Προς το περιεχόμενο

με τι ηχεια ακουτε μουσικη σπιτι;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σαράκι με τον ποιοτικό ήχο(και εικόνα) το έχω και γω.Με την πάροδο των ετών έχω μάθει φυσικά να εμπιστεύομαι μόνο τα αυτιά μου.

Προσοχή παιδιά υπάρχουν πολλές παγίδες στο hi-end...μπορείς να πάρεις το ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα από πράγματα πολύ μικρότερης αξίας.

 

Θα δώσω δύο παραδείγματα για ενισχυτες:

http://www.audiolab.co.uk/model.php?id=1

Αυτός είναι ο πιο οικονομικός και ποιοτικός ενισχυτής που έχω ακούσει.Έχει γύρω στα 700ευρώ καινούριος και από ebay τα πιο παλιά μοντέλα τα χαρίζουν για 150-200 ευρώ.Έχω το παλιό μοντέλο και με συντροφεύει πολλά χρόνια τώρα.

 

Όσοι τώρα θέλετε να ακούτε σε στάθμες μπαρ και τρελή μούρη σε τιμή ξεφτίλα υπάρχει το εξής τέρας

http://www.cav-audio.com/Products.asp?Pid=7&id=54

Αυτό είναι το πολυκάναλο μοντέλο το οποίο έχω πάρει και βγαίνει και δικάναλος με λάμπάτη προενίσχυση.Οι τιμές παίζουν 1000-1500...

 

Από θέμα ηχείων επικρατεί το χάος στην αγορά...Θεωρώ οτι ηχεία που παίζουν καλά είναι συνήθως υπερκοστολογημένα εως τρελές κλεψιές.Γι' αυτό δεν προτείνω κάτι.Ακούστε πολλά και αποφασίστε.Εμένα η αναζήτηση μου,με έχει φτάσει στα diy ηχεία.Είχα την τύχη να βρω άνθρωπο με γνώσεις και μεράκι και έχουμε φτιάξει μαζί μερικά ηχεία τα οποία είχαν άριστο αποτέλεσμα με χαμηλό κόστος.

 

Όσο για το που τα απολαμβάνω (γιατί είναι και μεγαλούτσικα) μένω σε μονοκατοικία και το δωμάτιο μου είναι στο υπόγειο,ξεχωριστό απ'το υπόλοιπο σπίτι,οπότε οι καφρίλες είναι άνετες σχεδόν πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω ότι είναι ψιλόασχετο το αυτό που ρωτάω αλλά επειδή ακούω μουσική κυρίως απο τον υπολογιστή και δεν έχω πολλά λεφτά για budget τι θα λέγατε για τα Harman Kardon Soundsticks???

 

http://www.thomann.de/gb/harman_kardon_soundsticks_ii.htm

 

Μου φάνηκε μια καλή μέση λύση και για monitoring αλλά και για να ακούω μουσική....Τι λέτε.....

 

((άσε που μου αρέσει και το design τους))

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι τώρα θέλετε να ακούτε σε στάθμες μπαρ και τρελή μούρη σε τιμή ξεφτίλα υπάρχει το εξής τέρας

http://www.cav-audio.com/Products.asp?Pid=7&id=54

Αυτό είναι το πολυκάναλο μοντέλο το οποίο έχω πάρει και βγαίνει και δικάναλος με λάμπάτη προενίσχυση.Οι τιμές παίζουν 1000-1500...

 

Φίλε danis τρελή μούρη και στάθμες μπαρ... αλλά:

(γνώμη μου πάντα)

 

Freq. Response: 20 Hz - 20 KHz

S/N Ratio: ≥ 95 dB

T.H.D.: ≤ 0.5% (1 KHz)

 

Πράγμα που αμέσως το καθιστά καθόλου καλή αγορά (και αχρείαστη λόγω Watt)' date=' μιας και με την ίδια τιμή παίρνεις αυτό:

[img']http://www.electrocompaniet.no/images/products/medium/eci3.jpg[/img]

 

με τα εξής χαρακτηριστικά:

THD

(measured at 1 kHz half power,8W) < 0,005 %

THD

(measured at 1 kHz -1 dB 8 W) < 0,006 %

 

Rated output power

8 W 2 x 70 W

 

:wink:

 

Επίσης συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι υπάρχουν παγίδες και χωρίς λόγο ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ κομμάτια. Θέλει μεγάλη προσοχή...

 

Όσο αφορα τα WATT ή αλλιώς τα BATIA και τα ΜΠΙΤΙΑ.... :twisted: ...

ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΣΤΕ ΑΠΟ WATT!!!!!!!

Δεν θα βάλεις ICE στο αυτοκίνητο... (άλλο απαράδεκτο αυτό...), μουσική θες να ακούσεις σπίτι σου. Τα Decibel λοιπόν που μπορεί να ακούσει κάποιος σπίτι του έχουν να κάνουν με 3 πράγματα:

1. Τα WATT RMS του ενισχυτή του.

2. Το Sensitivity των ηχείων του και

3. To ΜΕΓΕΘΟΣ του χώρου ακρόασης...

 

Για ένα μεσαίο δωμάτιο - σαλόνι 40Watt μαζί με ένα ευαίσθητο σχετiκά ηχείο αρκούν για προκαλέσουν ζημιά και πανικό... :lol: :lol:

 

Το θέμα λοιπόν με την αναζήτηση καλού ήχου δεν είναι εκεί... hi-end και καλά hi-fi προϊόντα παίρνουμε για να ακούμε ποιοτικά την μουσική μας σε ΜΙΚΡΕΣ και ΜΕΓΑΛΕΣ εντάσεις, ανάλογα τα γούστα, την ώρα κλπ.

 

Από τα πιο δύσκολα πράγματα που υπάρχουν στο hi-fi είναι η καλή απόκριση συχνοτήτων σε μικρές εντάσεις....

 

@BRAIN Musical Fidelity +1000 :wink: Είχα παλιά έναν τάξη Α ολοκληρωμένο 20Watt και μ@μουσε...

 

@boukaw7 Μην λες εύκολα τιποτένια τα μηχανήματά σου γιατί πολλά παλιά hi-fi (δεν υπήρχε hi-end... :wink: :wink: :wink: ,όλα hi-fi ήταν...), σήμερα θα πουλιόντουσάν χρυσάφι... λόγω πχ. full mosfet υλοποίησης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα ηχεία jamo ξέρει κανείς κάτι?

επίσης' date='οι παλιοι ακριβοί ενισχυτές της technics (τέλη 80-αρχές 90) λένε τπτ ? :oops:[/quote']

 

Αν μου πεις μοντέλο θα βρώ και θα σου πω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

su610 το technics' date='4x100watt

magic 10 κ magic14 τα ηχεία...[/quote']

 

Πάρα πολύ καλός ενισχυτής. Είναι τάξη Α 30Watt με πολύ καλά χαρακτηριστικά. Για να πάρεις κάτι αντίστοιχο σήμερα θέλεις πάνω από 1000 - 1500 Ευρώ.

 

Να καταλάβω κάτι όμως: έχεις συνδέσει 4 ηχεία πάνω του?? Stereo δεν είναι ο ενισχυτής?? Το ότι παίρνει 2 ζευγάρια ηχεία δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάλεις 2 ζευγάρια. Stereo παραμένει... Πως τα έχεις τοποθετημένα?? Ρωτάω γιατί αν τα έχεις σε στυλ surround γύρω γύρω, χάνεις την σωστή στερεοφωνική εικόνα. Παρακαλώ διορθωσέ με αν κάνω λάθος και είναι Quadphonic ο ενισχυτής. :?:

 

Όσο αφορά τα ηχεία, γενικά η JAMO στα μικρά της μοντέλα υπάρχουν καλύτερες λύσεις σε άλλες εταιρίες, αλλά δεν παυουν να είναι ποιοτικά ηχεία.

Βέβαια έχει και κάτι "διαμάντια" hi-end ηχεία (πχ. Ρ909), με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια... :D

 

Γενικά μια χαρά είναι το συστηματάκι σου μην σκεφτέσαι να το αλλάξεις. Αν θες την γνώμη μου όμως βγάλε τα 2 ηχεια...

 

ή πούλα τα 4 ηχεία και πάρε 2 καλύτερα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά? ( 8O :D :oops: )

 

να φανταστείς δεν είναι καν συνδεδεμένος χρόνια τώρα,χωρίς να υπάρχει λόγος...

τα ηχεία έχουν γίνει τραπεζάκια,με τα πλεκτά τους,τα βαζάκια τους κλπ...

 

stereo είναι ο ενισχυτής,ο πατέρας μου είχε πάρει πρώτα τα 10 αλλά ήθελε περισσότερο μπάσσο (ακούσει κλασική μουσική) και αργότερα πήρε τα 14. για να μην τα πετάξει τα μικρά τα είχε συνδεδεμένα όλα μια εποχή (10-15 χρόνια πριν).

 

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες (και sorry αν ήμουν offtopic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά? ( 8O :D :oops: )

 

να φανταστείς δεν είναι καν συνδεδεμένος χρόνια τώρα' date='χωρίς να υπάρχει λόγος...

τα ηχεία έχουν γίνει τραπεζάκια,με τα πλεκτά τους,τα βαζάκια τους κλπ...

 

stereo είναι ο ενισχυτής,ο πατέρας μου είχε πάρει πρώτα τα 10 αλλά ήθελε περισσότερο μπάσσο (ακούσει κλασική μουσική) και αργότερα πήρε τα 14. για να μην τα πετάξει τα μικρά τα είχε συνδεδεμένα όλα μια εποχή (10-15 χρόνια πριν).

 

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες (και sorry αν ήμουν offtopic)[/quote']

 

καθόλου off-topic. Δεν κάνει τίποτα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου