Προς το περιεχόμενο

TDK D 180 κασσέτα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

άστους να λένε Λάκη μου... μόνο εγώ σε καταλαβαίνω... ;D

LK_.jpg.f61bcf5b0a1761862d632af76f86374e.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

άστους να λένε Λάκη μου... μόνο εγώ σε καταλαβαίνω... ;D

 

;D ;D ;D ;D

 

Νίκο μου, εγώ έχω ένα ελάττωμα, μπορείς να το πεις και προτέρημα.

Περνάω καλά μόνος μου  ;D ;D ;D

 

Σημερα για παράδειγμα, μόλις γύρισα από ένα Mini road trip, επί τούτου σε γειτονικόν νομό, με "έπαθλο" δυο σφραγισμένες DENON DX1 του 1987.

 

Ήπια και ένα γκαφέ στο δρόμο, μια χαρά για Πέμπτη απόγευμα.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πέρα από την πλάκα, με έχεις βάλει από χτες και σκαλίζω συρτάρια... 

έχω βρει ήδη καμιά 30 κασέτες με διάφορο υλικό μουσικό και μη, δικό μου και της Σοφίας και αύριο θα πάω να δανειστώ ένα deck για να οργανώσω ένα δικό μου νοσταλγικό sofa trip...  8)

 

ήθελα χρόνια να το κάνω και ήσουν αφορμή να ξεκουνήσω...thanks...

 

 

ΥΓ. μέσα σε αυτές υπάρχουν και 2 JVC G1 και μία TDK D 90άρες και σφραγισμένες...

αυτές μαζί με όσες άλλες τυχόν σφραγισμένες βρω, θα μπουν στην άκρη και θα σε περιμένουν να τις παραλάβεις, όταν ρίξεις κανα max road trip σα κάτου... ;)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πέρα από την πλάκα, με έχεις βάλει από χτες και σκαλίζω συρτάρια... 

έχω βρει ήδη καμιά 30 κασέτες με διάφορο υλικό μουσικό και μη, δικό μου και της Σοφίας και αύριο θα πάω να δανειστώ ένα deck για να οργανώσω ένα δικό μου νοσταλγικό sofa trip...  8)

 

ήθελα χρόνια να το κάνω και ήσουν αφορμή να ξεκουνήσω...thanks...

 

 

ΥΓ. μέσα σε αυτές υπάρχουν και 2 JVC G1 και μία TDK D 90άρες και σφραγισμένες...

αυτές μαζί με όσες άλλες τυχόν σφραγισμένες βρω, θα μπουν στην άκρη και θα σε περιμένουν να τις παραλάβεις, όταν ρίξεις κανα max road trip σα κάτου... ;)

 

 

 

 

Μην τάξεις σε μικρο παιδί και σε άγιο……και εγώ είμαι και τα δύο. ;D ;D ;D ;D

 

Αλλά θα σου πρότεινα, αν μου επιτρέπεις, να μην δανειστείς, αλλά να αγοράσεις ένα deck.

 

To τελευταίο μου απόκτημα, είναι ένα marantz sd 63, που το πήρα 50,00 €…σε τέλεια κατάσταση.

 

Χαίρομαι που σου «άνοιξα την όρεξη», αλλά κατά βάθος χαίρομαι πιο πολύ που η κασέτα και το κασετόφωνο είναι απαξιωμένα και εγώ (ακόμα ) αγοράζω φθηνά (θα ανέβουν στο μέλλον σίγουρα….ακόμα και ως ρετρό αντικείμενα).

 

Πως νομίζεις ότι έκανα δισκοθήκη;….Αγόραζα τις εποχές που το βινύλιο ήταν απαξιωμένο - αγόραζα κυριολεκτικά με το κιλό- όχι από άτομα που σκότωναν γιατί είχαν "ανάγκη" , αλλά γιατί το θεωρούσαν πασέ (δεν θα το εκμεταλλευτούν ΠΟΤΕ αυτό- το σιχαίνομαι) .

Τώρα έχει πάρει πολύ τα πάνω του και είναι απλησίαστο.

 

Σιγά - σιγά (φωτο 1) έκανα μια mini συλλογή με βινταζοντεκ, που μου βγήκαν (μαζί με τα service) πιο φθηνά από ένα smart phone…..αν έχεις τον Θεό σου. (λείπουν και κάποια κομμάτια– είναι στον τεχνικό που συνεργάζομαι).

 

Κατάφερα δε να πάρω και 3 «καλά» σύγχρονα decks « φωτο 2» και να μπορώ να γράφω «σωστά»…….με συνολικό κόστος 150,00 €

 

Για τις κασέτες δε , μην το πιάσω ….τις αγοράζω πιο φθηνά και από blank cd’s (και μιλάμε και για χρωμίου-μετάλου).

 

Είμαι πεπεισμένος πως οι περισσότεροι που έχουν απαξιώσει το μέσο (κασετόφωνο/ κασέτα) το έχουν κάνει γιατί δεν είχαν ποτέ σοβαρές  υλοποιήσεις για να το εκτιμήσουν.

 

Δεν τους αδικώ, και εγώ δεν είχα.

Όταν μεσουρανούσαν αυτά, εγώ ήμουν πιτσιρικάς και δεν είχα λεφτά ούτε για τυρόπιτα.

 

Είχα όμως παραστάσεις. Είχα ακούσει καλά decks και καλές ηχογραφημένες κασέτες, και βρήκα την ευκαιρία τώρα που έχω 5 φράγκα στην τσέπη και τα σκοτώνουν, να πάρω.

 

Μακάρι να μην ακριβύνουν ποτέ….αλλά θα γίνει.

1520985426_01.jpg.b56d0d0dfd698beb30eca0ae538536c4.jpg

1934433969_02.thumb.jpg.f4e9a79e75dfe0e377fd69c2f7b39981.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είσαι ένας νέος Ιόλας λαίμαι  ;D ;D ;D

Πάντως αυτό που λες στον ΝΡΑΡ έχεις δίκιο, πριν 3 χρόνια πήρα ένα Λαξμαν μούρλια, για να ψηφιοποιήσω κασσέτε από πλιές πρόβες.

 

Το ξερς το ανέκδοτο με τη κυρία και τον ρομά στη θάλασσα ε? Καλέ κύριε, πατάτε? πατάτε?

Όχι κυρία κασσέτε, κασσέτε

ΒΙΝΤΑΖ ανέκδοτο  ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Το ξερς το ανέκδοτο με τη κυρία και τον ρομά στη θάλασσα ε? Καλέ κύριε, πατάτε? πατάτε?

Όχι κυρία κασσέτε, κασσέτε

;D ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμίσατε ρε παιδιά ;D

Τις έχω πετάξει όλες και έχω κρατήσει μόνο αυτές που έχω γράψει δικά μου κομμάτια και πρόβες με φίλους  :D

Δεν είχα ποτέ ένα καλό deck για να εκτιμήσω καλύτερα τον ήχο τους, έχω κάποιες χρωμίου που γράφτηκαν σε τετρακάναλο της εποχής -δανεικό- πού τις θεωρώ σχεδόν μυθικές και γιατί κυκλοφορούσαν  σπάνια τότε και είχαν και πολύ καλό ήχο :D

Χρησιμοποιούσα πολύ τις d-90 γιατί χώραγαν σχεδόν δύο LP

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60αρες και αντε 90αρες για να μην ζορίζουμε τα μοτερ...

Και ο κλασσικός φόβος-urban legend οτι οι χρωμίου και οι μετάλλου "έτρωγαν" τα capstan (που είχε και μια βάση...)

 

ασε που οι μεγάλες χαλούσαν ...απο το κουτί   >:(

 

Θυμάμαι μια original Cure με το concert και κάτι σπάνιες ανέκδοτες ηχογραφήσεις που η ρημάδα ΠΟΤΕ δεν κατάφερε να παίξει σωστά...

 

αξέχαστες εποχές, "άλλος ήχος",τεράστια ευελιξία στην εγγραφή αλλά και ανείπωτη βαραμάρα στο rewind...

 

8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που ειχα (ακομα τον εχω ευτυχως αλλα δεν ασχολειται πλεον) μπαμπα χαϊφιντελιστα και μανιωδη συλλεκτη δισκων κλασσικης μουσικης  και ειχε στα 80s πολυ καλα decks (Nakamichi 1000 & Teac  C-3RX) κατι που ειχα... εκμεταλλευτεί γραφοντας στην κυριολεξια 1000δες κασσετες (συνηθως απο πικαπ Micro Seiki DDX1000 ή Linn LP12 )    μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι το mp3 στα 360 bps  ακουγεται  καλυτερα απο οποιαδηποτε κασσετα μεταλλου στο Nakamichi... για να μη μιλησουμε για αρχεια FLAC & WAV   .... βεβαια δεν ειναι δανδηδικα οποτε δεν κανουν για τον ΛΑΚΗ  ;D

 

Θυμαμαι παντως οτι και τοτενες οταν συγκρινες εγγραφη δισκου σε κασσετα και σε open reel της προκοπης  η διαφορα ηταν ΧΑΩΔΗΣ.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 ακουγεται  καλυτερα

 

 

Εδώ κάνεις λάθος.

Έπρεπε να πεις "ακόυγεται διαφορετικά", και θα συμφωνούσα.

Όντως ακούγονται διαφορετικά.

Το τι είναι καλλίτερο και τι χειρότερο, είναι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου