Προς το περιεχόμενο

Μια κριτική ματιά στο σκυλάδικο


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τίτλος "σουπερστάρ" (και όλοι οι υπόλοιποι) δίνονται αυτόματα από το φόρουμ. Το "εκτονόνονται" δεν γράφεται έτσι.

 

Τουλάχιστον όμως - μην το ξεχνάμε - δεν ψήφισες ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Άρα κάτι θα αξίζεις, δεν μπορεί...

 

 

Φιλε μου χωρίς να με ξέρεις λες λες λες. Ξανά λες και θα λες. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε άγνωστους. Το κάνω στη δουλειά μου και στους ανθρώπους που νοιάζομαι.

Απλά σου εύχομαι καλά να περνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παμε λοιπον να στο εξηγησω αλλη μια τελευταια φορα.

 

 

Όσο η βλακεία είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό (ανάθεμά σε κατανομή του Gauss) τόσο τα σκυλάδικα σε διάφορες μορφές θα υπάρχουν.

 

 

 

Προφανώς και οι γενικεύσεις δεν έχουν νόημα. Τα ποσοστά είναι που έχουν αξία. Όλοι οι Έλληνες δεν μπορεί να είναι σκάρτοι, η πλειοψηφία αυτών όμως; Και για ποιο θέμα συζητάμε; Δεν έχουμε τις ίδιες επιδόσεις παντού.

 

 

 

 

Αυτο λεω και γω. Απλως αν πιστευεις οτι σε μια κοινωνια φταιει η πλειοψηφια και δεν θες να παραδεχτεις οτι η συλλογικη ευθυνη για την οποια διαμαρτυρεσαι ισως να εχει καποιον απο πισω που εκανε την μεγαλη μπαζα... καπου εχεις θεμα, γιατι αναιρεις τα μαθηματικα σου, συμφωνα με τα οποια οι κοινωνιες ακολουθουν κανονικες κατανομες. Οι skewed κατανομες συνηθως εχουν καποια latent variables που τις διαμορφωνουν. Αρα διαλεξε - τα μαθηματικα σου ή το bias σου.

 

 

 

 

Συμφωνεις στο οτι οι Ελληνες θα επρεπε να κατεβουν στο συνταγμα για να αυτομαστιγωθουν; Σοβαρα; Τρολλαρεις;

 

 

 

 

Δεν θα σου κάνει εντύπωση νομίζω αλλά συμφωνώ με τον κύριο καθηγητά. And then some.

 

 

Οπότε ναι, δεν φταίνε όλοι το ίδιο αλλά ΠΑΝΤΑ κάποιος φταίει και πιο συχνά απ' όσο νομίζουμε φταίμε κι εμείς.

 

 

....

 

 

Προσωπικά θεωρώ πως υπήρξα βλάκας που δεν μίλαγα μέχρι να κλείσει η φωνή μου κάθε φορά που έβλεπα να γίνεται κάτι λάθος. Οπότε φταίω κι εγώ.

 

Εδω δινεις ρεστα ασυνεπειας... Δηλαδη λες οτι "πιο συχνά απ' όσο νομίζουμε φταίμε κι εμείς." και το δικο σου φταιξιμο και βλακεια ειναι που "δεν μίλαγα μέχρι να κλείσει η φωνή μου κάθε φορά που έβλεπα να γίνεται κάτι λάθος. Οπότε φταίω κι εγώ.

 

Επικο. Και εμεις φταιμε αλλα οι αλλοι ειναι φταιχτες γιατι κανουν μ@λ@κιες αλλα εσυ φταις γιατι δεν τους το ελεγες οτι φταινε νωριτερα και μεχρι να κλεισει η φωνη σου.

 

Οποτε σου λεω, με βαση τα παραπανω, εχεις καλη πιθανοτητα -μιας και εχεις κατανειμει δικαια το φταιξιμο στο μυαλο σου- να πετυχεις μεσα στην πλειοψηφια των ελληνων κλεφτων και καποιον ο οποιος δεν εχει να πληρωσει το ρευμα και εφταιγε, οποτε σου γραψα:

 

 

τι να σου πω.... πηγαινε σε καποιον να το του πεις καταμουτρα οταν δεν εχει να πληρωσει το ρευμα.

 

 

 

Και κοιτα να του ριξεις και μερικες φωνες προκαταβολικα γιατι οπως λες:

 

 

 

Δυστυχώς φίλε μου δεν έχει ξεπληρώσει ακόμα. Έκανε πολύ πρόσφατα και συνεχίζει να κάνει λάθη και μεγάλα μάλιστα. Η αναπόφευκτη τιμωρία δεν έρχεται γιατί την θέλω εγώ (που δεν την θέλω γιατί τότε εκτός από σαδιστής θα ήμουν και μαζοχιστής) αλλά γιατί έτσι δουλεύει η ρημάδα η πραγματικότητα. Τα λάθη πληρώνονται.

 

 

Επιπλεον, αφου με καλη και μεγαλη πιθανοτητα αντιστοιχα ψηφισε και ΣΥΡΙΖΑ και ΟΧΙ στο δημοψηφισμα, και πριν του πεις για το αυτομαστιγωμα, πες του και οτι

 

 

αλλά βρε αδερφέ, έτσι για το γαμώτο, ένα "συγνώμη, έσφαλα" δεν έχω ακούσει.

 

 

 

Ετσι θα κανεις και πραξη τα λεγομενα σου :

 

 

Όταν μιλάμε για λόγια και πράξεις και δεν ξέρουμε τον άλλον δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι όλο λόγια ή αν κάνει και πράξεις. Την συνέπεια την κρίνεις μόνο αν τον ξέρεις.

 

 

 

και μεις θα δουμε αν εισαι μονο λογια ή και πραξεις.

 

Ως τοτε ομως...

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να πω........ επί του θέματος πάντα, πως βασικά νιάου  8)

 

Προτιμώ το ΄΄νιάου΄΄ απ τη κοινωνικοπολιτική ανάλυση, που έχει γίνει άλλωστε προ καιρού εδώ μέσα στα ΄΄Περί πολιτικής΄΄.

 

Απλά μια παρατήρηση προς το φίλο με την υπογραφή με τον Αριστοτέλη και το Γερμανό που τον έχει κάνει κτήμα του. Η φιλοσοφία στην Αρχαία Ελλάδα ξεκίνησε από τη περιφέρεια, Μίλητος-Έφεσος-Σάμος-Θράκη κα, όλα μα όλα τα μεγάλα κεφάλια της εποχής είχαν καταγωγή και ζούσαν μακριά σε μέρη που είχαν πρώτες ύλες και εμπόριο, που τροφοδοτούσε το κέντρο. Σταδιακά όταν η Αθήνα έφτασε στο σημείο να κυριαρχήσει πολιτικά και οικονομικά και λόγω πολιτεύματος και άλλων παραγόντων, μάζεψε, όλα αυτά τα σπουδαία μυαλά στη πόρτα της. Αυτό έγινε τότε και συνεχίζεται μέχρι σήμερα.   

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χωρίς να με ξέρεις λες λες λες.

 

Δηλαδή... δεν είσαι ο Ζαμπέτας;

Για φαντάσου...

 

Κοίτα, επειδή και τα αστεία έχουν όρια, να σου υπογραμμίσω τα παρακάτω:

 

α) Ούτε εσύ ξέρεις ποιος είμαι, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος.

 

β) Επειδή έχουμε επιλέξει την ανωνυμία, αποφεύγουμε τον διαχωρισμό μας από τους υπόλοιπους επί τη βάσει φαντασιακών προσωπικών επιτευγμάτων. Προσωπικά θεωρώ (και ουσιαστικώς, γνωρίζω) πως όποιος έχει να επιδείξει έργο εδώ μέσα, το κάνει απρόσκοπτα. Οι υπόλοιποι.. ας ηρεμήσουν.

 

γ) Όπως σου έγραψα ήδη, και ακριβώς επειδή ισχύουν τα παραπάνω, δεν δικαιούσαι για γενικόλογη κριτική, ειδικώς με τον τόνο που την άσκησες.

 

Αυτά, και όχι.. δεν περνώ πολύ καλά, αλλά έχεις και εσύ ευθύνη γι' αυτό, ειδικώς σήμερα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή... δεν είσαι ο Ζαμπέτας;

Για φαντάσου...

 

Κοίτα, επειδή και τα αστεία έχουν όρια, να σου υπογραμμίσω τα παρακάτω:

 

α) Ούτε εσύ ξέρεις ποιος είμαι, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος.

 

β) Επειδή έχουμε επιλέξει την ανωνυμία, αποφεύγουμε τον διαχωρισμό μας από τους υπόλοιπους επί τη βάσει φαντασιακών προσωπικών επιτευγμάτων. Προσωπικά θεωρώ (και ουσιαστικώς, γνωρίζω) πως όποιος έχει να επιδείξει έργο εδώ μέσα, το κάνει απρόσκοπτα. Οι υπόλοιποι.. ας ηρεμήσουν.

 

γ) Όπως σου έγραψα ήδη, και ακριβώς επειδή ισχύουν τα παραπάνω, δεν δικαιούσαι για γενικόλογη κριτική, ειδικώς με τον τόνο που την άσκησες.

 

Αυτά, και όχι.. δεν περνώ πολύ καλά, αλλά έχεις και εσύ ευθύνη γι' αυτό, ειδικώς σήμερα.

 

 

 

Συνεχίζεις να προκαλείς. Μπήκες έστησες καβγα και τώρα που διέλυσες το θέμα ξανά λες τα δικά σου. Έγραψα αυτά που θεωρώ εγώ ότι συμβαίνουν. αντί να κάνεις επίθεση προσωπική θα μπορούσες να σχολιάσεις και να συζητήσεις. Μπήκες να τσακωθεις.

 

Συνεχίζεις με τα επιτεύγματα και το έργο και απορώ τι προσπαθείς να δείξεις. Δε είναι δουλειά του φόρουμ τι δουλειά κάνω ή τι έχω επιτύχει στη ζωή μου. Είναι γελοίο αυτό που κάνεις. Δε με νοιάζει να ξέρεις με τι ασχολούμαι ή τι κάνω. Δε με νοιαζει επισης τι κανεις εσυ. Χτυπήσου όσο θες, και κριτική θα κάνω και τη γνώμη μου θα λέω και το ίδιο μακάρι να κάνουν όλοι. Χωρίς ελιτισμούς και διαχωρισμούς. Αν δεν περνάς καλά δε σου φταίω εγώ, ίσως ο τρόπος σου. Άκου εκεί, θα ζητάμε και άδεια από τον τρολει για να μιλάμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα.

 

1) Η κατανομή του Gauss αναφέρεται στην ανθρώπινη βλακεία, όχι στην προσωπική ευθύνη αφού αυτή είναι πολύπλευρη και όχι μονοσήμαντα ορισμένη. Την συσχέτιση (λογικό άλμα) την έκανες μόνος σου.

 

2) Το ότι οι έλληνες πιστευω πως στην πλειοψηφία τους φέρουν ευθύνες δεν προκύπτει απο καμία κατανομή. Πρόκειται για προσωπική παρατήρηση μέσα απ' τις εμπειρίες μου ως Έλλην.

 

3) Το ότι οι Έλληνες θα μπορούσαν να αυτομαστιγώνονται προκύπτει απ' το ότι οι έλληνες θα έπρεπε να έχουν παραδεχτεί τα λάθη τους. Προσωπικά όταν συνειδητοποιώ ότι έχω σφάλει κάπου μου ρίχνω και δυο φάσκελα. Αν κάποιος το βλέπει διαφορετικά μαγκιά του. Τουλάχιστον ας παραδεχτούμε τα λάθη μας κι ας αφήσουμε τα μαστίγια στην ντουλάπα, δεν βαριέσαι :)

 

4) Τώρα για το που φταίω εγώ.

  α) Όπως ο ίδιος λες, κι εγώ συμφωνώ, δεν φταίνε όλοι το ίδιο. Προσωπικά στον καθημερινό μου βιο και στον πολυετή επαγγελματικό και ακαδημαικό βιο πάντα προσπαθούσα να κάνω αυτό που εγώ θεωρούσα σωστό και νομίζω πως ότι έχω κάνει δεν προκαλεί προβλήματα στην κοινωνία. Πάντα ημουν τίμιος (και είμαι ακόμα), ποτέ δεν ζήτησα μέσο, ποτέ δεν έκλεψα ούτε στο ελάχιστο το κράτος (σε σημείο μερικές φορές να αναρωτιέμαι αν πάω καλά) και γενικά προσπαθούσα και προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατό πιο σωστός. Μπορεί να κρίνω λάθος τη κατάσταση και να σφάλω, ναι μπορεί. Οι προθέσεις μου όμως νομίζω πως είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

  β) Δεν είπα πουθενά οτι η ευθύνη σχετίζεται με κάποια κατανομή αρα το να λες πως μπορεί και να φταίω γιατί η κατανομή δίνει καλή πιθανότητα είναι άσχετο.

  γ) Ακόμα όμως και να ίσχυε η κατανομή όσον αφορά την ευθύνη, μιλάμε για πιθανότητες. Κοινώς παίζεις με τις λέξεις και τις εντυπώσεις, δεν επιχειρηματολογείς.

 

5) Προφανώς και κάπου στην πλειοψηφία των ελλήνων κλεφτών μπορείς να βρείς και κάποιον που, πλέον, δεν έχει να πληρώσει το ρεύμα. Όμως α) πουθενά δεν είπα πως έχω εκδικητικές τάσεις απέναντί του, β) το ότι δεν έχει να πληρώσει δεν ξεπλένει τις αμαρτίες του, εφόσον πάντα αυτές έγιναν συνειδητά. Όχι δεν θα χαρώ που πεινάει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα πω ότι φταίει. Δεν είναι χαιρεκακία, είναι διαπίστωση της πραγματικότητας. Δεν είναι ούτε γνώμη μου ούτε επιθυμία μου, είναι η ζωή.

 

6) Πιο πιθανό όμως είναι να βρείς κάποιον που ενώ είναι μια χαρά κι ενώ έχει χτίσει μια καλή ζωή εκμεταλλευόμενος την αβάσταχτη ελαφρότητα της χώρας και ενίοτε την αποδοχή της ανηθικότητας και της παρανομίας, συνεχίζει να σκούζει και το χειρότερο συνεχίζει να επιθυμεί τις παλιες συνήθειες. Ξέρεις, δεν είναι όλοι φτωχοί και κατατρεγμένοι. Δες γύρω σου.

 

7) Δεν έχω καμια όρεξη να ρίξω φωνές σε κανένα, τουλάχιστον όχι σ' αυτούς που λες. Εσύ;

 

8 ) Δεν θα αναφερθώ ούτε στο δημοψήφισμα ούτε στις εκλογές απο σεβασμό στο φόρουμ. Ξέρεις πολύ καλά που μπορούν να γίνουν αυτές οι συζητήσεις.

 

9 ) Ναι, ένα "συγνώμη, έσφαλα" το περιμένω. Αν αυτό σε ενοχλεί είναι δικό σου θέμα.

 

10) Τα περί "λόγια και πράξεις" δεν έχουν καμια σχέση με τα προηγούμενα. Συνδέεις τελίτσες που και δεν υπάρχουν και δεν έχουν θέση εκεί που τις βάζεις. Σου λέω πως δεν μπορείς να ξέρεις τι κάνει κάποιος για να βοηθήσει προς την λύση των προβλημάτων της χώρας (στον βαθμό που μπορεί). Μου λες για φωνές σε αυτούς που δεν έχουν ρεύμα. Τρείς λαλούν.

 

11) Τελικά αντί να απαντήσεις, αν θες βέβαια, κάνεις ένα κολάζ από φράσεις με την ελπίδα να βγεί κάτι που θέλεις. Έχεις απο πρίν αποφασίσει τι θα μου πεις κι ανάλογα κόβεις ράβεις.

 

Focus AuditoryDriving, focus, please....

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κολαζ που εφτιαξα ειναι απο τα 5 τελευταια ποστ σου επι του θεματος... εκτος και αν πιστευεις οτι τα οσα εγραφες δεν ειχαν την απαραιτητη συνοχη για να τα παραθεσω οταν προσπαθησα να σου εξηγησω αυτο που μου ζητησες. Ολα ειναι εδω, ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του για το ποιος κανει λογικα αλματα και αν αυτα ειναι δικαιολογημενα ή αδικαιολογητα.

 

Χαιρομαι που διευκρινισες παντως μερικα πραγματα. Απ την αλλη αυτο το αμεμπτο και το αλανθαστο που σε διακατεχει μακαρι να ειναι ετσι και να συνεχισει (ειλικρινα το λεω). Απ την αλλη, οπως λες και συ

 

 

Γιατί όποιον και να ρωτήσεις το πιο πιθανό είναι να σου πει "εγώ δεν φταίω".

 

 

Τωρα αν εγω μπορω να σε αναιρω σε καθε ποστ σου με κατι που ειπες σε αμεσως προηγουμενο ποστ σου... ε, δεν το λες και συνοχη...

 

Καλο σημειο να αφησουμε την κουβεντα, γιατι την κουρασαμε και δεν αξιζει.

 

Thanks για το focus, μου χρειαζεται πράγματι. Καλή συνέχεια :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν πολλά χρόνια κοντά στα Χριστούγεννα θα ερχόταν (ή είχε ήδη έρθει δεν ενθυμούμαι) ο Vai στα μέρη μας... με καλεί στο γραφείο του ο αρχισυντάκτης περιοδικού που συνεργαζόμουν και μου λέει:

- ρε m@l@k@, γράψε μου κάτι στα γρήγορα για τον Vai γιατί τσακώθηκα με τον τάδε και δεν θα προλάβω να αντικαταστήσω το άρθρο του...

- πας καλά ρε p@p@r@, του απάντησα στο ίδιο ευγενικό συναδελφικό ύφος... τι δουλειά έχω εγώ με τον τύπο... με το ζόρι ξέρω την ύπαρξή του... θες κάτι για JJ Cale?... άντε το πολύ πολύ για κάνα σκυλάδικο να πιάσεις και κάνα νέο αναγνώστη?... τι το θελα...

- ωραία ιδέα ρε, μου λέει... γράψε κάτι για τον Vai σε σκυλάδικο... ;D

 

μην τα πολυλογώ είχα γράψει το κάτωθι μελοδραματικόν κειμενάκι και το ξεθάβω γιατί καλώς ή κακώς είναι εν μέρει η δική μου βιωματική κριτική για το σκυλάδικο... το ότι δεν κάνω άμεση αναφορά στην "μουσική" ελπίζω εκ των συμφραζομένων να δικαιολογείται...

 

επίσης προκαταβολικά να δηλώσω χωρίς φόβο και πάθος, ότι δεν γ..... ποτέ ακούγοντας Vai αλλά και ότι γ...... αρκετές φορές ΣΕ σκυλάδικα και όχι ακούγοντας σκυλάδικα... ;D

 


Καλά Χριστούγεννα… Mr. Vai (έξι μικρές αποστάσεις από το όνειρο)

24-12-199.. και κάτι, ώρα

15:30 Ένα γλυκό χάδι, μικρή αφορμή για ένα ακόμα λυτρωτικό ξύπνημα. Μισάνοιγμα των βλεφάρων κι η πρώτη εικόνα της ημέρας σχηματίζεται σ’ ένα ποτήρι καφέ φτιαγμένο με αγάπη στο κομοδίνο.

Τι κρίμα, για μια ακόμα χρονιά το ποτισμένο μ’ ελληνική παράδοση μυαλό μου, χάνει σταγόνες από την ακατέργαστη πραγματική τέχνη των «καλύτερα παράφωνων παρά βουβών και άφωνων» μικρών τροβαδούρων. Πόσα τάλιρα άραγε να αξίζει μια τρυφερή «καλήν ημέρα» στον «άρχοντα» του σπιτιού;

 

17:00 Ένα άγγιγμα στη μίζα, δίνει το έναυσμα στα 90 άλογα της πιστής μου YAMAHA για να ξεχυθούν καλπάζοντας στο μαύρο λιβάδι της οδού Θηβών.

 

17:25 Ως ερμαφρόδιτος «μπόγιας» στο έρημο studio, χαλιναγωγώ τα χαριτωμένα πλην όμως άτεχνα «γαυγίσματα» ενός πανέμορφου ανυπόμονου λευκού «κανίς». Δεν έχει ιερό και όσιο το ελληνικό τραγούδι. Άραγε το βοηθάω κουρδίζοντας φάλτσα;

 

21:45 Η ανάγκη να ξεπλύνω τη ντροπή μου, βρίσκει καταφύγιο στα απάνεμα νερά της μπανιέρας μου. Το ταξίδι ενός αρωματικού σαπουνιού στο κορμί μου, ξεγελάει την κούρασή του. Είμαι έτοιμος.

 

22:15 Πέρασμα από το σπίτι που ετάχθη να φιλοξενήσει γύρω από μια βαρυφορτωμένη ροτόντα τα μέλη της οικογένειάς μου.

- Όχι, μητέρα. Δεν θα φάω και φέτος. Όταν το στομάχι βαραίνει, προκαλεί πρόωρα τον Μορφέα να απαγάγει τα εναπομένοντα ψήγματα διαύγειας του μυαλού μου. Αφήνω τη Σοφία και φεύγω.

 

22:30 - Πάρη, μια σκέτη βότκα και γρήγορα.

 

22:50 Άντε Σπύρο, ώρα ν’ ανεβούμε, θα φωνάζει η Ειρήνη, το μαγαζί ήδη γέμισε…

 

03:00 Ατέλειωτες πτήσεις κεφιού, ατέρμονα χαμόγελα, δεκάδες μάτια, μάτια θολά με καταπιεσμένα συναισθήματα, σταγόνες λανθάνουσας ευτυχίας επί πληρωμή κι εγώ να εξαργυρώνω μια ανέμελη ζωή με την πίκρα του παλιάτσου (όπα! κακογυρισμένο μελό το κατάντησα. Θα ζηλέψει ακόμα κι ο συνονόματος Ξανθόπουλος).

 

05:00 Η μικρή ξανθούλα στο τρίτο τραπέζι αριστερά ακόμα με «καρφώνει». Σ’ ευχαριστώ άγγελε μου που δίνεις νόημα στη βραδιά πυροδοτώντας την κοιμώμενη αυταρέσκεια μου. Κάνεις λάθος όμως. Η γλυκιά μελαγχολία που σε γοητεύει στα μάτια μου, δεν είναι το απόσταγμα της καλλιτεχνικής μου φύσης. Είναι απλά το συμπέρασμα (στο οποίο σου εύχομαι γρήγορα κι εσύ να φτάσεις). Η ευτυχία, είναι ένα πολύ ακριβό όχι απαραίτητα γαλλικό άρωμα, που χωράει σε μικρό μπουκαλάκι και όχι στη νταμιτζάνα που τα εφηβικά μου όνειρα με υποχρέωναν να γεμίσω. Καλή σου τύχη.

 

06:30 Μπαίνει παρέα. Όχι, ρε παιδιά. Όχι, τέτοια ώρα. Σπίτια δεν έχετε;

 

07:15 Βγάζω τη ζώνη κι ακουμπάω με αδέξιες κινήσεις τη Gibson μου στο stand της.

- Καλά Χριστούγεννα Σπύρο.

- Χριστούγεννα; Έλα ρε; Θα πάμε για πατσά;

 

Μια ακόμα βραδιά που σας πούλησα ένα κομμάτι της ψυχής μου τελείωσε. Δεν έχω παράπονο. Με πληρώνετε καλά. Με άνω του μέσου όρου illustration επιβίωση. Δεν έχω όμως ρέστα να σας δώσω. Μόνο έξι μικρές αποστάσεις απ’ τ’ όνειρό μου, έξι σκουριασμένες απ’ τον ιδρώτα χορδές της κιθάρας μου. Καλά Χριστούγεννα και σε σένα Mr. Vai. Μάλλον δε θα μάθω ποτέ αν σε θαυμάζω, αν σε ζηλεύω ή αν απλά σε λυπάμαι, όπως κι εσύ δεν θα μάθεις ποτέ αν υπάρχω…

 

ΥΓ. Οποιαδήποτε ομοιότης με πρόσωπα και πράγματα δεν είναι συμπτωματική…

 

 

φυσικά το "οξύμωρον του μελοδράματος" και κατόπιν της ενασχόλησής μου με τα "σκυλάδικα", εύκολα βρήκε "αδερφές αναγωγές" στην γκρίνια μου και στην νέα μου ζωή μακρυά από αυτά... άλλωστε είχα παιδιόθεν μια ευκολία στο να παραδεχτώ "καλύτερους" μου στο οποιοδήποτε επίπεδο και να παραδειγματιστώ από αυτούς... ακόμα όμως παλεύω να "ΣΕΒΑΣΤΩ" (αυτούς που εγώ θεωρώ για χ λόγους) "χειρότερους" μου... με βολεύει άραγε ισορροπώντας την απόσταση από αυτά που δεν φτάνω?... ποιος ξέρει και ποιον νοιάζει...

 

ως συμπέρασμα, αδιαφορώ αν ακούει κάποιος "σκυλάδικα"... άλλωστε αν το ευχαριστιέται έχω να κερδίσω από την τέρψη του... περισσότερο με αφορά το αν φέρεται, αγαπάει, ψηφίζει σαν "σκυλάς" γιατί αυτό θα με πονέσει...

 

Πολύ καλό αλλά κάπου σε έχασα. Αυτό στο κλείσιμο με τον Vai πως δένει? Συγγνώμη προκαταβολικά αν είναι προφανές και εγώ απλά δεν καταλαβαίνω. Επίσης πως θα μπορούσε, ο ήρωάς σου, να τον λυπάται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ καλό αλλά κάπου σε έχασα. Αυτό στο κλείσιμο με τον Vai πως δένει? Συγγνώμη προκαταβολικά αν είναι προφανές και εγώ απλά δεν καταλαβαίνω. Επίσης

 

πως θα μπορούσε, ο ήρωάς σου, να τον λυπάται?  

 

o Vai (θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε "εμπορικός" μουσικός στην θέση του),  χρησιμοποιήθηκε ως "σχήμα", για να τονίσει το κοντράστ διάφορων ετερόκλητων και εν πολλοίς ακαθόριστων πολλές φορές σκέψεων - συναισθημάτων, που γεννιούνται σε έναν Έλληνα μουσικό μετά από ένα 8ωρο διεκπεραιωμένης πληρωμένης ενασχόλησης του ως διασκεδαστή...

 

η καθ υπερβολή αυτοσαρκαστική υποθετική αναφορά και του "οίκτου" ως εν δυνάμει συναίσθημα, έχει να κάνει με την πλευρά της αντανακλαστικής "εύκολης" (και κατά κανόνα απαίδευτης) απαξίωσης των πάντων από τους πάντες, ως αντίδραση στα "δεινά" τους...

 

με το σχήμα λοιπόν αυτό απέτυχα να σου περάσω το νόημα που είχα κατά νου (και φαντάζομαι και σε πολλούς άλλους), οπότε νομίζω μπορείς να μείνεις στο συμπέρασμα μου, που νομίζω είναι ξεκάθαρο σε ότι αφορά την άποψή μου...

 

 

ΥΓ. αν και ο Λάκης έδωσε και μια άλλη διάσταση που δεν είχα σκεφτεί τότε...

θα μπορούσα να νιώσω τον συγκεκριμένο έστω και για λίγο "συνάδελφο" στις δυο του επισκέψεις... ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου