Προς το περιεχόμενο

ΟΒ.1 και λοιποί κομπρεσσορες


Dinosp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ειδικα το compressor σαν εφφε δεν φαινεται με τιποτα στο youtube μια και το youtube κομπρεσαρει απο μονο του παρα πολυ οτι βιντεο ανεβασεις..

 

το keeley ειναι αρκετα ευελικτο, δινει ομως εναν χρωματισμο στον ηχο που μπορει και να μην τον θελεις. Βεβαια ιστορικα τα περισσοτερα δημοφιλη compressor πεταλια το κανουν αυτο..

 

εγω προσωπικα δεν καταφερα ποτε να μου αρεσουν οι compressor, τους χρησιμοποιω μονο για ενα συγκεκριμενο ειδος funk ρυθμικου εφφε, και για ενα συγκεκριμενο ειδος distortion καμμια φορα. Παντα αισθανομαι οτι μου καταστρεφουν τον ελεγχο στις δυναμικες στην κιθαρα και οτι σε εντασεις live δεν μου πολυ χρησιμευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κομπρεσσάρισμα των κορυφών (και του σήματος γενικότερα) σημαίνει αναπόφευκτα αλλοίωση συχνοτικού περιεχομένου, δεν είναι δηλαδή απλώς θεμα φιλτραρίσματος σε κάποιο στάδιο του κυκλώματος :)

 

Πολύ κομπρέσσορες έχουν επιπλέον ρυθμιστικό για μίξη του αρχικού με το κομπρεσσαρισμενο σήμα οπότε ρυθμίζουμε αναλογα με το γούστο. Αυτό φυσικά μπορεί να γίνει με κάθε κομπρέσσορα (και εφφέ γενικότερα)με χρήση ενός εξωτερικού mixer / blender πεταλιού ή γενικότερα εννός παράλληλου path.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να πάρει ένα DAW  που τα έχει όλα και να τα δοκιμάσει όλα τα εφέ και τη παραμετροποίηση και μετά ας πάει να πάρει και Στρυμώνες και Νέστους και Φατ σουίτς, αν δεν καταλάβει, να ρίξει τας κιθάρας στου τζακ-ι  ;D

 

Οι πεταλοκομπρεσσορες για κιθαρα (με το τελικο σημα να καταληγει σε ενισχυτη κιθαρας) εχουν εντελως διαφορετικη φιλοσοφια και χρηση απο τους στουντιακους κομπρεσσορες οι οποιοι επεξεργαζονται ολοκληρο τον τελικο ηχο της κιθαρας,ετσι κι αλλοιως και πεταλακι κομπρεσσορα να μη χρησιμοποιησει ο κιθαριστας ο στουντικος κομπρεσσορας ειναι σχεδον απιθανο να ΜΗΝ μπει.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, ο Knopfler με τι κομπρεσσορα έπαιζε; Ή ήταν όλο valve compression?

 

Orange Squeezer. Απαλό και ωραιότατο κομπρεσοράκι.

(και εύκολο στην κατασκευή/κλωνοποίηση/μοντάρισμα)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό είχα  να κολυμπήσω τοσο πολυ στο ΧL

 

Χαθηκα σε κάτι πολύπλοκα cash flows και προσπαθώντας να τα συμπιεσω σε 3 bullet points δεν πρόλαβα να παω στον μικροκαγμακη για το OB.1

 

Όμως λουπαρα pipityri και το φχαριστηθηκα

 

Συμπιεσμένη απόλαυση

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Για το OB.1 θα σας πω το επόμενο Σαββατοκυριακο (insha Allah)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βίβερε πεταλοζαμέντε *

 

Τι μου άρεσε:

- το χρώμα

- το οτι γράφει Strymon

- ενίοτε το boost (στη θέση flat)

 

Tι δεν μου άρεσε:

- Η θέση του input. Δύσκολη για πρώτο πετάλι. Θέλει καλώδιο με γωνιακό βύσμα (που δεν εχω)

- το οτι εξακολουθώ να μην "ακούω" το compression

- ενίοτε το boost (στη θέση flat)

- το οτι το πλήρωσα

 

Verdict:

Οι κομπρεσσορες ειναι μάλλον ψιλοάχρηστοι σε εντάσεις δωματίου

 

image.jpg

 

* https://sarantakos.wordpress.com/2016/03/04/petaloso/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Verdict:

Οι κομπρεσσορες ειναι μάλλον ψιλοάχρηστοι σε εντάσεις δωματίου

 

image.jpg

 

* https://sarantakos.wordpress.com/2016/03/04/petaloso/

 

Περιεργο αυτο που λες καθοτι αν καπου ειναι χρησιμοι οι compressors ειναι σε χαμηλες εντασεις, καθοτι ειναι σε μη bedroom friendly volumes που το φυσικο compreσαρισμα του ενισχυτη τους καθιστα περιττους.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο αυτο που λες καθοτι αν καπου ειναι χρησιμοι οι compressors ειναι σε χαμηλες εντασεις, καθοτι ειναι σε μη bedroom friendly volumes που το φυσικο compreσαρισμα του ενισχυτη τους καθιστα περιττους.

 

Έχεις πολυ δίκιο - βιάστηκα

 

Να, σημερα έπαιξα λίγη ωρα πιο χαλαρός και άρχισα να τον ακούω και να μ' αρέσει. Μάλιστα κατέληξα στο άλλο άκρο, οτι θα τον εχω σχεδόν πάντα on!!

 

Αλλα, οπως εχω ξαναγράψει, ειμαι άχρηστος χρήστης, οπότε όσα καμια φορά τολμώ να γράψω θα πρεπει να φιλτράρονται αναλόγως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος, Ντίνο!

 

Δε χρειάζεσαι γωνιακό βύσμα, χρειάζεσαι να ξαναβάλεις το fuzz στη θέση του!!

 

Καλά παιξίματα :)

 

 

PS: Το bedroom ειναι η μεγαλύτερη σκηνή, άσε να λένε  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να, σημερα έπαιξα λίγη ωρα πιο χαλαρός και άρχισα να τον ακούω και να μ' αρέσει. Μάλιστα κατέληξα στο άλλο άκρο, οτι θα τον εχω σχεδόν πάντα on!!

 

 

εγώ έχω το dynassor και τον έχω συνέχεια on σε εντάσεις δωματίου. απλά το έχω τόσο όσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου