Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για πετάλια


vastrange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε καλό wah, overdrive , κομπρέσσορα και τροφοδοτικό και μετά υπολογίζεις πόσα σου μένουν. Αυτά απο μόνα τους πρέπει να'ναι μια 500άρα ευρώπουλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν δεκάδες πετάλια σε κάθε κατηγορία. Γνώμη μου είναι να πάρεις μια πεταλιέρα (παρε μεταχειρισμένη) για αρχή να κάνεις τη δουλειά σου. Με τον καιρό και αφού πρώτα αποφασίσεις τι ήχο θες να έχεις και δοκιμάσεις διάφορα πετάλια ξεκινάς να χτίζεις την πεταλιέρα σου με πεταλάκια. 1000Ε είναι πολλά λεφτά και είναι βέβαιο ότι θα μπεις στη διαδικασία του gas οπότε τα χίλια θα γινουν 2000, 3000 κοκ. Καλό είναι να έχεις μια εικόνα σχηματισμένη στο μυαλό σου πριν ξενικήσεις αυτό το σπορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον! reverb έχι ο ενισχυτής ...βάλε κάτι άλλο στη θέση του...

 

 

Μμμ...Wah, μάλλον? CAE καμια 200-αριά νομίζω, άρα ανεβαίνεις λίγο ακόμα. Για το χιλιάρικο βέβαια, ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα πεταλια εχει στις αγγελιες....θα κανεις αξιοπρπεστατο pedal board και θα σου μεινουν και χρηματα να πας διακοπες..Υ.Γ εχεις το footswitch του ενισχυτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να προσθέσω και κάτι ακόμα...

μιλάμε για κιθαρίστα που θα είναι σε cover band (από ροκάκια έως ποπ χιτάκια...όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω), άρα να θεωρήσω ότι έχει μια άποψη για τον ήχο όλων αυτών των κιθαριστών που θέλει να κοπιάρει.

Για να θυμηθώ τα νιάτα μου, εγώ πίσω στη δεκαετία του 70 όταν είχα κάποιον να κοπιάρω έπαιρνα το λεωφορείο και πήγαινα τότε στο Σαμούχο και στο Μόλχο που ήταν οι μόνοι που φέρνανε ξένα περιοδικά, ΜΜ, ΝΜΕ, Guitar player να διαβάσω στα μανταλάκια (γιατί δεν υπήρχαν πάντα λεφτά για να τα αγοράσω) με τι παίζανε και πως.

Ήξερα τότε αν ο Χ είχε EH, ή DOD ή BOSS ή MXR κλπ κλπ.

Συνεπώς δεν περίμενα ποτέ να μου πεί κάποιος τι του αρέσει εκείνου στην πεταλιέρα του.

Και μάλιστα σήμερα που το ιντερνετ είναι εκεί έξω και έχει ένα σκασμό κλιπάκια και δοκιμές πεταλιών.

Και πάλι που έχει, προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι, γιατί άλλος δεν δείχνει τι ενισχυτής παίζει, με τι ρυθμίσεις, τι μαγνήτες έχει αλλάξει κλπ κλπ.

Αμα δεν ακούσεις (αλλά πιό πρίν αν δεν ξέρεις) δεν σκας χιλιάρικα.

Τώρα στο προκείμενο, επειδή είπαμε ο στόχος είναι παίζουμε τα πάντα (και αυτά σημαίνει παίζουμε τα πάντα στο περίπου, αφού φτάσουμε στο παίξιμο το περίπου, πρέπει να έχουμε από όλα τα εφέ ώστε να είναι και το περιτύλιγμα στο περίπου).

 

Αρα όταν το χ κομμάτι θέλει στο θέμα, fuzz, distortion και phaser, τα ακόρντα chorus+ delay, το ρεφραίν flanger και doubling, το β θέμα overdrive+octaver και το τελευταίο σόλο detune για να είσαι περίπου σωστός (γιατί όλα αυτά κάνουν όσο ένα αυτοκίνητο) παίρνεις μια πεταλιέρα που τα έχει όλα με presets τα μαρκάρεις και λες εδώ πατάω αυτό και εκεί εκείνο.

 

Αλλιώς μαθαίνεις να ακούς τον τάδε δίσκο και να λες αυτό το πετάλι είναι τέτοιο fuzz το θέλω.

Το κακό είναι ότι σε άλλο δίσκο ο άλλος έχει το άλλο fuzz και το θες και εκείνο....

 

Πού καταλήγω?

αυτά δεν είναι πράγματα που ρωτιούνται από άλλους και απαντιούνται από άλλους.

Μια γνώμη άντε να πάρεις.

Μετά....μόνος με αντίπαλο τον χρόνο.

(φυσικά περνάς ώραια...δε λέω)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια "like" ρε Dimsonic, και έχεις απόλυτο (και τεκμηριωμένο) δίκιο σε όσα λες και συμφωνώ μέχρι κεραίας.

 

Αλλά όμως... αυτή είναι η σοβαρή και υπεύθυνη απάντηση. Και οποιοσδήποτε μπαίνει σε ένα forum και κάνει την ερώτηση: "έχω ένα χιλιάρικο να φάω, πείτε μου πού να το φάω", δεν ψάχνει σοβαρή απάντηση. Ψάχνει για κουβεντούλα να γίνει, απόψεις και χαβαλέ.

 

Όπως και εγώ αν είχα λεφτά να αγοράσω ένα ακριβό αυτοκίνητο, σίγουρα έχω μερικές ιδέες για το που να χαλάσω τα λεφτά μου, και δεν θα έμπαινα σε forum για να ρωτήσω ένα μάτσο άγνωστους για επενδυτική συμβουλή. Εκτός αν ήθελα να γίνει χαλαρή κουβεντούλα, πλακίτσα και χαβαλές. Και ως τέτοιο αντιμετωπίζω το αρχικό ποστ. Με καλή διάθεση, για να πει ο καθένας μας το μακρύ και το κοντό του και να'χαμε να λέγαμε.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1132&pId=133326

 

999€ και σου μένει και 1 € για μπύρα (amstel από περίπτερο) για να πίνεις όσο τα χαζεύεις

;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια "like" ρε Dimsonic, και έχεις απόλυτο (και τεκμηριωμένο) δίκιο σε όσα λες και συμφωνώ μέχρι κεραίας.

 

Αλλά όμως... αυτή είναι η σοβαρή και υπεύθυνη απάντηση. Και οποιοσδήποτε μπαίνει σε ένα forum και κάνει την ερώτηση: "έχω ένα χιλιάρικο να φάω, πείτε μου πού να το φάω", δεν ψάχνει σοβαρή απάντηση. Ψάχνει για κουβεντούλα να γίνει, απόψεις και χαβαλέ.

 

Όπως και εγώ αν είχα λεφτά να αγοράσω ένα ακριβό αυτοκίνητο, σίγουρα έχω μερικές ιδέες για το που να χαλάσω τα λεφτά μου, και δεν θα έμπαινα σε forum για να ρωτήσω ένα μάτσο άγνωστους για επενδυτική συμβουλή. Εκτός αν ήθελα να γίνει χαλαρή κουβεντούλα, πλακίτσα και χαβαλές. Και ως τέτοιο αντιμετωπίζω το αρχικό ποστ. Με καλή διάθεση, για να πει ο καθένας μας το μακρύ και το κοντό του και να'χαμε να λέγαμε.

 

;)

 

για κουβέντα μέσα.

Να μιλάμε μέχρι το καλοκαίρι και βάλε.

Πάντως το θέμα με τα κουτάκια είναι ....χάσιμο μπάλας.

 

και αν δεν τόχει το χέρι σου, δεν πά να πάρεις 20 από δαύτα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οποιοσδήποτε μπαίνει σε ένα forum και κάνει την ερώτηση: "έχω ένα χιλιάρικο να φάω, πείτε μου πού να το φάω", δεν ψάχνει σοβαρή απάντηση. Ψάχνει για κουβεντούλα να γίνει, απόψεις και χαβαλέ.

 

@ Έκτορας. Καταρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να απαντήσεις. Όμως δεν μπορώ να μην εκφράσω το παράπονό μου στον τρόπο που προσεγγίζεις το ερώτημα που έβαλα με αυτό το νήμα. ΟΚ εννοείται ότι κουβεντούλα κάνουμε, εννοείται ότι κάποιοι φίλοι μπορεί και να το δουν ως χαβαλέ και θα απαντήσουν ό,τι τους έρθει..... όλα δεκτά. Επίσης εννοείται ότι σε φόρουμ είμαστε και δεν τα παίρνουμε όλα της μετρητοίς.

Το ερώτημα όμως είναι σαφές! Αν κάποιος θέλει να πάρει ιδέες, υπό τύπο συμβουλής, για το πως είναι το καλύτερο να ξοδέψει ένα σεβαστό ποσό για μουσικό εξοπλισμό για κιθάρες κλπ....που θα πάει να ρωτήσει?

 

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου