Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Fender Jazz Bass Mexican Fretless Help


Gommer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται,

 

Θέλω να αναβαθμίσω το μπάσο μου

http://www.fender.com/series/standard/standard-jazz-bass-fretless-rosewood-fingerboard-black-3-ply-parchment-pickguard-no-bag/

αλλάζοντας nut, bridge, κλειδιά και πιθανώς μαγνήτες.

Όλα του πάνω εδώ και κάμποσα χρόνια είναι της μαμάς του.

Το nut παίζει με το χρόνο να έχει φαγωθεί/φθαρεί οπότε θέλει αλλαγή έτσι και αλλιώς. Πιο συγκεκριμένα η Λα πάλλεται περισσότερο από τις άλλες χορδές και έχει λίγο sustain, ειδικά όταν την πατάω στην ταστιέρα.  Όσα service και να του έχω κάνει δεν διορθώνεται.

Να πάρω της fender όπως αυτό

http://www.thomann.de/gr/fender_saddle_for_jbass_4string.htm

ή προτείνετε κάτι άλλο?

Για bridge σκεφτόμουνα αυτό

http://www.thomann.de/gr/babicz_bass_bridge_chrom.htm

αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα μου κάνει από άποψη διαστάσεων και από τρύπες.Το έχει κανείς να μου πει αν παίζει να ταιριάζει ή να προτείνει κάτι άλλο?

Τέλος για κλειδιά επειδή και αυτά πια νομίζω ότι με το χρόνο έχουν πάρει λίγο σασί σκεφτόμουνα αυτά

http://www.thomann.de/gr/schaller_bmlc.htm.

 

Δεν έχω θέμα γενικά με τα spare parts της fender απλά σκεφτόμουνα μήπως αυτά είναι καλύτερα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο ή να μου πει αν έχει εμπειρία με τα συγκεκριμένα parts?

 

Τέλος αν πάρω και μαγνήτες σκεφτόμουνα για Lindy Fralin αλλά επειδή μάλλον δεν θα βρω από που να τους πάρω έχω ακούσει ότι οι Seymour Duncan ANT II-JJBN Antiquity είναι εξίσου καλοί για vintage ήχους.

 

Με συγχωρείτε που έχω παραθέσει τόσα Links :)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι οι βίδες του καβαλάρη θα είναι ΟΚ για τις υφιστάμενες τρύπες.

 

Το nut είναι της «μαμάς» οπότε ΟΚ και αυτό- εκτός αν κάνεις κέφι να φτιάξεις εσύ ένα από κόκκαλο (αλλά άστο που να τραβιέσαι τώρα) 

 

Και τα κλειδιά κάνουν...

 

Για μαγνήτες - για να μην σου πω τίποτα πιο «εξωτικό» από την άλλη άλλη άκρη του Ατλαντικού  ;D- MEC passive J, έχουν τα χαρακτηριστικά που θες.

 

ΥΓ: Μιλάμε ότι θα αφήσεις μόνο τα... κσύλα στη θέση τους  ;D Μου θυμίζεις εμένα και το δικό μου άταστο - ένα Squier VM.

 

Δεν έμεινε τίποτα επάνω του, άλλαξα τα πάντα- πλην των... κσύλων φυσικά  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Terry,

 

Ναι μόνο τα κολυμπιθρόξυλα μάλλον θα μείνουν :)

 

Από την άλλη το έψαξα και δεν συμφέρει τώρα να πάρω εντελώς καινούργιο άσε που με έχει βολέψει μια χαρά.

 

 

 

Για τους MEC θα ψάξω στο net δεν τους είχα ακουστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα πριν αλλάξεις τους μαγνήτες να αλλάξεις το hardware μόνο... Ίσως δεν χρειαστεί η αλλαγή των μαγνητών... Κι επίσης νομίζω πως οι μαγνήτες που έχεις μια χαρά vintage είναι...  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Για τους MEC θα ψάξω στο net δεν τους είχα ακουστά.

 

Τους φοράνε τα Warwick. Έχουν vintagίλα σε πιο «φρέσκια» εκδοχή και ωραίο «δάγκωμα». Ε... και φυσικά passive (γιατί τους βγάζει και με μπαταρίες και λοιπούς διαόλους)  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από μπαταρίες!!!

 

Δεν είναι του γούστου μου.

 

Funky Bassman ναι μια χαρα vintage είναι αυτοί που έχει.

Απλά έλεγα μήπως βρώ κανά tone καλύτερο (πειραματισμό δηλαδή ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν σου περισσεύουν 200 ευρώ για πειραματισμό  ;)

Έτσι είναι αυτά φίλος... Τα πειράματα τα πληρώνεις

 

ΥΓ: Και αν δεν τα έχουμε χρυσοπληρώσει, καθώς ως γνωστό η γνώση είναι βιωματική  ;) ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο συμφέρουσα  αναβάθμιση  που μπορείς  να κάνεις  στο άταστο  jazz σου, είναι ,ενα set : http://www.thomann.de/gr/thomastik_jf344.htm

 

και  ένα  καλό  set up!!!  ;)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και  ένα  καλό  set up!!!  ;)

Εξανυπερθέτως.

 

η πιο συμφέρουσα  αναβάθμιση  που μπορείς  να κάνεις  στο άταστο  jazz σου, είναι ,ενα set Τhomastik JF344

Δεν ξέρω ρε συ.

Τις έχω, τις χρησιμοποιώ, τις έβαλα και στο νέο πρότζεκτ αλλά τις ήθελα λίιιιγο πιο παχουλούτσικες και, ακόμα περισσότερο, με λίγο περισσότερο tension.

Σκέτο λάστιχο βρε παιδί μου.

 

Για μαγνήτες - για να μην σου πω τίποτα πιο «εξωτικό» από την άλλη άλλη άκρη του Ατλαντικού  ;D- MEC passive J, έχουν τα χαρακτηριστικά που θες.

Τι να μην πεις...... Λες και τίποτα άλλο; Ούτε σπόνσορας σου να ήτανε.  ;D

 

Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά 79 κατασκευαστές παρέθεσα για να διαλέξεις......

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου