Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικρου ( portable ) κεφαλιου tube or hybrid ως 20watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ολα τα πατσακια εχεις περιορισμενο sustain η σε καποιο συγκεκριμενο;Μηπως εχεις ανεβασει πολυ το noise gate τα send/return ειναι οκ;Αν ρυθμιζεις την πεταλιερα απο τον υπολογιστη κανε print screen και ποσταρε τις ρυθμισεις σου να δουμε αν παιζει κατι...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε ολα τα πατσακια εχεις περιορισμενο sustain η σε καποιο συγκεκριμενο;Μηπως εχεις ανεβασει πολυ το noise gate τα send/return ειναι οκ;Αν ρυθμιζεις την πεταλιερα απο τον υπολογιστη κανε print screen και ποσταρε τις ρυθμισεις σου να δουμε αν παιζει κατι...

 

Σε ευχαριστω αρχικα :) αναφερομαι σε preset στο καθαρο καναλι - την ρυθμιζω δια χειρος :) τα send return ειναι ανοιχτα με full τιμες  - το ng εχει treshold στο 30 - μπορεις να μου στειλεις τα presets σου ? :)

 

[email protected] το email μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη sustain μπορεί να οφείλεται και σε άλλα πράγματα εκτός του ns gate. Για να έχει διάρκεια μια νότα πρέπει η χορδή να έχει χώρο ώστε να ταλαντωθεί άνετα και το οποίο αν έχεις πάρα πολύ χαμηλό action ή κακό setup δεν μπορεί να γίνει. Επίσης οφείλεται και σε κακή τεχνική, vibrato π.χ.

 

Για αρχή δοκίμασε με την κιθάρα μόνη της να δεις αν η χορδή μπορεί να πάλλεται και αν ναι βάλε το βύσμα σου και κλείσε τελείως το ns gate  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη sustain μπορεί να οφείλεται και σε άλλα πράγματα εκτός του ns gate. Για να έχει διάρκεια μια νότα πρέπει η χορδή να έχει χώρο ώστε να ταλαντωθεί άνετα και το οποίο αν έχεις πάρα πολύ χαμηλό action ή κακό setup δεν μπορεί να γίνει. Επίσης οφείλεται και σε κακή τεχνική, vibrato π.χ.

 

Για αρχή δοκίμασε με την κιθάρα μόνη της να δεις αν η χορδή μπορεί να πάλλεται και αν ναι βάλε το βύσμα σου και κλείσε τελείως το ns gate 

 

Σωστο.Τσεκαρε εκτος απο το χαμηλο action να μην ειναι και ο μαγνητης κολλητα στη χορδη.Ρυθμισε το υψος του χωρις να χανεις tone η sustain (υπ οψιν το υπερβολικο sustain απο ενα σημειο και μετα ειναι...αχρηστο και καποιες φορες αυτα που χανουμε για να αποκτησουμε αυτη την υπερβολη ειναι σημαντικοτερα...σου εστειλα τα patches μου.Τα τρεχω στο καθαρο καναλι του V22 με την εξοδο σε Line/Phones (βαση των οδηγιων της BOSS θα επρεπε να βαλω σαν εξοδο COMBO AMP αλλα στα δικα μου αυτια ετσι ακουγεται καλυτερα...do your stuff)Τα πατσακια τα ρυθμιζω μεσω του fx floorboard μου φαινεται πολυ πιο πρακτικο απο το BOSS TONE STUDIO (το official δηλαδη) της ΒΟSS.

Εχω ηδη δοκιμασει καποια ηχεια μονιτορ αλλα στον  λαμπατο ενισχυτη τσουλαει καλυτερα η πεταλιερα...Τσεκαρω τις αγγελιες προς Fender μερια...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα θεμα εν τελη...λαθος δικο μου ηταν.

 

Οπως ανεφερα εχω την gt100 και εκανα την αποπειρα να την συνδεσω με 4cm και ολα καλα. Τα εφφε που χρησιμοποιω οχι και πολλα - τα πολυ βασικα θα ελεγα.

 

Εχω την εξης απορια * μια που μπηκα στο χορο δλ ) : Το irt που πηρα εχει πολλα γκαζια απο μονο του οποτε χρισιμοποιω ειτε ενα comp ειτε ενα overdrive με αρκετα soft ρυθμισεις για να μου σφιξει καπως τον ηχο.

 

Η συγκριση πχ ηχητικα σε σχεση με ενα αναλογικο πχ tscreamer με το αντιστοιχο της gt100 τι αποτελεσματα εχει ?

 

Αναφερομαι στο ενδεχομενο να αρχισω να περνω καποια πεταλια ( ειδα πως οι joyo βγαζει καποια πολυ καλα και φτηνα και γνωριζω ακριβως τι χρειαζομαι ) Και να σκοτωσω την πεταλιερα....απλα δεν ξερω ποσο μεγαλη θα ειναι η αποκλιση ηχητικα και αν αξιζει το κοπο..

 

Η γνωμη σας ??

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΑΥΤΙΑ.

 

ΒΡΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω κατασταλαξει στον Super champ Xd...Ποοοολυυυυυυυ καλο εργαλειακι.....!!!

 

Τα κανει ολα και συμφερει, το βασικοτερο για εμενα ειναι οτι παει καρφι σε κονσολα ή μικτη για μελετη αργα το βραδυ με ακουστικα ή για εγγραφη, επισης με usb συνδεση με το Fuse οπου φτιαχνεις οπως θες τα pressets.

 

σου βαζω και δυο βιντεακια το ενα ψιλοχαλι απο ηχο αλλα θα παρεις μια ιδεα και το αλλο πολυ καλυτερο...

 

 

και ενα δικο μου κλιπακι που προχειρα εγραψα ενα βραδυ μαζι με κατι ουϊσκια και την ειχα δει μπαλαντοροκας 80'ς  >:D ...τα ουϊσκια ακουγονται καλα χαχαχαχα

 

https://www.dropbox.com/s/64p1sxs1e1djaiu/test.wav?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου