Προς το περιεχόμενο

Ρεύμα για πετάλ ή μπαταρία


terri557

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θα θελα μιας και μιλάμε για τροφοδοσία να με βοηθήσει κάποιος με την εξής απορία. Έχω στην κατοχή μου ένα fuzz πετάλι το οποίο καταναλώνει μόνο 5 mA. Το πετάλι μαξ να το χρησιμοποιώ για 10 λεπτά στο σετ μου και σκέφτομαι για να γλιτώσω μία θέση, στο dc brick που διαθέτω, να το τροφοδοτήσω με μπαταρία. Πόσες ώρες βγάζει μια μπαταρία τύπου 9V energizer για παράδειγμα; ( Κάποια διαίρεση χρειάζεται αν γνωρίζουμε τα mAh ή κάτι τέτοιο )

 

μη ξεχνας οτι με το που βαζεις βυσμα στο input του πεταλιου αρχιζει να ‘‘καιει‘‘ μπαταρια,αρα αν το εχεις σε πεταλιερα και δεν ειναι πρωτο στη σειρα θα εχεις τη μανουρα του να βγαζεις το συγκεκριμενο βυσμα καθε φορα που δεν τη χρησιμοποιεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει μια μοντα γι αυτό (την έχει ας πούμε έτοιμη το analog man fuzz). Ο διακόπτης του volume όταν πηγαίνει τέρμα αριστερά κλείνει και απομονωνει το κύκλωμα οπότε είναι σαν να έβγαλες το βύσμα. Δεν είναι και πολλά fuzz που την έχουν βέβαια.

 

Για τις ώρες λειτουργίας τώρα είναι άπειρες σε πεταλια με τόσο χαμηλή κατανάλωση. Αλλά πάντα θα τύχει το λαιβ που θα τελειώσει η μπαταρία σε λάθος στιγμή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ήθελα την άποψή σας για τα τροφοδοτικά και αν οι μπαταρίες έχουν καλύτερη απόδοση. Για το one spot μου έχουν πει καλά λόγια. Εσείς τι λέτε?

Αν παιζεις με αρκετα πεταλια και σκοπευεις να αγορασεις κι αλλα στο μελλον η αγορα ενος καλου τροφοδοτικου (με isolated outputs) για μενα ειναι μονοδρομος. Δυστυχως τα καλα κοστιζουν οσο ενα καλο πεταλι. Εχω το 1Spot σχεδον δεκαετια και το χρησιμοποιω ακομα ως εξτρα αν χρειαστει αλλα εχει περιορισμους.

 

Kαλο ειναι να γνωριζεις ακριβως ποσο ρευμα θελουν τα πεταλια που εχεις τωρα και αυτα που ηδη εχεις στο ματι για αγορες στο κοντινο μελλον. Τσεκαρε αυτες τις εταιρειες:

 

Burkey Flatliner

Voodoo Labs

Cioks

Decibel 11

 

Για μπαταρια θα ασχολιομουν μονο αν ειχα λιγα αναλογικα πεταλια. Επισης καθε φορα που την φορτιζεις θα πεφτει η αποδοση της οπως ολες οι μπαταριες. Γενικως οι δυο γνωστες που θυμαμαι εχουν γυρω στα 100 ευρω τα οποια ειναι πολλα για τη γνωμη μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη ξεχνας οτι με το που βαζεις βυσμα στο input του πεταλιου αρχιζει να ‘‘καιει‘‘ μπαταρια,αρα αν το εχεις σε πεταλιερα και δεν ειναι πρωτο στη σειρα θα εχεις τη μανουρα του να βγαζεις το συγκεκριμενο βυσμα καθε φορα που δεν τη χρησιμοποιεις.

 

Σύμφωνοι σε όλα και προφανώς καλύτερα να χρησιμοποιείς ρεύμα απλώς δε μπορώ να μπλέκω με μία ακόμη τροφοδοσία για ένα και μοναδικό πετάλι. :D Ας ξεχάσουμε για λίγο την μπαταρία κι ας πάμε στην Ερώτηση 2 -σχετική με one spot- : Υπάρχει τρόπος να βρω μια προέκτασή δύο θέσεων? Δε χρειάζομαι 8 θέσεις γιατί θα περισσεύουν κι επιπλέον αποφεύγω την μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι σε όλα και προφανώς καλύτερα να χρησιμοποιείς ρεύμα απλώς δε μπορώ να μπλέκω με μία ακόμη τροφοδοσία για ένα και μοναδικό πετάλι. :D Ας ξεχάσουμε για λίγο την μπαταρία κι ας πάμε στην Ερώτηση 2 -σχετική με one spot- : Υπάρχει τρόπος να βρω μια προέκτασή δύο θέσεων? Δε χρειάζομαι 8 θέσεις γιατί θα περισσεύουν κι επιπλέον αποφεύγω την μπαταρία.

Αφού όπως αναφέρεις έχεις τροφοδοτικό τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα splitter σαν και αυτό:

10070680_800.jpg

Δοκίμασε περισσότερους από έναν συνδυασμούς πεταλιών που θα μοιράζονται το isolated output γιατί υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργούν θόρυβο. Σίγουρα στα mA θα είσαι ΟΚ γιατί το fuzz έχει πολύ λίγες απαιτήσεις.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως αναφέρεις έχεις τροφοδοτικό τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα splitter σαν και αυτό:

10070680_800.jpg

Δοκίμασε περισσότερους από έναν συνδυασμούς πεταλιών που θα μοιράζονται το isolated output γιατί υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργούν θόρυβο. Σίγουρα στα mA θα είσαι ΟΚ γιατί το fuzz έχει πολύ λίγες απαιτήσεις.

 

!!!!! Μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ με αυτό το σπλίτερ για να το αγοράσω απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι ξανά στο θέμα γιατί έχω άλλη μια απορία που προέκυψε!!!  8)

Το dc brick που διαθέτω έχει 7 Inputs για 9βολτα πετάλια. Αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει με τα 3 18βολτα Inputs που δεν χρησιμοποιώ κι απλά κάθονται. Υπάρχει κάποιου είδους converter σε 9βολτα για να αξιοποιηθούν και να τελειώνει το πρόβλημά μου?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι ξανά στο θέμα γιατί έχω άλλη μια απορία που προέκυψε!!!  8)

Το dc brick που διαθέτω έχει 7 Inputs για 9βολτα πετάλια. Αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει με τα 3 18βολτα Inputs που δεν χρησιμοποιώ κι απλά κάθονται. Υπάρχει κάποιου είδους converter σε 9βολτα για να αξιοποιηθούν και να τελειώνει το πρόβλημά μου?? ???

Υπάρχουν πολύ ωραία πετάλια που λειτουργούν ΚΑΙ στα 18.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολύ ωραία πετάλια που λειτουργούν ΚΑΙ στα 18.

 

Δώσε μου μια λίστα με τέτοια πετάλια (delay reverb μόνο). Βέβαια το ερώτημά μου δεν ήταν αυτό αλλά αν υπάρχει μετατροπέας 18βολτ σε 9 βολτ. Το αντίστροφο το έχω βρεί απο την Xotic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου