Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με αγορά από Thomann


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά,

 

Από 24/3 μέχρι 26/3 έκανα αγορές ύψους 900 ευρώ από το site της Thomann. Το θέμα είναι ότι ενώ τα χρήματά μου έχουν δεσμευτεί (έχω debit mastercard της Εθνικής) η Thomann δεν μπορεί να μου χρεώσει το ποσό στην κάρτα οπότε δεν μπορούν να μου στείλουν και τα προϊόντα. Πήγα στην Εθνική δεν ξέρουν τίποτα ούτε μπορούν να μου αποδεσμεύσουν το ποσό για να τα στείλω με έμβασμα, μου είπαν να περιμένω ένα μήνα για να αποδεσμευτούν αυτόματα. Μήπως δεν μπορούν να τα τραβήξουν επειδή η κάρτα μου έχει όριο αναλήψεων 800 ή δεν παίζει ρόλο; Καμιά πρόταση τι να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να ξαναεπικοινωνήσεις με τον thomann.de για να γίνει αποδέσμευση του ποσού των 900€ από το λογιστήριο τους επειδή υπερβαίνει το ημερήσιο όριο σου και στη συνέχεια να κρατήσουν τη μία μέρα 800 € και την άλλη τα υπόλοιπα 100 €.

 

Σε μένα έχει λειτουργήσει κάπως έτσι με χρεωστική άλλης τράπεζας και με άλλο όριο.

 

ΥΓ Βέβαια το παραπάνω αφορά την περίπτωση που έκανες μόνο ΜΙΑ παραγγελία και όχι πολλές μαζί με σύνολο 900€.

 

Αν έκανες πολλές παραγγελίες και έχει "σπάσει" το πόσο των 900€ τότε κάτι παίζει με την τράπεζα και δεν φαίνεται να έχει σχέση με τον thomann.de.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την γρήγορη απάντησή σου. Ναι είναι πολλές παραγγελίες, κάθε μέρα από 300 ευρώ έκανα για να μην υπερβώ τα 500 του ορίου μου αλλά στην βεβαίωση που μου έστειλαν ως 1 παραγγελία μου το έστειλαν. Να δοκιμάσω αυτό που έκανες κι εσύ;. Αλλά πήγα στην τράπεζα και δεν μπορούν λέει να κάνουν τίποτα. Τα λεφτά είναι δεσμευμένα, η Thomann δεν μπορεί λέει να μου κάνει charge την κάρτα. Τους είπα να προσπαθήσουν να τραβήξουν σήμερα 400 και αύριο τα υπόλοιπα αλλά το προσπάθησαν και δεν μπορούν πάλι... Να ρισκάρω μπας και μπορέσω να βρώ άλλα 900 να τα βάλω με έμβασμα για να μην περιμένω μέχρι 24/4 να μου μπουν; Τα πράγματα είναι έτοιμα να σταλούν, δεν υπάρχει τρόπος να αποδεσμεύσω τα χρήματά μου πιο νωρίς; Να ξαναπάω στην τράπεζα να κάνω φασαρία; Συγνώμη αλλά περίμενα πολύ καιρό να μαζέψω τα λεφτά και δεν μπορώ να περιμένω και άλλο και για λόγο που δεν μπορούν να τον βρουν κιόλας... Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Εθνική είναι ένα χάλι μαύρο σε αυτά (και όλα τα άλλα) θέματα.

Αν έχεις κάρτα από άλλη τράπεζα η δουλειά σου θα γίνει ευκολότερα.

Με την Εθνική άκρη δεν θα βγάλεις και τις φωνές να τους βάλεις και ό,τι άλλο θες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Εθνική είναι ένα χάλι μαύρο σε αυτά (και όλα τα άλλα) θέματα.

Μια χαρά είναι η Εθνική

 

Αν έχεις κάρτα από άλλη τράπεζα η δουλειά σου θα γίνει ευκολότερα.

Μάλλον όχι

 

Με την Εθνική άκρη δεν θα βγάλεις και τις φωνές να τους βάλεις και ό,τι άλλο θες.

Αν ο ΟΡ έκανε του κεφαλιού του χωρίς να διαβάσει και να μάθει πρώτα τι ισχύει με τα cc δεν είναι πρόβλημα ούτε της εκάστοτε τράπεζας ούτε του thomann. Αν από την άλλη είναι γνήσιος ελληνάρας θα βάλει τις φωνές ακόμα και να φταίει ο ίδιος  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο OP νομίζω είναι άμπαλος... Ωπ εγώ είμαι αυτός ρε. Αλλά κι εσύ σαν γνήσιος Ελληναράς σε ένα θέμα που ζητάω συμβουλές μπαίνεις και αντί να βοηθήσεις κάπως απλά με ειρωνεύεσαι οπότε ποιος είναι ο σκοπός σου, να ανεβάσεις λίγο την αυτοπεποίθησή σου; Προτιμώ να μην ξέρω κάποια πράγματα παρά να ερίζω με τα λάθη των άλλων, που στην τελική όντως δεν ξέρουν στην Εθνική πολλά γιατί σας είπα δεν μπορούν να βρούν που κολλάει η διαδικασία οπότε ή δεν ξέρουν καλά το σύστημα τους ή την ισχύουσα νομοθεσία. Παρακαλώ πολύ, μην ξεφεύγουμε από το θέμα, εδώ ζητάω βοήθεια, όποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει το εκτιμώ βαθύτατα. Όποιος θέλει να ειρωνευτεί αν καταλαβαίνει την αγωνία μου θα το εκτιμούσα να ξεθυμάνει κάπου αλλού... Εννοείται όμως ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πει αυτά που πιστεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πήγα στην τράπεζα και δεν μπορούν λέει να κάνουν τίποτα. Τα λεφτά είναι δεσμευμένα, η Thomann δεν μπορεί λέει να μου κάνει charge την κάρτα. Τους είπα να προσπαθήσουν να τραβήξουν σήμερα 400 και αύριο τα υπόλοιπα αλλά το προσπάθησαν και δεν μπορούν πάλι...

Δεν μπορεί ο Thomann.de να κάνει "ακύρωση" (έτσι κι αλλιώς γίνεται αυτό αν κάνει ακύρωση ο πελάτης) και να αποδεσμευτεί το ποσό και μετά να δοκιμάσετε "σπαστά" ;

Αν δε γίνεται το παραπάνω, παίρνεις Εθνική στο αρμόδιο τμήμα και ζητάς τον προϊστάμενο για να λύσει το πρόβλημα, η δουλειά τους είναι..

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!

ΕΛΕΟΣ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά κι εσύ σαν γνήσιος Ελληναράς σε ένα θέμα που ζητάω συμβουλές μπαίνεις και αντί να βοηθήσεις κάπως απλά με ειρωνεύεσαι οπότε ποιος είναι ο σκοπός σου, να ανεβάσεις λίγο την αυτοπεποίθησή σου;

Μάλλον κατάλαβες λάθος φίλε μου. Δε σε ειρωνεύτηκα ούτε σε είπα Ελληνάρα, σε αντίθεση με σένα.

 

στην τελική όντως δεν ξέρουν στην Εθνική πολλά γιατί σας είπα δεν μπορούν να βρούν που κολλάει η διαδικασία οπότε ή δεν ξέρουν καλά το σύστημα τους ή την ισχύουσα νομοθεσία.

Ναι είδες είναι άσχετοι στην τράπεζα που ασχολούνται κάθε μέρα με αυτά τα θέματα και δε γνωρίζουν την ισχύουσα νομοθεσία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με την Thomann και μου ακύρωσαν την παραγγελία, αλλά τα λεφτά δεν μου έχουν μπει στο e-banking. Λογικά αν περιμένω και πάω αύριο πάλι τράπεζα ίσως μπορέσω να βγάλω άκρη και να αποδεσμευτούν έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπες να κοιτάξεις λίγο μετά τα μεσάνυχτα (ώρα Ελλάδας).

Μερικές φορές αυτά αλλάζουν τότε..

 

Πάντως, λογικά, αν έρθεις στην αρχική κατάσταση (πριν τις παραγγελίες) και τις κάνετε 2η φορά τελείως "σπαστά" δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Απλά θα πάρεις 2-3 δέματα μαζεμένα στο σπίτι ...  :-))

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου