Προς το περιεχόμενο

με τι ηχεια ακουτε μουσικη σπιτι;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αφορμη την ερευνα και την τελευταια ψηφοφορια ηθελα να ρωτησω καταρχας κατι χαζο...

 

τα ηχεια που ειναι για να ακους ..μουσικη και τα οποια θεωρουνται ποιοτικα λεγονται..hi fi? :oops: :lol: και εκτος αυτου βλεπω στην ψηφοφορια οτι εκτος απο hi fi εχει επιλογη και hi end...ποια η διαφορα;

 

με τα monitor οσο καλα και να ειναι θεωρητικα δεν προλειται να ακουσεις τοσο καλα οσο με ακριβα hi fi?

 

με ποια ακουτε εσεις και ετσι για το ..πολυ μακρυ μελλον:lol: προτεινετε μου καποιες καλες εταιριες να εψαχνα για αγορα μεχρι 2000¤ το ανωτερο μαζι με ενισχυτη...

 

ευχαριστω για τον χρονο σας και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ! :) :D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με τα monitor οσο καλα και να ειναι θεωρητικα δεν προλειται να ακουσεις τοσο καλα οσο με ακριβα hi fi?

 

Δεν τίθεται θέμα "καλά" ή "καλύτερα". Τα monitor ηχεία προορίζονται για να σου μεταδώσουν τον ήχο όσο περισσότερο "αυθεντικό" γίνεται και όσο δυνατόν λιγότερο "αχρωμάτιστο".

 

Τα hi-fi ηχεία, γενικότερα, χρωματίζουν τον ήχο και γι' αυτό και υπάρχουν διάφορες "σχολές" και πρέπει να αγοράζονται σύμφωνα με τα γούστα και τις μουσικές προτιμήσεις/ανάγκες του καθενός (και το matchάρισμα με τα άλλα κομμάτι του ηχοσυστήματος βεβαίως-βεβαίως).

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη, κατ'αρχήν Καλή σου Χρονία και ότι έπιθυμείς !!

 

Επειδή με το θέμα hi-fi / hi-end έχω πολύχρονη τρέλα, θα σου προτείνω τα εξής:

 

Ενισχυτής:

http://www.electrocompaniet.no/products/integrated/eci3.html

 

Ηχεία (Τα Sirene):

http://www.audiospectrum-hifi.com/english/index.htm

Τα συγκεκριμένα ηχεία αν κατασκευάζονταν στο εξωτερικό θα είχαν την 2πλάσια τιμή (βάλε εκτελωνισμούς - "'όνομα" κλπ). :wink:

 

Αν δεν κάνω λάθος πρεπει να είσαι κοντά στα 2 χιλιάρικα με αυτά, αλλά πίστεψέ με αξίζει τον κόπο...

 

Και κάτι άλλο: Η γνώμη μου είναι να μην εντυπωσιαστείς με ογκόδη πολύδρομα ηχεία, γιατί για να πάρεις πραγματικά αξιοπρεπές και καλό πολύδρομο θέλεις πάρα πολλά λεφτά. Καλύτερα να έχει κάποιος ένα 2δρομο ηχείο με καλό crossover παρά ένα 4δρομο με κακό crossover.

 

Αυτά από εμένα.

:wink:

Καλό ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγαπω αυτην την εταιρεια..

 

http://www.mission.co.uk/

 

:wink:

 

απο εκει και περα ο κοσμος του hi fi ειναι τεραστιος και ακομα πιο "τρελλος" (και ΑΚΡΙΒΟΣ) απο αυτον των κιθαρων...προσεξε μη μπλεξεις και πολυ σοβαρα μαζι του γιατι σε βλεπω στο ..πτωχοκομειο.. :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αφορμη την ερευνα και την τελευταια ψηφοφορια ηθελα να ρωτησω καταρχας κατι χαζο...

 

τα ηχεια που ειναι για να ακους ..μουσικη και τα οποια θεωρουνται ποιοτικα λεγονται..hi fi? :oops: :lol: και εκτος αυτου βλεπω στην ψηφοφορια οτι εκτος απο hi fi εχει επιλογη και hi end...ποια η διαφορα;

 

Η διαφορά του hi-end με το hi-fi είναι ότι στο hi-end ο παράγοντας αγοραστής δεν λαμβάνεται υπ'όψη στην κατασκευή και στα υλικά. Δηλαδή ο κατασκευαστής θα υλοποιήσει την κατασκευή του με τα καλύτερα - ακριβότερα υλικά που υπάρχουν, μη λαμβάνοντας υπόψη ποιοί και πόσοι θα μπορούν μετά να αγοράσουν το παραγόμενο προϊόν. Το παραγόμενο αποτέλεσμα μερικές (ελάχιστες) φορές είναι τίμιο ενώ τις περισσότερες φορές με σημαία το όνομα hi-end τα προϊόντα εκτοξέυονται σε τιμή 30 και 40 φορές περισσότερο από αυτή που θα έπρεπε.

 

Εγώ πάντα ψάχνω να βρίσκω όσο γίνεται "τίμια" hi-end προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εκει και περα ο κοσμος του hi fi ειναι τεραστιος και ακομα πιο "τρελλος" (και ΑΚΡΙΒΟΣ) απο αυτον των κιθαρων...προσεξε μη μπλεξεις και πολυ σοβαρα μαζι του γιατι σε βλεπω στο ..πτωχοκομειο.. :lol: :lol:

 

+10000 :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποια ακουτε εσεις και προτεινετε μου καποιες καλες εταιριες

 

Πριν κάποια έτη αγόρασα ηχεία Roister τα οποία είναι ελληνικά(!!!) hi-end και ομολογώ οτι ήταν από τις καλύτερες αγορές και μας έχουν βγάλει ασπροπρόσωπους στο εξωτερικό γιατί απ'ότι ξέρω κάνουν και πολλές ςξαγωγές.

 

Είναι κάπου στην Καλλιθέα. Πάρε και τo ουρλ:

 

http://www.roister.gr/products1.php?wh=1&lang=2&the1id=1&the2id=3&theid=3&open1=1&open2=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει παλιότερα (πέρσυ τα χριστούγεννα) σε ένα μαγαζί στην Ν.Ερυθραία (οσοι γνωρίζεται είναι κοντά στα φανάρια..και πουλάει ηχοσυστήματα hi-end και μαλλον έχει studio στο υπόγειο....βεβαια ο τύπος το κάνει μάλλον για την πλακα του γιατί είχα πάει για μιά τιμή και αυτός καθησε γύρω στις 2 ώρες να μου εξηγεί διάφορα βασικά πράγματα για τα ηχοσυστήματα)...

 

Τεσπά...

 

Τελικά φτάσαμε στο σημείο ότι με ενα 1000άρικο πέρνεις αρκετα καλό ηχοσύστημα με ένα καλό ενισχυτή ηχεία και πικ-απ....(μάρκες δεν θυμάμαι μόνο τo πικ απ ηταν project)

 

Αξίζει μια τέτοια αγορά η πρεπει να έχεις πολυ "εκλεπτισμένο" αυτάκι για να τα χαρείς...?? :lol:

 

Δεν μιλάω για εμένα γιατί εχω σκεφτει τις επομενες 5 αγορες μέχρι την αποφοιτηση μου...Αλλά οι γονείς μου σκέφτονται να φτιάξουν ενα ηχοσύστημα στο σαλόνι... :lol: αρα μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα...:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποια ακουτε εσεις και προτεινετε μου καποιες καλες εταιριες

 

Πριν κάποια έτη αγόρασα ηχεία Roister τα οποία είναι ελληνικά(!!!) hi-end και ομολογώ οτι ήταν από τις καλύτερες αγορές και μας έχουν βγάλει ασπροπρόσωπους στο εξωτερικό γιατί απ'ότι ξέρω κάνουν και πολλές ςξαγωγές.

 

Είναι κάπου στην Καλλιθέα. Πάρε και τo ουρλ:

 

http://www.roister.gr/products1.php?wh=1&lang=2&the1id=1&the2id=3&theid=3&open1=1&open2=

 

Ζητώ συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά τα Roister δεν είναι hi-end ηχεία. Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει λίγο τις έννοιες. Είναι καλά και τίμια ηχεία, έχουν φανταστικό value for money, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι hi-end.

 

Φιλικά πάντα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει μια τέτοια αγορά η πρεπει να έχεις πολυ "εκλεπτισμένο" αυτάκι για να τα χαρείς...?? :lol:

 

Φυσικά αξίζει, αρκεί να μην κάνει κάποιος "νεοπλουτίστικες" χρηματικές υπερβολές. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου