Προς το περιεχόμενο

Korg pa3x le ή korg pa900 ?


ethnik471

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω ολα τα μελη ! Ενδιαφερομαι για αγορα οργανου και κατεφυγα στην σιγουρη και παλια λυση του noiz.Δυστυχως εχω χρονια να ασχοληθω με τα αρμονια κτλ καθως τα πουλησα πριν χρονια και λογο σπουδων δεν πολυασχολιομουν παραμονο με στο σπιτι η κανενα ψιλο live ενιοτε σολο πιανο με την κοπελα μου που τραγουδαει.

Επειδη πλεον θελω να ξανα ασχοληθω με την μεγαλη μου αγαπη ειμαι σε ευρεση αγορας νεου οργανου με την προοπτικη να βγει αμεσα και σε live επαγγελματικα.

Αυτη τη στιγμη εχω ενα ετοιμοροπο roland va76 το οποιο χρησιμοποιω μονο για σολο πιανο και το οποιο μαλλον θα πουληθει οσο οσο.

 

Θελω λοιπον την βοηθεια σας καθως εχω χρονια να ασχοληθω και δεν ειμαι πλεον μεσα στα πραγματα.

 

Αρχικα κατελειξα στο korg pa900 το οποιο απ οσο εχω καταλαβει ειναι ο αντικατταστατης του pa800 το οποιο παντα μου αρεζε και ποτε δεν το πηρα.

Μετα ομως ειδα το pa3x le το οποιο απ οσο διαβασα ειναι το pa900 με καλυτερη ποιοτητα και καλυτερο κλαβιε.Ισχυουν αυτα ? Επισης ειδα οτι εχει 76 πληκτρα κατι το οποιο με βολευει καθως θελω καποιες φορες να παιζω πιανο.

 

Ακουσα επισης οτι το pa3x le δεν εχει μεσα την μηχανη PA (?) που εχει το 900 κατι το οποιο το παρουσιασαν σαν αρνητικο.Ισχυει?Και τι ακριβως κανει αυτο? Αξιζει το pa3x le η υπολειπεται σε κατι εναντι του pa900?

 

Τελος εχω δει στο ιντερνετ πολλουντε διαφορα styles sets κτλ.Ποιο μου προτεινεται και γιατι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι για αγορα οργανου και κατεφυγα στην σιγουρη και παλια λυση του Midipart.

Σωστα σκεφτηκες. Αλλα υπαρχει ενα "προβλημα".

 

Εισαι εδω

glasses2.png

noiz.png

 

ενω θα επρεπε να ησουν εδω

gum.gif

midi.png

 

 

Edit:

 

Ενδιαφερομαι για αγορα οργανου και κατεφυγα στην σιγουρη και παλια λυση του noiz.

Lol, με προλαβες... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Τι είδος μουσικής παίζεις;

2. Το εύρος του κλαβιέ έχει σημασία για σένα;

3. Μέχρι πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις;

 

Το κατά πόσο είσαι γνώστης και καλός χρήστης αυτών των μηχανημάτων το αφήνουμε για αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη για το λάθος.Δυστυχώς άργησα να το διορθώσω  :)

 

Το είδος μουσικής που παίζω είναι κυρίως pop rock μπαλάντες ελληνικές και ξένρες και γενικά μοντέρνο σύγχρονο τραγούδι ελληνικό και ξένο.60s 70s 80s 90s κτλ και Λαϊκά

 

Το εύρος του κλαβιέ έχει σημασία για μένα καθώς είμαι πιανίστας και θέλω να παίζω πιάνο κάποιες φορές αλλά εαν δεν αξίζει η διαφορά στην τιμή θα συμβιβαστώ με το pa900, πόσο μάλλον απο την στιγμή που το βρίσκω μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή.

 

Έλεγε γύρω στα 2000 οπου έχουν και τα 2 αλλα και στα 2200 για το pa3x le αν αξίζει πολύ δεν έχω πρόβλημα...απο την άλλη με 1300 μπορώ να βρω μεταχειρισμένο pa900 οπότε το σκέφτομαι :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον λοιπόν πάω για καινούργιο pa3x LE

 

Ελπίζω να δικαιωθούμε και να μάθω να το χειρίζομαι γρήγορα...όπως επίσης και να έχει ελληνικό manual...

 

Ευχαριστώ πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασε να ενημερώσω.Προχτές παρέλαβα το pa3x LE. Απλά συγκλονισμένος απο την ποιότητα ήχων...ακόμα και οι ρυθμοί είναι λες και είσαι σε μπάντα...

Ποιοτικά εξαιρετικό , όπως και το κλαβιέ του. Ελπίζω να το μάθω σύντομα καλά γιατί γίνεται χαμός απο λειτουργίες !!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασε να ενημερώσω.Προχτές παρέλαβα το pa3x LE. Απλά συγκλονισμένος απο την ποιότητα ήχων...ακόμα και οι ρυθμοί είναι λες και είσαι σε μπάντα...

Ποιοτικά εξαιρετικό , όπως και το κλαβιέ του. Ελπίζω να το μάθω σύντομα καλά γιατί γίνεται χαμός απο λειτουργίες !!  :)

 

Καλορίζικο φίλε. Η απόκτηση νέου οργάνου προσφέρει από μία από τις μεγαλύτερες απολαύσεις στους μουσικούς!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου