Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Fender Jazz Bass Mexican Fretless Help


Gommer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η πιο συμφέρουσα  αναβάθμιση  που μπορείς  να κάνεις  στο άταστο  jazz σου, είναι ,ενα set : http://www.thomann.de/gr/thomastik_jf344.htm

 

και  ένα  καλό  set up!!!  ;)

 

 

Σε σχέση με τις RotoSound τις flat μήπως ξέρεις τι διαφορά έχουν (εκτό απο την τιμή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τις RotoSound τις flat μήπως ξέρεις τι διαφορά έχουν (εκτό απο την τιμή)?

Η Rotosound έχει τρείς flats. Τις 77, τις (μαύρες) 88 και το μπουγαδόσυρμα του Steve Harris.

Για ποιες μιλάς;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις SM77

Είναι παχύτερες και με μεγαλύτερο tension από τις ΤΙ και φθηνότερες.

Αν έχεις "δυνατό" δεξί, μάλλον σου κάνουν καλύτερα.

Ο ήχος τους και η αίσθησή τους ήταν πολύ καλή.

Θα έλεγα ότι οι TΙ μου αρέσουν περισσότερο αλλά θα ήταν άκυρο καθότι τις άκουσα σε τελείως διαφορετικά μπάσα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι οι TΙ μου αρέσουν περισσότερο αλλά θα ήταν άκυρο καθότι τις άκουσα σε τελείως διαφορετικά μπάσα.

 

και  επειδή τις άκουσα  και γω  σε ένα όμοιο με το δικό σου  jazz  το οποίο  σέταρα  ο ίδιος  έχω να πω:

Πολλά  και γλυκά  μεσαία  εντυπωσιακό growl  (ειδικά με τον bridge),  μπόλικο sustain (απαραίτητο  για fretless)  low tension  που βοηθάει  σε γκλισατα , βιμπράτα , λεκγάτα , και αλλες ΄''άταστες μαγκίες'', μεγάλη  διάρκεια  ζωής - απέθαντες! (όσο  πιο παλιές τόσο πιο κάλες ).

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου