Προς το περιεχόμενο

Wiring θεματάκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ανασταίνω μια παλιά κιθάρα μου κι έχω ψιλοθεματάκια, κι επειδή δεν σκαμπάζω τρελά από καλωδιώσεις, χρειάζομαι την βοήθειά σας. Πάμε στο ψητό.

 

Τι έχω: δυο humbuckers, τους απλούστερους έβερ. Ένα καλωδιάκι hot ένα γείωση. Συν, έναν πενταθέσιο cortek, με τα "αυτάκια" του σε σειρά.  Τούτο δω (αγνοήστε το βελάκι, η εικόνα είναι απ'τα ίτνερνετζ).

 

attachment.php?attachmentid=39417&d=1361755945

 

Έχω κι έναν τριθέσιο αλλά δυστυχώς δεν μπαίνει και δεν ψήνομαι ν'ανοίξω κι άλλες τρύπες στην κιθάρα, είναι ήδη λίγο φράνκενσταιν.

 

Τι θα'θελα να κάνω: Να συνδέσω κάπως τους δύο μαγνήτες με τον πενταθέσιο ώστε να έχω Bridge/Both/Both/Both/Neck, από εκεί σ'έναν volume κι απ'το volume στο jack.

 

Ελλείψει λύσης για κάτι τέτοιο, είμαι οκ με το να τους συνδέσω αέρα-πατέρα all guns blazing γιουρούσια και τους δύο σε ένα volume κι από κει στο jack.

Αυτό που δεν θα'θελα να κάνω (αν και το'χα κάνει στο παρελθόν και δεν με χάλασε ηχητικά) είναι να τους συνδέσω μπαμ στο jack. Θέλω να παίζω με το volume.

Προφανώς το tone δε με νοιάζει καθόλου, δεν θέλω να υπάρχει, δεν παίζει καν.

 

Άηντίαζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 volume(1 για τον καθένα) και καρφί στο jack

 

Δεν είναι κι η πρώτη μου επιλογή...

 

 

Λογικα θα κανει αυτο που θες  :)

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε, θα το δοκιμάσω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου