Προς το περιεχόμενο

Τι κιθάρα να πάρω?


Red_Rec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα σου προτεινα μια και εισαι "ασχετος" να ενημερωθεις λιγο για την ιστορια και τους τυπους των ηλεκτρικων κιθαρων (ας ειναι καλα το GOOGLE) να δεις τι παιζει γενικα με τις ηλεκτρικες κιθαρες και τι σου αρεσει εμφανησιακα και μετα να προχωρησεις σε αγορες.... :wink:

 

μετα τα πας στα μαγαζια και να δοκιμασεις τις κιθαρες που σου αρεσαν και μετα να αγορασεις...

 

αγοραζοντας στα τυφλα δεν νομιζω να ειναι η καλυτερη λυση...

 

ροκιες και μπλουζιες μπορεις να παιξεις με οποιαδηποτε ηλεκτρικη κιθαρα...

 

α,μη ξεχνας οτι θα χρειαστεις και ΕΝΙΣΧΥΤΗ ο οποιος ειναι εξαιρετικα σημαντικος για τον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη δεν μου προτεινετε κατι σε jazz guitar?Που εχουν και γ@μο την εμφανιση!

Μονοδρομος strat?

 

εχω το black box της m audio την FW 410 και τα BX5a οποτε μεχρι να παρω ενισχυτη θα παιζω απο κει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα εσυ δεν ειπες οτι θες να παιζεις ροκιες & μπλουζιες?? 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δεν μου προτεινετε κατι σε jazz guitar?Που εχουν και γ@μο την εμφανιση!

 

Όντως είναι κούκλες. Το σκεφτόμουν για μία, αλλά τελικά πήγα για mic + κρατάω τα υπόλοιπα για monitors. Κοίτα, βασικά γνώμη μου είναι να πάρεις ένα όργανο που θα το ερωτευτείς. Είναι σαν τις γυναίκες. Δεν πα' να ναι μπάζο (που λέει ο λόγος), το ζήτημα είναι να είσαι εσύ ερωτευμένος. Τότε όλα θα πάνε καλά. Και να μην πάρεις την καλύτερη κιθάρα για το budget σου, άμα τη βλέπεις και αισθάνεσαι ότι ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα θα ασχολείσαι πολύ περισσότερο μαζί της. Δεν υπάρχει κάποια κιθάρα που να ονειρευόσουν από μικρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται λογικό:

 

να πάρεις φτηνή κιθάρα, αφού είναι η πρώτη σου και δεν ξέρεις και ακριβώς τι ζητάς, άρα καλύτερα άσε τα μεγαλύτερα έξοδα για όταν κατατοπιστείς

 

να πάρεις κιθάρα με 3 μαγνήτες για να έχεις ποικιλία ήχων

 

να πάρεις κιθάρα με την οποία παίζει κάποιος πολύ αγαπητός σου κιθαρίστας ή έχουν παιχτεί αγαπημένα σου κομμάτια, τα οποία εξάλλου θα "βγάλεις" κι εσύ το συντομώτερο

 

προτείνω μια strat μαϊμού ή μια φτηνή ibanez (π.χ. grg170)

 

επίσης ένα σχετικά καλό ενισχυτή γύρω στα 15 βατ

 

με συνολικό μπάτζετ γύρω στα 500Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και κάποιος άλλος ροκιές και μπλουζιές παίζεις με οποιαδήποτε ηλεκτρική. Εξάλου γιατί και μια Ibanez να μην παίζει ροκιές. Όχι ότιείμαι ο ειδήμων αλλά εγώ έχω μια washburn που την είχα πάρει 70 χιλιάρικα από το Νάκα και ακόμα με αυτή παίζω, μετά από 10 χρόνια :lol:

 

Γενικά επαγγελματίες δεν είμαστε, οπότε ότι και να πάρεις, καλούτσικο, θα σου κάνει, αρκεί να έχεις και κανά καλούτσικο ενισχυτή ή κανένα software.

 

Τώρα υπάρχουν κιθάρες με πολύ ωραία εμφάνιση και με lock στα 400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με 400 ευρώ θα έπαιρνω αυτήν

 

http://www.cort.co.kr/english/products/common/view.asp?product_id=130

 

αλλά αφού θέλεις να bluesάρεις αλλάζει

Πολύ όμορφη κιθάρα!!

Είναι καλές?Πρώτη φορά ακούω αφτή τη μάρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου