Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι κι αλλιώς οι vox είναι μίλια μακριά από τα γούστα σου και το παίξημο σου! :wink:

 

ναι και εγω αυτο νομιζω αλλα περιμενω να παιξω επιτελους με εναν να το επιβεβαιωσω... 8)

 

ααα!και μονο ο deluxe δεν μου φτανει..θελω και εναν tweed bassman... :lol: (βλεπεις δεν μπορω χωρις 6L6-5881 λαμπα εγω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι κι αλλιώς οι vox είναι μίλια μακριά από τα γούστα σου και το παίξημο σου! :wink:

 

ναι και εγω αυτο νομιζω αλλα περιμενω να παιξω επιτελους με εναν να το επιβεβαιωσω... 8)

 

ααα!και μονο ο deluxe δεν μου φτανει..θελω και εναν tweed bassman... :lol: (βλεπεις δεν μπορω χωρις 6L6-5881 λαμπα εγω...)

 

Θέλεις να πάρουμε έναν μισό μισό? :lol: :lol:

 

Εσύ θα τον έχεις για κιθάρα εγώ για μπάσο :P 8) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουγοντας τα καθαρα απο το παραπανω βιντεο' date=' απορω πως πολλοι λενε οτι ο ενισχυτης αυτος δεν εχει καθαρα.... ςεχω διαβασει 100δες reviews για τον εν λογω ενισχυτη κ τις πιο πολλες φορες ειναι λες κοι ο καθενας μιλαει για αλλον ενισχυτη:roll:

το θεμα ομως ειναι αυτα τα καθαρα, μεχρι ποιο σημειο του volume τα διατηρει???σπαει γρηγορα??? κ αν σπαει, μια 12au7 η 12at7 θα τον καθαριζαν καπως???[/quote']

 

Λοιπον για να τελειωνει αυτο το.... αστειο με τα ανυπαρκτα καθαρα του VOX :roll:

 

Καταρχην για να ακουσεις πως ακουγονται τα ΥΠΕΡΟΧΑ καθαρα του VOX AC30 & VOX AC15 ακου την απολυτη ..ΒΟΞΙΛΑ στους δισκους των SHADOWS & HANK MΑRVIN & στους δισκους των BEATLES μεχρι το 1968...

Αν δεν ειναι καθαρα αυτα τοτε δεν ξερω τι ειναι... :roll:

 

Κατα δευτερον: O AC15 ειναι ουσιαστικα ενας "μισος" AC30 ,δεδομενου οτι κανενας ιδιοκτητης AC30 απο οσους ξερω δεν μπορει να ανοιξει τον ενισχυτη του πανω απο το "2" -"3" χωρις να τον πεταξουν εξω απο το στουντιο,παλκο,συναυλιακο χωρο.. :lol: το ιδιο ακριβως ισχυει και για τον ΑC15 (μη σε ξεγελουν τα 15 βαττ δεν εχουν το..μισο της εντασης των 30 βαττ οπως πολλοι πιστευουν.... :roll: )

 

Ειδικα αν παρεις τον...φθηνο AC15 (οχι αυτον με το 15αρι blue μεγαφωνο) & του βαλεις ενα...αξιοπρεπες μαγαφωνο πανω απο 65 βαττ,θα εχεις οσα καθαρα θες and than some.

 

Ολοι οι VOX που εχω ακουσει στη ζωη μου "παραμορφωνουν" φυσικα μετα το "5" και πιστεψε με η ενταση ενος AC30 μετα το 5 ειναι απλα ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ... :lol:

 

Απ ότι καταλαβαίνω βέβαια, το trend του Pro Junior συντηρείται απο παίχτες που τον χρησιμοποιούν σαν ένα λαμπάτο μικρό monitor και όχι σαν tone shaping μηχάνημα, οπότε πάω πάσο μια που αυτή την χρήση την θεωρώ λογική και μάλλον αρκετά έξυπνη

 

Εδω θα διαφωνησω καθετα Αποστολη μου,αλλωστε και εσυ γνωριζεις καλα οτι ο PJ χρησιμοποιειται κατα κορον σε ολα τα στουντιο του πλανητη :lol: για τη "φυσικη" παραμορφωση & το ζεστο ηχο του :wink: ειδικα απο plug n'play κιθαριστες τυπου Poppa Chubby :wink:

 

το γεγονος οτι ενας τοσο μικρος ενισχυτης μπορει και να "παιξει" σαν πλατφορμα ενος κιθαριστα που χρησιμοποιει πολλα εφε χωρις να μπουκωνει ειναι απλα ενα ΑΚΟΜΑ προσον του..

 

αλλωστε κακα τα ψεματα ολοι οι κιθαριστες που χρησιμοποιουν πολλα πεταλια χρησιμοποιουν τους ενισχυτες τους σαν πλατφορμες-μονιτορ για τον ηχο που διαμορφωνουν με τα πεταλια τους,δεν σημαινει ομως αυτο οτι δεν παιζει ρολο ο ενισχυτης στον τελικο ηχο που βγαινει.. :wink:

 

προσωπικα καλυτερο RECORDING ενισχυτη απο τον PJ δεν εχω ξαναματακουσει ,απο τη μερα που τον πηρα δεν εχω χρησιμοποιησει κανεναν απο τους αλλους ενισχυτες μου για ηχογραφηση....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι VOX που εχω ακουσει στη ζωη μου "παραμορφωνουν" φυσικα μετα το "5" και πιστεψε με η ενταση ενος AC30 μετα το 5 ειναι απλα ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ... :lol:

 

Βέβαια θα συμφωνήσεις Superfunk ότι με τον AC15 τα πράγματα είναι σαφώς λιγότερο τρομακτικά, αν και έχεις δίκιο ότι 15W δεν σημαίνουν μισή ένταση από τα 30W. Επομένως το volume του μπορείς να το ανεβάσεις και ως το 5-6 χωρίς να σε διώξουν από το studio... :lol:

 

Η προσωπική μου άποψη για τον AC15 είναι πολύ καλή γιατί εμένα μου ταίριαξε απίστευτα, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά το 3-4 αρχίζεις και ακούς τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ημι-βρώμικο VOX ήχο (που βέβαια ορισμένοι μισούν θανάσιμα... :wink: ) και βέβαια ακόμα και στο 1 να παίζεις δεν πρόκειται ποτέ να ακούσεις ήχο όπως σε ένα DeVille ή ProJunior ή οτιδήποτε Fender anyway...

 

¶ρα it's a matter of taste...Εγώ μισώ σχεδόν οτιδήποτε είναι ενισχυτής και γράφει πάνω Fender. Την καταβρίσκω με ένα JCM800, με τον AC15 ακόμα και με το καθαρό κανάλι ενός Boogie Triple Rectifier καλά είχαμε περάσει... :wink: και φυσικά έχουν "καθαρά" όλοι αυτοί οι ενισχυτές...το θέμα είναι να βρεις τι σου αρέσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπική μου άποψη για τον AC15 είναι πολύ καλή γιατί εμένα μου ταίριαξε απίστευτα, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά το 3-4 αρχίζεις και ακούς τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ημι-βρώμικο VOX ήχο

 

Οντως εκει ακους το 15 watt Celestion Blue που "αγωνιζεται" να τα βγαλει περα... :lol: (τα ΔΥΟ celestion blue του VOX AC30 μενουν για περισσοτερο καθαρα),αλλα και παλι & στον AC15 μεχρι το 3 εχεις ΔΥΝΑΤΟ καθαρο ηχο. (καλα δε συζηταμε αν βαλεις ενα μεγαλυτερο σε βαττ μεγαφωνο, το headroom αυξανεται ακομα περισσοτερο...)

 

Παντως ωρες-ωρες αναρωτιεμαι ΠΟΥ παιζετε τοσο εκπληκτικα δυνατα ολοι εσεις οι νεοι!! :lol:

 

 

Εγώ μισώ σχεδόν οτιδήποτε είναι ενισχυτής και γράφει πάνω Fender

 

ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν εχεις ακουσει ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες Fender για αυτο το λες αυτο,αλλωστε μη ξεχνας οτι ακομα και ο AC30 αλλα και ο Marshall σαν κοπια των Fender ξεκινησαν την καριερα τους.

 

Υπαρχουν ενισχυτες Fender τοσο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ μεταξυ τους που ειναι αδυνατον να πεις οτι υπαρχει ΕΝΑΣ ηχος ενισχυτη Fender,απλα ο περισσοτερος κοσμος λανθασμενα θεωρει οτι υπαρχουν μονο οι blackface...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα αν παρεις τον...φθηνο AC15 (οχι αυτον με το 15αρι blue μεγαφωνο) & του βαλεις ενα...αξιοπρεπες μαγαφωνο πανω απο 65 βαττ' date='θα εχεις οσα καθαρα θες and than some.[/quote']

 

Για εξήγησέ μου κάτι... ο φθηνός είναι ο VOX AC15 CC1? και ο πιο ακριβός είναι ο VOX AC15 CC1X BLUE BULLDOG λογικά...

 

Aυτός με το blue bulldog πιστεύεις οτι χρειάζεται αλλαγή μεγαφώνου η είναι οκ? γενικά ψήνομαι για vox αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιος απο τους δυο είναι η καλυτερη επιλογη και αν χρειαζονται τροποποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγησέ μου κάτι... ο φθηνός είναι ο VOX AC15 CC1? και ο πιο ακριβός είναι ο VOX AC15 CC1X BLUE BULLDOG λογικά...

 

Aυτός με το blue bulldog πιστεύεις οτι χρειάζεται αλλαγή μεγαφώνου η είναι οκ?

 

Ακριβοτερο ειναι το μοντελο με το Celestion Blue Bulldog.

Το ηχειο ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ, ειναι σχεδον η μιση τιμη του ενισχυτη, δεν εχει νοημα να το αλλαξεις, αγορασε το φθηνοτερο μοντελο αν θες αλλαγη.

http://www.thomann.de/gr/celestion_blue_bulldogs_12.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου