Προς το περιεχόμενο

Μια κριτική ματιά στο σκυλάδικο


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

you are preaching to the choir my friend

 

 

 

 

 

Ενω στη Γερμανια στο λεωφορειο που ενα παιδι επαθε επιληπτικη κριση,..

 

 

Σου επισημαινω οτι ωρες ωρες τα ποστ σου φαινονται να διακατεχονται απο...  επιλεκτικη κριση  ;D

 

And i rest my case  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενω στη Γερμανια στο λεωφορειο που ενα παιδι επαθε επιληπτικη κριση,..

 

Μωρε εγω εχω δει και χειροτερα....επεσε μπροστα μου στο δρομο ενας παππους και οταν πηγα να τον σηκωσω με εσπρωχνε και φωναζε οτι τον ληστευω (ειμαι λιγο σκουρος και με μπερδεψε με Τουρκο συμμοριτη απο το Neukoln  ;D)....εχω δει ομως και ΠΟΛΥ καλυτερα (οπως εχω δει αλλωστε και στην Ελλαδα) και σιγουρα στο λεωφορειο ΟΛΟΙ σηκωνονται για να κατσει η γυναικα μου με το παιδι,εδω ΚΑΝΕΙΣ. ;) ,ενω οταν κανει κρυο οι ΟΔΗΓΟΙ των λεωφορειων σταματανε και ΕΚΤΟΣ στασεων απο δικη τους πρωτοβουλια (και ας μην επιτρεπεται) για να παρουν/αποβιβασουν τον κοσμο και σιγουρα δεν σου κλεινουν την πορτα στη μουρη οπως εδω αν τολμησεις να τους ζητησεις να..την ανοιξουν  10..ποντους απο τη σταση ....(μια και επιασες τα λεωφορεια  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε εγω εχω δει και χειροτερα....επεσε μπροστα μου στο δρομο ενας παππους και οταν πηγα να τον σηκωσω με εσπρωχνε και φωναζε οτι τον ληστευω (ειμαι λιγο σκουρος και με μπερδεψε με Τουρκο συμμοριτη απο το Neukoln  ;D)....εχω δει ομως και ΠΟΛΥ καλυτερα (οπως εχω δει αλλωστε και στην Ελλαδα) και σιγουρα στο λεωφορειο ΟΛΟΙ σηκωνονται για να κατσει η γυναικα μου με το παιδι,εδω ΚΑΝΕΙΣ. ;) ,ενω οταν κανει κρυο οι ΟΔΗΓΟΙ των λεωφορειων σταματανε και ΕΚΤΟΣ στασεων απο δικη τους πρωτοβουλια (και ας μην επιτρεπεται) για να παρουν/αποβιβασουν τον κοσμο και σιγουρα δεν σου κλεινουν την πορτα στη μουρη οπως εδω αν τολμησεις να τους ζητησεις να..την ανοιξουν  10..ποντους απο τη σταση ....(μια και επιασες τα λεωφορεια  ;D)

 

Χαχαχ :-)

 

Αυτό που λες με τους οδηγούς πάντως εχω παλι αναποδη εμπειρια, για να μην πω για αστυνομικούς σε αεροδρόμια, για αυθαιρετες αποφασεις ανωτερων off the record, για μαυρη εργασια, φοροδιαφυγη κτλ... Σε μια δβρα προτυπο. Μην πούμε καν για ντοιτσεμπανκ.

 

Επισης σε ηλεκτρικο εδω βλεπω ευγενεια συνηθως... Όπως και στο βορρα επισης.

 

Γι αυτο σου λεω, βαρεθηκα με τις αποψεις, τους αφορισμους, τα προσωπικα biases κτλ... ειναι αναπόφευκτα για ολους μας, και αυτη η αρνητικοτητα δεν απλλαζει τα πραγματα απο τη στιγμη που έχεις αποφασισει να ζεις εδώ. Τσαμπα χαλιεσαι και ο ιδιος δλδ (και στοιχηματιζω οτι σιχτιριζω πολυ περισσοτερο απο σενα κάθε φορα που κυκλοφορω, απλως ξέρω οτι αυτο δε βγάζει πουθενά)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. που οι (καπηλευτές του ονόματος που χρησιμοποιούσε ένα από τα καλύτερα γκρουπ του πλανήτη στα 70s) βετερανοι Lynyrd skynyrd βγαλαν δισκο  στα γεραματα με τιτλο "God and Guns" και στιχο "God and Guns keep us strong"...

 

Μικρή διόρθωση.

Παρακαλώ συνεχίστε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβάνομαι την επιχειρηματολογία για θέματα προφανή. Εε ναι, παντού θα βρείς καλά και παντού θα βρείς κακά κι ανάλογα τις προσωπικές εμπειρίες τα ποσοστά αλλάζουν. Αυτονόητο. Τελικά όμως αυτό που μετράει είναι το σύνολο, το τελικό άθροισμα, η σούμα, το net result που λένε στο χωριό μου και σ' αυτό η Ελλάδα δεν παίρνει καλό βαθμό κάτι που δεν νομίζω πως μπορεί να το αρνηθεί κανείς. Και θα πει κάποιος, τι με νοιάζει εμένα αν π.χ. δεν δίνονται χρήματα για έρευνα και δεν προωθείται ο πολιτισμός, εγώ μένω στο χωριό και με νοιάζει μόνο να 'χω ξύλα για την σόμπα και τσίπουρο. Σεβαστό. Αλλά δεν γίνεται κατανοητό μάλλον πως μπορεί να μην καίγεται το δικό σου σπίτι αλλά αργά ή γρήγορα θα σε πάρει η κάπνα. Κι απ' αυτό το προαναφερθέν τελικό αποτέλεσμα το σκυλάδικο αφαιρεί πόντους, μπορεί όχι τόσους όσους άλλα αρνητικά της χώρας αλλά αρκετούς για να σε νοιάζει.

 

Ας ακούει λοιπόν ο καθένας οτι γουστάρει, προφανές κι αυτό. Αλλά όπως λέει ο npap το πρόβλημα δημιουργείται όταν κάποιος φέρεται και ζει σαν "σκυλάς".

 

Άρα το ερώτημα γίνεται, αν δεν υπήρχαν τα σκυλάδικα αυτές οι συμπεριφορές θα ήταν διαφορετικές; Γνώμη μου, ναι θα ήταν. Δεν θα εξαφανιζόντουσαν, ούτε ξαφνικά η κοινωνία θα καθάριζε αλλά δεν μπορώ να μην σκεφτώ πως το σκυλάδικο καλλιεργεί και βοηθάει την μετατροπή κάποιου σε "σκυλά".

 

Δυστυχώς όμως αν δεν υπήρχε το σκυλάδικο θα υπήρχε κάτι άλλο οπότε η "ευχή" εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί. Όσο η βλακεία είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό (ανάθεμά σε κατανομή του Gauss) τόσο τα σκυλάδικα σε διάφορες μορφές θα υπάρχουν. Παρόλ' αυτά το συμπέρασμα αυτό δεν θα πρέπει να μας μετατρέψει σε κυνικούς. Οι λογικές τύπου "αφού έτσι έχουν τα πράγματα τι το παλεύεις" δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Το να κάνεις κριτική και να προσπαθείς δεν είναι μια διαδικασία με στόχο την τελική λύση αλλά μια προσπάθεια να μην αφήσεις τα πράγματα να καταρρεύσουν υπο το ίδιο τους το βάρος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι γεγονός πως οι άνθρωποι που ακούν σκυλάδικα έχουν ένα θράσος, τους φαίνεται περίεργο που κάποιος δεν ακούει π.χ. Πάολα, το θεωρούν κάπως φυσιολογικό να ακούς σκυλάδικα.

 

Δεν είναι περίεργο. Στο σουβλατζίδικο απορούν που δεν μου αρέσει ο γονιδης και ο σφακιανακης. 25 χρόνων παιδιά. Άρα, ή δεν ξέρουν ή έχουν ακούσει και δεν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλωστε ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ακουει και ο μεσος Γερμανος

Εξαιρετο βιντεο, τετοια πχιοτητα ειχα ν'ακουσω χρονια. Το ειδα ολοκληρο! image.gif

(αν και ο δικος μας ο Cordalis ειναι ενα κλικ πχιοτικοτερος)

 

as1.png

 

εχω δει ομως και ΠΟΛΥ καλυτερα (οπως εχω δει αλλωστε και στην Ελλαδα)

Υπερσπανια δηλωση του SF που μαλλον του ξεφυγε. Οπως και να'χει, παρακαλω να κρατηθει στα πρακτικα για τις μελλοντικες γενιες. glasses2.png

 

Oσο για το θρασος και την κακη συμπεριφορα των σκυλαδων, δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι ιδιον ολων των σκυλαδων. Εξαλλου τετοια και χειροτερα βλεπουμε και σε αλλα μουσικα ειδη. Αρκει ενα απλο περασμα απο διαφορες συναυλιες Rock/Heavy Metal υποειδων για να καταλαβει κανεις την...πχιοτητα μερικων οπαδων που κυκλοφορει εκει.

Να μην αναφερω την Punk καφριλα, οπου οι οπαδοι απο κατω φτυνουν και πετανε μπουκαλια κλπ στο γκρουπ, και ολοι μαζι (γκρουπ & κοινο) το θεωρουν και φυσιολογικο. Το φτυσιμο ειναι...τεχνη, ενω το να πετας πιατα ή χαρτοπετσετες και λουλουδια ειναι καφριλα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερσπανια δηλωση του SF που μαλλον του ξεφυγε. Οπως και να'χει, παρακαλω να κρατηθει στα πρακτικα για τις μελλοντικες γενιες

 

Μπα,πολλες φορες το εχω πει,in fact ειναι ΚΡΙΜΑ να αφηνουμε τις τραγικες συμπεριφορες μας σε καποια θεματα (τα οποια ειναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΑ ομως...οπως π.χ.να σεβεσαι τον διπλανο σου και να μη του πετας νερο απο τα μπαλκονια και να μη του κλεινεις τον δρομο) να ΘΑΒΟΥΝ τα ΠΟΛΛΑ καλα που εχουμε ως ψυχοσυνθεση και συμπεριφορα.....

 

Να στο πω και αλλοιως....τι να την κανω την καλοσυνη του...ψιλικατζη που ετρεχε να φερει πετσετες για να σκουπισουμε τον μικρο που ειχε γεμισει χλωρινες και βρωμονερα οταν του τα πεταξε το ζωον απο το μπαλκονι οταν στο ΕΠΟΜΕΝΟ μπαλκονι η πιθανοτητα να ΞΑΝΑ-συμβει το ιδιο ειναι πανω απο 50%... ;)   ...τι να το κανω το κοψιδι και το τσιπουρο  που μου προσφερει ο αγροτης στο μπλοκο οταν μου εχει κλεισει τον δρομο? κ.ο.κ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο για το θρασος και την κακη συμπεριφορα των σκυλαδων, δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι ιδιον ολων των σκυλαδων. Εξαλλου τετοια και χειροτερα βλεπουμε και σε αλλα μουσικα ειδη. Αρκει ενα απλο περασμα απο διαφορες συναυλιες Rock/Heavy Metal υποειδων για να καταλαβει κανεις την...πχιοτητα μερικων οπαδων που κυκλοφορει εκει.

Να μην αναφερω την Punk καφριλα, οπου οι οπαδοι απο κατω φτυνουν και πετανε μπουκαλια κλπ στο γκρουπ, και ολοι μαζι (γκρουπ & κοινο) το θεωρουν και φυσιολογικο. Το φτυσιμο ειναι...τεχνη, ενω το να πετας πιατα ή χαρτοπετσετες και λουλουδια ειναι καφριλα... ;D

 

Σωστό, κάφροι υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι όμως πως ποσοστιαία να το πάρει κανείς οι λάτρεις, οπαδοί του σκυλάδικου είναι περισσότεροι αρα οι δικιές τους "κακές" συμπεριφορές δημιουργούν μεγαλύτερο πρόβλημα στην κοινωνία σε σχέση με τους υπόλοιπους. Πόσα punkια υπάρχουν πια; Ξέρω έναν στην Καλλιθέα. Αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω και αλλοιως....τι να την κανω την καλοσυνη του...ψιλικατζη που ετρεχε να φερει πετσετες για να σκουπισουμε τον μικρο που ειχε γεμισει χλωρινες και βρωμονερα οταν του τα πεταξε το ζωον απο το μπαλκονι οταν στο ΕΠΟΜΕΝΟ μπαλκονι η πιθανοτητα να ΞΑΝΑ-συμβει το ιδιο ειναι πανω απο 50%... ;)   ...τι να το κανω το κοψιδι και το τσιπουρο  που μου προσφερει ο αγροτης στο μπλοκο οταν μου εχει κλεισει τον δρομο? κ.ο.κ.

 

Χαλάρωσε Νίκο. 35+ χρόνια στην Ελλάδα και δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά για να "δυναμώσουμε" το επιχείρημά μας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου