Προς το περιεχόμενο

DIY project: Πρόβλημα στο σολάρισμα (αίσθηση σκληρης χορδής)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώ την βοήθεια κα την εμπειρία σας στο παρακάτω πρόβλημα:

 

Εφτιαξα μια partcaster και αφού την σετάρισα (βάσει των φτωχών μου γνώσεων) ως προς το υψος των χορδών στο μπράτσο, intonation κλπ. της έκανα test drive. Η αίσθηση στο σόλο ιδίως στο σήκωμα των χορδών είναι οτι οι χορδές είναι σκληρές και πολλές φορές οι χορδές έφευγαν (γλυστρούσαν) από το δάκτυλο. Αυξομείωσα το ύψος των χορδών είτε από καβαλλάρη είτε παίζοντας με το ισιωμα του μπράτσου με το allen, αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Χρησιμοποιώ 9ες χορδές, έχω 10 κιθάρες και σε καμμία δεν έχω αυτή την αίσθηση σκληράδας. Συνεπώς ξέρω ότι δεν φταίνε οι χορδές αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?[img][/img]

SIDE1.JPG.b7ddcd05eefceb3e4f13afa49fecca61.JPG

SIDE2.JPG.1b570b7dc57d98c325927f9c170db6b9.JPG

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην κανε της ενα σωστο σετ

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

στην κιθαρα σου εχει γινει fret leveling & crowning η απλα κοτσαρες εκει ενα μπρατσο και περιμενεις να παιξει?  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, πολύ ωραία δουλειά! Το φαινόμενο που λες το έχω πετύχει κι εγώ. Με 10άρες χορδές μου τυχαίνει ενώ με 9άρες είναι πολύ καλύτερα. Δεν νομίζω να φταίει το action εκτός αν είναι πολύ ψηλά η υπερβολικά χαμηλά. Επίσης, το μπράτσο πρέπει να έχει λίγο relief, να μην είναι εντελώς ίσιο γιατί θα σου ταστάρει στα πρώτα τάστα. Τι εταιρίας χορδές έβαλες? Το σετ χορδών αυτό το έχεις βάλει και σε άλλες κιθάρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή κότσαρα ένα μπράτσο όπως είπες και αφού ένιωσα οτι κολλάει η χορδή της έκανα ένα fret leveling, χωρίσ φυσικά να γνωρίζω εάν το έκανα σωστά ή οχι. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκα και μετά της έβαλα το μπράτσο που φαίνεται στην φωτογραφία που είναι από telecaster ιαπωνίας. Λίγο καλύτερη αίσθηση, αλλά στο σόλο η αίσθηση στην χορδή παραμένει οτι είναι σκληρή.  

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sotto.. Οι χορδές είναι ernie ball 9es και τις χρησιμοποιώ και στις άλλες κιθάρες που έχω. Το action είτε το κατεβάσω είτε το ανεβάσω δεν αλλάζει την αίαθηση. Σε χαμηλό action και με πείραγμα του μπράτσου δεν ταστάρει η κιθάρα.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που είναι από telecaster ιαπωνίας

 

αυτες οι τελε εχουν πολυ μικρα ταστα και στενο radius οποτε ο συνδιασμος των 2 ειναι οντως σκληρος για καποιον που δεν εχει συνηθισει σε τετοιες κιθαρες καθως απαιτει υψηλοτερο action απο τις μοντερνες κιθαρες ενω η απουσια "κρεατος" απο το ταστο δυσκολευει το παιξιμιο   ,κατα τα αλλα προσπαθησε να εχεις σχεδον μηδενικο relief στο μπρατσο (μια και η κιθαρα ως ιαπωνικη εχει τελεια ταστοδουλεια που το επιτρεπει αυτο) ωστε να εχεις και το χαμηλοτερο δυνατο action στη μεση του μπρατσου οπου λειτουργει το truss rod και τον καλυτερο δυνατο ηχο.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι τελε εχουν πολυ μικρα ταστα και στενο radius οποτε ο συνδιασμος των 2 ειναι οντως σκληρος για καποιον που δεν εχει συνηθισει σε τετοιες κιθαρες καθως απαιτει υψηλοτερο action απο τις μοντερνες κιθαρες ενω η απουσια "κρεατος" απο το ταστο δυσκολευει το παιξιμιο   ,κατα τα αλλα προσπαθησε να εχεις σχεδον μηδενικο relief στο μπρατσο (μια και η κιθαρα ως ιαπωνικη εχει τελεια ταστοδουλεια που το επιτρεπει αυτο) ωστε να εχεις και το χαμηλοτερο δυνατο action στη μεση του μπρατσου οπου λειτουργει το truss rod και τον καλυτερο δυνατο ηχο.  

 

Πραγματικά έχω την αίσθηση ,ότι θα έπρεπε να επρεπε να δουλεύεεις αν τεχνικός σε κάποια μεγάλη μπάντα τουεξωτερικού. Θα μου πεις ,υπάρχουν ένα σωρό γάτοι σα και σένα στο εξωτερικό που η φτωχή ελλαδίτσα τρώει το γκολ από τα αποδυτήρια. Ψυχή βαθιά αδελφέ ,τα σέβη μου  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχω την αίσθηση ,ότι θα έπρεπε να επρεπε να δουλεύεεις αν τεχνικός σε κάποια μεγάλη μπάντα τουεξωτερικού. Θα μου πεις ,υπάρχουν ένα σωρό γάτοι σα και σένα στο εξωτερικό που η φτωχή ελλαδίτσα τρώει το γκολ από τα αποδυτήρια. Ψυχή βαθιά αδελφέ ,τα σέβη μου  ;)

 

χαχα δεν του χρειαζονται του SF αυτα - ειναι διασημος τωρα  ;) ;) ;)

 

πολυ ωραια δουλεια στην κιθαρα παντως - 1 ερωτηση - το σωμα τι ειναι ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου