα εκτός...tapping,tremolo,pitch harmonics & τρελή πένα! Ένα σόλο για όλο το κοινό για να απολαύσει (μουσικούς και μη μουσικούς)!

 

υ.γ. Με είχε εμπνεύσει για να ξεκινήσω ηλεκτρική κιθάρα αυτό το κομμάτι.

 

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το δα αυτό.

Εγώ δεν είπα αυτό.

Είπα εγώ ότι τα solos του χάνουν;

 

Εγω είπα σε ένα εξειδικευμένο thread ότι μου έκανε εντυπωση ότι χώρεσε σε ένα σολο πολλές τεχνικές ηλεκτρικής κιθάρας και είναι και ευάκουστο

 

Ισα ίσα , που τα σρεντο-μεταλο σολα δεν μου αρέσουν καταρχην

 

Δεν είπα ότι είπες ότι χάνουν συγκεκριμένα του edge. Λες στο πρώτο post ότι προσπαθούσες να σκεφτείς ένα σόλο που να περιέχεις τις τεχνικές αλλά να είναι και εύπεπτο. Οπότε λέω ότι σύμφωνα με τα κριτήριά σου, ο edge δεν.....

 

Τώρα δε θα τα χαλάσουμε. Οι U2 είναι θεϊκό συγκρότημα και κατά τη γνώμη έχει τις καλύτερες ρυθμικές κιθάρες μακράν. Εκεί το πήγε βήματα μπρος ο Edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είπα ότι είπες ότι χάνουν συγκεκριμένα του edge. Λες στο πρώτο post ότι προσπαθούσες να σκεφτείς ένα σόλο που να περιέχεις τις τεχνικές αλλά να είναι και εύπεπτο. Οπότε λέω ότι σύμφωνα με τα κριτήριά σου, ο edge δεν.....

 

Τώρα δε θα τα χαλάσουμε. Οι U2 είναι θεϊκό συγκρότημα και κατά τη γνώμη έχει τις καλύτερες ρυθμικές κιθάρες μακράν. Εκεί το πήγε βήματα μπρος ο Edge.

Σιγα μην τα χαλασουμε  ;D ;D ;D

Ναι, η αληθεια είναι ότι δεν σκεφτηκα το εντζ σε αυτό το ποστ, αλλά δεν τον θεωρώ υποδεεστερο κιθαριστα από τον stevens (που σκεφτηκα σε αυτο το ποστ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι Σατριανικός, πρώην Βαναλενικός, πάντα Ζαμπορικός και εσχάτος... Γκιλμουρικός...

 

 

... θα πρέπει να πω ότι ως ορισμό του εμπνευσμένου rock solo θα έλεγα το S.O.T.Water, στην κλασσική στουντιακή ηχογράφηση. Δεν είναι το δυσκολότερο που μπορείς να συναντήσεις προφανώς αλλά προσωπικά με εντυπωσιάζει η δομή του, η φρασεολογία του (ειδικά στις φράσεις με τα δέκατα έκτα) και το γεγονός ότι καμία νότα του δεν περισσεύει. Μου φαίνεται πλήρες, μουσικότατο και άκρως... ροκ, για σαλόνια αλλά και για μεγάλες αρένες.

 

Και βέβαια έχει την τύχη να βρίσκεται δίπλα στο τοπ ριφφ... (οκ, άλλο thread αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Και βέβαια έχει την τύχη να βρίσκεται δίπλα στο τοπ ριφφ... (οκ, άλλο thread αυτό).

ΚΑι όμως δεν ειναι καθόλου άλλο θρεντ.

Πιστευω ακράδαντα ότι  ένα σολο, το κάνει "μαγκα" το "backing track" (αν έχεις ακορνταρες, ριφφρες....κ.λ.π, αυτά βοηθουν τα μάλα).

 

Γι αυτό εστιασα στο antheme, που είναι τόσο "τιποτα" το χαλι που πατάει το σόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου