Προς το περιεχόμενο

Θεμιτή σύνδεση πεταλιερας σε κόμπο λαμπατο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση για να σιγουρευτώ. Ποια είναι η θεωρητικά πιο θεμιτή  σύνδεση μιας πεταλιερας σε έναν κόμπο λαμπατο αν θες να χρησιμοποιείς προσομοιώσεις ; Κιθάρα Πεταλιερα και effects return? παρακάμπτω δηλαδή την προενισχυση του λαμπατου και απενεργοποιω και τις καμπίνες τις πεταλιερας μου;

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

Μπορείς επίσης να παίξεις μόνο με την προενίσχυση (χωρίς τον τελικό της προσομοίωσης) αν η πεταλιέρα σου δίνει τη δυνατότητα. Είναι θέμα γούστου ομως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xmmm δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Μιλάω για την boss gt100 δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει. Επίσης μπορώ να παίξω στο ινπουτ του λαμπατου μου βάζοντας μόνο πετάλια παραμορφωσης και λοιπά εφέ φυσικά όλα από την boss?

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την ξέρω την πεταλιέρα δυστυχώς.

Αν μπεις στο input χάνεις στα modulations και τα delays/reverbs.

Αν έχεις στημένους ήχους με βάση την προενίσχυση, το effects return είναι η καλύτερη φάση ακόμα και με διπλό τελικό (της πεταλιέρας και του ενισχυτή).

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορώ να παίξω στο ινπουτ του λαμπατου μου βάζοντας μόνο πετάλια παραμορφωσης και λοιπά εφέ φυσικά όλα από την boss?

 

φυσικα και μπορεις,φτανει βεβαια να χρησιμοποιεις μονο το ΚΑΘΑΡΟ καναλι του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Με μία σύγχρονη πεταλιέρα τύπου Boss GT100 / Line6 HD500 μπορείς να ορίσεις (π.χ με 4C method) κάποια πετάλια (π.χ overdrive, wah) να τρέχουν στο input του ενισχυτή κι άλλα (κυρίως εφέ) στο fx loop??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ! Δεν ήμουνα σίγουρος αν μπορείς να προσδιορίσεις ποια πετάλια / εφέ θες και πού (in front / fx loop) με τη 4c method. Οπότε, μία εναλλακτική για τον φίλο που ρωτάει είναι και αυτή η συνδεσμολογία αν δεν είναι ικανοποιημένος από το drive του ενισχυτή του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερώτηση: Με μία σύγχρονη πεταλιέρα τύπου Boss GT100 / Line6 HD500 μπορείς να ορίσεις (π.χ με 4C method) κάποια πετάλια (π.χ overdrive, wah) να τρέχουν στο input του ενισχυτή κι άλλα (κυρίως εφέ) στο fx loop??

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Πάνω σε αυτό που γράφεις,δεν νομίζω να έχει νόημα αν δεν χρησιμοποιήσω ποτέ το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή μου . Διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος.

 

Από αυτά που έχω καταλάβει εγώ συμπεραίνω τα εξής 

1. Κιθάρα Πεταλιερα και ριτερν για να χρησιμοποιώ τα μοντελινκ

2. Κιθάρα Πεταλιερα ινπουτ για να παίζω μόνο με τα εικονικα πέταλακια της Boss. (Σε αυτή την περίπτωση αφού την σειρά των εφέ την ορίζω εγώ μπορώ να βάλω τα drives etc πριν τα modulation .

 

Έχω καταλάβει σωστά;

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου